KLIMAT NIEWIELKIEGO MIASTECZKA W HISZPANII, OGROMNY GAJ PALMOWY W ELCHE, OKOLICE ALICANTE

Jeśli już wylądujecie w Alicante i zaczniecie wertować przewodniki o tym  gdzie warto się pojawić i co zobaczyć, postaram się Was przekonać, że trzeba się przejechać do Elche. Miasta położonego pomiędzy Murcją, a wspomnianym wyżej Alicante. Niewielka miejscowość o bardzo spokojnym charakterze, gdzie znajduje się uroczy gaj palmowy, a sama podróż pociągiem trwa zaledwie 45 minut i kosztuje 2,15 euro za osobę!

okolice Alicate co warto zwiedzić? Elche gaj palmowy

Z dworca kolejowego w Alicante, praktycznie co pól godziny odjeżdżają regionalne pociągi przejeżdżające przez Elche. Samo zwiedzanie miasta nie jest czasochłonne. Możecie skorzystać z opcji, że po krótkim spacerze wsiądziecie w kolejny pociąg jadący do Murcji, a samo miasto będzie tylko przyjemną przerwą w podróży.

ogromny gaj palmowy w Hiszpanii, co zobaczyć na Costa Blanca?
Nasze kroki, zaraz po opuszczeniu przystanku Elche Parc, skierowaliśmy do bardzo przyjemnego gaju palmowego, który jest zlokalizowany w samym sercu miasta. Jest to największe skupisko tych drzew w Europie, a przy okazji to bardzo przyjemne i spokojne miejsce. Szacuje się, że inicjatywę sadzenia w tym miejscu palm zainicjowali Kartagańcycy. Dziś znajduje się ich tu pół miliona, a spacerując po ścieżkach parku, ma się wrażenie, że tworzą gęsty, tropikalny las.

Elche, Hiszpania, Costa Blanca, co zobaczyć?

palmy daktylowe w Hiszpanii, kiedy owocują
Najliczniejszą populację stanowią palmy daktylowe, które owocują w grudniu. Tak, to są te czerwone owoce, na zdjeciu powyżej. Między nimi, znajdują się również inne drzewa, charakterystyczne dla klimatu śródziemnego-drzewka granatu, cytryny, pomarańczowe, kwitnące olendry czy hibiskus. Najstarsze okazy palm liczą 300 lat, a zagrożeniem dla nich jest chrząszcz, który składa  jaja wewnątrz pnia palmy, zaś jego larwy żywią się tkanką drzewa.
fontanna w stylu neoarabskim w Elche

urocze zakątki Hiszpanii, co zwiedzić na środkowym wybrzeżu
W 2000 roku gaj palmowy w Elx został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Żeby nie było zbyt nudno i monotematycznie, pomiędzy drzewami rozesłane są fontanny zbudowane w stylu neoarabskim, liczne place zabaw oraz dom dla gołębi. Podobno w 1894 roku zawitała tu sama księżna Sisi, a charakter gaju określiła, jako "iście cesarski"
 domek dla gołębi Elche gaj palmowy

widok na gaj palmowy w Elche, Hiszpania
Jeśli wyjedziemy poza park, trafimy na Pałac Altamira i Bazylikę menor de Santa María de Elche. Akurat tak się złożyło, że na nasz pobyt przypadło, prawdopodobnie, jakiś lokalne święto. W okół rynku rozłożone były setki straganów, które oferowały lokalne jedzenie, przysmaki typowe dla kuchni hiszpańskiej, regionalne wyroby, miody oraz ozdoby. Było tłoczno, a wszystkiemu przygrywała folkowa muzyka.
Pałac Altamira w Elche Costa Blanca Hiszpania

widok na Bazylikę w Elche

centrum miasta Elche, widok na skwer

Elche centrum miasta, Hipszania

okolice Alicante co warto zwiedzić? Elche

centrum miasta Elche, co zobaczyć? jak dojechać?
Ciekawostką jest fakt, że miasto przecina sieć mostów, które wznoszą się nad korytem rzeki Vinalopo. Trochę klimatem przypomina Rondę, która gdzieś tam wciąż wisi na mojej liście marzeń podróżniczych. jakaś namiastka została zaspokojona, pytanie na jak długo?:)

Elx lub Elche (używane są obie nazwy)

mosty w Elche nad rzeką w centrum miasta

Klika ciekawostek:
 • Miasto położone jest w 20 kilometrów w głąb kraju. Między inny przez to miasto nie zatraciło swojego hiszpańskiego klimatu. Jeśli, ktoś się szykuje na tłumy turystów, może się lekko zdziwić;) 
 • Miasto ma dwie nazwy i obie są używane Elx lub Elche.
 • Przejazd pociągiem kosztuje 2,13 euro za osobę i trwa około 45 minut, wszędzie można dojść na pieszo. Miasto raczej z tych niewielkich.
 • Wejście do gaju palmowego jest bezpłatne, podobnie jak do Bazyliki menor de Santa María.
Lubicie klimat niewielkich miejscowości? Podobają Wam się gaje palmowe czy raczej wieje nudą?

ZAPRASZAM TEŻ:

Komentarze

 1. Piękne miejsce :) Zazdroszczę spędzenia tam czasu.
  Mój blog ♥ Serdecznie zapraszam !

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ładna miejscowość :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Niesamowite zdjęcia, z wielką przyjemnością odwiedziłabym to miejsce. :)
  Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wiesz jak mi narobiłas takimi zdjeciami ochoty na wyjazd? :D

  Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajne miejsce. A na te pysznosci na targu, az slinka pociekla.

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetne zdjęcia, nie jestem zwolenniczką jedzenia na targach, ale tak uchwyciłeś tą parę nad gorącym daniem, że w tym momencie bym tam pojechała :) Piękna miejscowość, dzięki za relacje z wycieczki :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Masz jakieś pytanie? Zadaj je w komentarzu na blogu pod najnowszym postem (niezależnie od tematyki wpisu).
Jeśli nie uzyskałaś odpowiedzi, to ponów swoje zapytanie.
-----
Kontakt e-mail 1985ab@wp.pl