LITERATURA GÓRSKA, POZYCJE KTÓRE POLECAM DO POCZYTANIA

Moja fascynacja alpinizmem zaczęła się w dzieciństwie. Nie wiem jak to się stało, ale pamiętam, że od zawsze, w domu było dużo książek, stricte technicznych. Możliwe, że tylko do takich pozycji mieli dostęp rodzice. Jako, że większość czasu chorowałam to tak od niechcenia przeglądałam owe tytuły. Wśród nich była, prawdopodobnie biografia Jerzego Kukuczki. Piszę, o tym, bo książki już dawno nie mam, a jak przez mgłę pamiętam krótkie, techniczne opisy i miniaturowe fotografie. Było coś o Anniepurnie i Czo Oju-choć niewiele mi to mówiło, mapy topograficzne, wysokościowe, ale z uporem maniaka wracałam do pozycji. Teraz, wszelkie wątpliwości wyjaśnia Wikipedia, a dla fotograficznych maniaków polecam Gooogle Earth, ale mimo, to chętnie sięgam po lektury związane z himalaizmem, nie tylko polskim. Dziś o zapraszam na tytuły książek, które pochłonęłam, choć ze wspinaczką nie mam żadnego doświadczenia.
Wanda Rudkiewicza biografia alpinistki


Jerzy Kukuczka biografia himalaisty
Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski, Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście książkę pożyczyła mi siostra, dorzucają do niej lakoniczne-zobaczysz-jak się fajnie czyta! I choć miałam pewne opory, no bo co ja wiem na temat wspinaczek, to pochłonęłam ją z zapartym tchem w trzy dni;) Mniej statystyk i technicznych zwrotów, a więcej opisów.  Dokładnie tym tytułem zainicjowałam poszukiwania kolejnych pozycji o polskim, choć nie tylko, himalaizmie. Wyjątkowo dobrze napisania biografia zdobywcy Korony Himalajów i 14 ośmiotysięczników. Kortko i Pietraszewski okrasili tytuł zapiskami oraz rozmowami z żoną, przyjaciółmi, a także członkami wypraw Kukuczki. Stworzyli niesamowity portret człowieka, który był zakochany w górach do samego końca. Wyjątkowo lekko i starannie opisana historia Jerzego, od zapoczątkowania przygody ze wspinaczką, poprzez kolejne etapy organizacji ekstradycji, aż do tragicznego finału, które, ja jako laik, chętnie przyswoiłam.
Znalezione obrazy dla zapytania wanda rutkiewicz
Anna Kamińska. Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz
Brawo dla autorki, za wyjątkowo solidne przygotowanie portretu, kolejnej wybitnej postaci w polskim alpinizmie. Anna Kamińska nie miała łatwego zadania. Postać Wandy Rudkiewicz, choć w latach 90-tych, była popularna, jednocześnie do dzisiaj jest owiana mgłą tajemnicy i legendy. Drobnej postury kobieta, do której przylgnęła łatka wyjątkowo upartej, niekoleżeńskiej i trudnej we współpracy, a mimo to osiągnęła tak wiele. Autorka prezentuje również drugie, mniej znane oblicze, alpinistki, która doskonale radziła sobie w górach, a w życiu codziennym, wciąż była bezradną, zagubioną dziewczynką, która potrzebowała opieki i pomocy. Jedna z lepiej napisanych biografii, wyjątkowo rzetelne źródła, opisy, a nade wszystko lekkie pióro pisarki, sprawia, że pozycja nie jest zlepkiem ciężkich, technicznych zagadnień, a skupia się na postaci Wandy Rudkiewicz.
Znalezione obrazy dla zapytania annapurna góra kobiet
Arlene Blum, Annapurna. Góra kobiet"Miejsce kobiet jest na szczycie", historia pierwszej zimowej ekspedycji kobiet na Annapurnę. Pomysł, autorce książki, luźno rzuciła, nie kto inny, jak Wanda Rudkiewicz, kiedy przypadkiem spotkały się na Noszaku. I choć ona sama w niej nie uczestniczyła, to Arlene Blum opisuje całą eskapadę od samego zalążka, do tragicznego finału. Wyprawa, choć liczyła się z wieloma trudnościami, począwszy od morderczego, fizycznego wysiłku, poprzez strajk Szeprów, na skrajnie, trudnych warunkach pogodowych skończywszy, to wbrew wszystkiemu, a przede wszystkim powątpiewaniu męskiego grona alpinistów, szczyt zdobyły. Tytuł zaliczany jest do kobiecej literatury i jest napisany w klimacie iście amerykańskim, nie zmienia to faktu, że kolejne rozdziały czyta się z wielką przyjemnością. Trzeba przyznać, że pozycja jest arcy ciekawa, poprzez wstawienie relacji pomiędzy członkami ekspedycji, co w książkach himalajskich zdarza się niezwykle rzadko.

Znalezione obrazy dla zapytania wszystko za everest

Jon Krakauer, Wszystko za Everest to chyba najciekawsza pozycja w moim zestawieniu. Historia człowiek, który przeżył, choć wszystkie znaki na niebie wskazywały, że finał będzie zgoła inny. Jon Krakauer był uczestnikiem wyprawy na Mount Everest w 1996 roku, ekspedycji, która pochłonęła życie ośmiu osób. Autor porusza wiele istotnych kwestii, dziś wejście na najwyższą górę świata, jest mocno skomercjalizowane, wystarczy mieć grubszy portfel, a możesz stanąć na dachu świata! Pozycja rozważa również fakt, że w takich wyprawach biorą udział często osoby totalnie nieprzygotowane, nie znające swoich możliwości, którzy tak naprawdę nigdy nie mieli do czynienia z trudem przetrwania w Himalajach. Książka napisana w sposób mistrzowski- miałam wrażenie, że sama uczestniczę w tych wydarzeniach i nic nie było w stanie przywrócić mnie do rzeczywistości.
Znalezione obrazy dla zapytania recenzja ksiązki nanga
"Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia". Książka o zimowym zdobywaniu Nanga Parbat Pozycja intryguje okładką. Anymouse w okularach na tle Nanga Parbat, hmm, brzmi irracjonalnie. Książka zalicza się do najnowszej historii himalaizmu, jej treść oparta jest na wyprawie polskiej ekipy w 2016 roku, a więc nie tak dawno. Jednym z uczestników jest, nieżyjący już Tomasz Mackiewicz i barwny opis jego postaci, pozostali bohaterowie, to jedni z najbardziej rozpoznawanych i popularnych himalaistów: Simone Moro, Alex Txikon, Muhammad Ali, Daniele Nardi, Tamara Lunger, Elisabeth Revol, Adam Bielecki, Jacek Czech, Marek Klonowski, Paweł Dunaj, Michał Dzikowski, Paweł Witkowski, Tomasz Dziobkowski, Paweł Kudła. Tytułowa powieść jest napisana bardzo prosto, klarownie, dodatkowo okraszona mocnym, rzeczowym słownictwem, jak najbardziej zrozumiałam dla nas-laików alpinizmu;) Czytając recenzje, spotkałam się z opiniami, że powieść jest sucha, jałowa i nużąca, mnie wciągnęła i chętnie po nią sięgałam, nie mogąc doczekać się kolejnych etapów ekspedycji. 
Znacie albo polecacie jakieś tytuły o zdobywcach gór? Jeśli tak, to jakie tytuły przychodzą Wam na myśl? 

Komentarze

 1. Kompletnie nie dla mnie. NIe lubię gór ani wszystkiego co z nimi związane niestety. Ale twój post jest akurat bardzo ciekawy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nigdy nie interesowałam się tego typu literaturą...

  OdpowiedzUsuń
 3. Wszystkie są przepiękne! Mam za sobą te plus kilka innych <3

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo lubie tego typu literature. Generalnie biografie bardzo mnie kręcą

  OdpowiedzUsuń
 5. Będę mieć teraz ferie, więc w czasie wolnym od pracy w końcu sięgnę po jakąś lekturę i na bank zapożyczę jakiś tytuł od Ciebie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo fajny post, chociaż ja niezbyt lubie czytać książki ;)
  Makijazagi.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Powiem głośno i wyraźnie... Kocham góry❤️ Od dziecka jeździałam tam na feriie zimowe i czasem w wakacje. Dlatego są one bliskie mi bardzo🙂 w dodatku zawsze mam wrażenie że skrywają w sobie tajemnice. A litwraturę wybrałaś Super! Napewno którąś przeczytam obowiązkowo😀

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dokładnie, góry są zawsze dobrym pomysłem, czy to na ferie czy na wakacje<3

   Usuń
 8. Mimo, że nie jestem fanką takiej literatury to zajrzę do podanych przez Ciebie pozycji. :)


  www.dosiegajacmarzen.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Góry są prawdziwym arcydziełem natury! Ludzie od zawsze fascynowali się ich pięknem, co widać w poleconych przez Ciebie książkach. Pobyt w górach umożliwia poczucie jedności z przyrodą i wyciszenie :)

  https://szalaty.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 10. "Wszystko za Everest" mnie zaciekawiła :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nigdy nie czytałam tego typu książek, ale moze się kiedyś skuszę. Ciekawy post. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Z pewnością uwzględnię kilka tytułów w mojej liście książek do czytania!

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo fajne propozycje może po którąś sięgnę :)

  Mój blog

  OdpowiedzUsuń
 14. Sama z chęcią przeczytalabym o Wandzie :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Słyszałam jedynie o książce 'Wanda', jednakże jak na razie nie zamierzam po nią sięgać - nie moja kategoria.

  OdpowiedzUsuń
 16. Niestety kompletnie nie mój typ, ale cieszę się, że poznałam Twoje propozycje :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Ciekawy wpis, choć nie sięgam po książki tego typu:)

  OdpowiedzUsuń
 18. Szczerze mówiąc zaciekawiłaś mnie tymi książkami, chciałabym którąś niebawem przeczytać :)
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie!

  lublins.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 19. Ja nigdy się tym nie interesowałam, ale książki zapowiadają się bardzo ciekawie ☺

  OdpowiedzUsuń
 20. Podoba mi się styl Twojego pisania, jednak te książki do mnie nie przemawiają. Chociaż okładki mają ciekawe.

  OdpowiedzUsuń
 21. Masz świetny styl pisania! Jednak tematy przedstawionych przez ciebie książek do mnie nie przemawiają ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 22. No odważne książki i tematyka :) Ja nigdy tego typu dzieł nie czytałam , może kiedyś sięgnę jeszcze i się do nich przekonam.
  Pozdrawiam :*

  https://xgabisxworlds.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 23. Literatura tego typu moze byc ciekawa, mozna dowiedziec sie o ludziach, ktorzy widza gory sercem i pasja.
  Duzo osob przyplaca zyciem postanawiajac zdobyc szczyt na najniebezpieczniejszych gorach.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 24. No to mam już co czytać :))
  http://sywla.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 25. Lubię literaturę górską. Kilka miesięcy temu przeczytałam biografię W. Rutkiewicz i również twierdzę, że jest bardzo dobra i rzetelna i pisarka wykonała swoje zadanie wzorcowo. Na liście książek do przeczytania mam jeszcze Wszystko za Everest. Nie mogę się doczekać, aż zacznę.. ! :)

  https://buszujwkuchni.com - zapraszam :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Nigdy nie czytałam książek tego typu, aczkolwiek jestem otwarta na nowe gatunki i pozycję. Być może kiedyś sięgnę po którąś z polecanych przez Ciebie, dla zapoznania :D

  OdpowiedzUsuń
 27. Świetne książki! :) Ci ludzie są naprawdę niesamowicie inspirujący. Nie rozumiem tych, którzy uważają ich za szaleńców. Oni mają prawdziwą PASJĘ, coś czego tak bardzo brakuje teraz ludziom...

  Ja jeszcze polecam "Ja, Pustelnik".
  https://www.dailyvibes.pl/single-post/ja-pustelnik-recenzja

  OdpowiedzUsuń
 28. Wszystko za Everest...bardzo chętnie bym przeczytała :) zapraszam do mnie Www.oszczednie-modnie-zklasa.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 29. Nie czytałam, ale na pewno do podanych książek zajrzę. Super recenzja :)

  OdpowiedzUsuń
 30. Mimo, że niespecjalnie ciągnie mnie do tej tematyki to od dłuższego czasu zastanawiam się nad przeczytaniu "Historii Wandy Rutkiewicz" :)

  OdpowiedzUsuń
 31. Mimo fajnych recenzji, nie sięgnę po te książki, bo to nie jest moja tematyka.

  OdpowiedzUsuń
 32. Świetne zestawienie :). Z tej listy nie czytałam tylko "Wandy".

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Masz jakieś pytanie? Zadaj je w komentarzu na blogu pod najnowszym postem (niezależnie od tematyki wpisu).
Jeśli nie uzyskałaś odpowiedzi, to ponów swoje zapytanie.
-----
Kontakt e-mail 1985ab@wp.pl