AMSTERDAM STOLICA TYSIĄCA KANAŁÓW, MOSTÓW, ROWERÓW, MIĘKKICH NARKOTYKÓW, TULIPANÓW, WOLNEJ MIŁOŚCI I TOLERANCJI

Zdjęcia jeszcze gorące, z ostatniego tygodnia, więc jedną nogą wybierałam co ciekawsze ujęcia, a drugą bawiłam synka. A teraz prezentuję, co udało sie zobaczyć, a czego nie i dlaczego warto wybrać się do Amsterdamu. No właśnie z czym Wam sie kojarzy stolica Holandii? Ze wszystkim, dosłownie, tak specyficznego i śmiesznego miasta dawno nie widziałam. Królujące coffie shopy, poprzecinane gęstą siatką kanałów, po których kursują tramwaje wodne, a w nich całe rzesze turystów. Czym jeszcze zaskoczył nas Amsterdam-zapraszam do poniższego postu.


centrum miasta co warto zobaczyć w Amsterdamie?
Rowery, całe mnóstwo pędzących po mieście rowerzystów. Pieszy musi mieć oczy dookoła głowy i to dosłownie. Pędzący mieszkańcy Amsterdamu nie specjalnie uważali na spacerujących turystów. Zawsze musiałam się upewnić czy nie wchodzę komuś pod koła, lub nie przecinam drogi. Dobrze, że obok miałam męża, który w porę mnie ostrzegał przed jadzącą holenderką, dzięki niemu uniknęłam czołowego zderzenia, chociaż coś czuję, że niektórzy nie mieli tyle szczęścia.
Krzywe domki. Okna, które nijak do siebie pasują: ani kształtem ani kierunkiem. Posesje, jedne bardziej nachylone, inne mniej. Wszystko pewnie przez podmokły teren, ale ubaw mieliśmy po same pachy. Im bliżej rogu, tym bardziej dom odstawał od pionu. Ciekawe co na to mówią architekci?:)
rowery w centrum miasta co warto zobaczyć w Amsterdamie?

metro w centrum miasta co warto zobaczyć w Amsterdamie?
W niedzielę wieczorem, w okolicy Dworca Centralnego przewinęły się miliony turystów i podróżnych. Jedni wyjeżdżali, inni dopiero zawitali do miasta. Dawno nie widziałam takiego skupiska ludzi w jednym miejscu. Oczywiście, zamiast podziwiać widoki, skupiłam się na pilnowaniu aparatu, dokumentów i portfela. Chwila, moment i uciekliśmy w boczne uliczki, gdzie było zdecydowanie luźniej.

Liczne mosty i kanały, całe tysiące. Ciekawe ile udało nam się zobaczyć z bardzo pokaźnej kolekcji jaką oferuje nam stolica Holandii czyli około 1300? Amsterdam nazywany jest Wenecją północy, ale jeśli dobrze pamiętam, to tutaj mostów jest zdecydowanie więcej. Pomiędzy stacjami, można było poruszać się takim oto tramwajem wodnym. My postawiliśmy na nogi:) Zdecydowanie więcej zobaczyliśmy i utrwaliliśmy to aparatem. Na niektórych mostach przyjęła się moda na wieszanie kłódek przez zakochanych. Co prawda, do słynnego Mostu Zakochanych w Paryżu jeszcze daleko, ale sądząc po ilości osób, jakie odwiedzają stolicę balustrady szybko się zapełnią.

Miękkie narkotyki są w Holandii dozwolone. Liczne Coffie Shopy budziły spore zainteresowanie. W specjalnych sklepach można było zaopatrzyć się w zestawy startowe do hodowli konopi lub ususzone odmiany o dziwnie brzmiących nazwach. Najbardziej w pamięć zapadły mi lizaki o smaku marihuany i Muzeum Hashu. Liczne pamiątki, często odwołują się do znanego na całym świecie symbolu liści.
Królestwo Niderlandów jest monarchią konstytucyjną, a na czele państwa stoi monarcha. Królowa Beatrix przyjmuje gości w tym oto pałacu, zwanym Dam. W pozostałe dni komnaty królewskie są otwarte dla zwiedzających. Tuż obok znajduje się słynne muzeum figur woskowych Madame Tussauds. Ponieważ, zarówno do jednej atrakcji, jak i do drugiej, kolejki turystów aż zawijały, musieliśmy odpuścić i odwiedzimy oba miejsca przy następnej wizycie.
Jeśli chcecie zobaczyć jak Amsterdam budzi się ze snu wczesnym rankiem, zapraszam do kolejnej notatki:)Do następnego:*


Komentarze

 1. musiało być świetnie :)

  ewamaliszewskaoff.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdjęcia prześliczne a widoki zapierają dech :) Pięknie wyglądasz :)

  OdpowiedzUsuń
 3. czy to jest magazyn czy może sklep z rowerami?

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna relacja Olu. Nigdy nie byłam w tym mieście. Jakoś na razie nie jest mi po drodze. Pozdrawiam. Buziaki!

  OdpowiedzUsuń
 5. Amsterdam wydaje się być bardzo ładny. Kiedyś na pewno tam pojadę. :) O, w Pradze też były lizaki o smaku marihuany.

  OdpowiedzUsuń
 6. Chciałabym zwiedzić;) piękne widoki:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawie, wygląda na to, że Amsterdam jest bardzo specyficznym miastem... :)

  OdpowiedzUsuń
 8. extra relacja !!! wpadnij do mnie :) www.butterflykatee.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Jeszcze nie byłam, ale jest to miejsce bardzo wysoko na mojej liście!

  http://www.simplethingsbyjok.com/

  OdpowiedzUsuń
 10. Marzy mi sie Holandia :)

  Pozdrawiam
  http://dookola-swiata-w-jeden-dzien.blogspot.ch/

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Masz jakieś pytanie? Zadaj je w komentarzu na blogu pod najnowszym postem (niezależnie od tematyki wpisu).
Jeśli nie uzyskałaś odpowiedzi, to ponów swoje zapytanie.
-----
Kontakt e-mail 1985ab@wp.pl