POMPEJE CZY WARTO ZOBACZYĆ? JAK DOJECHAĆ? CZY BRAĆ DZIECKO?

Będąc w Neapolu, nie można przegapić Pompei, to obowiązkowy punt zwiedzania Kampani. Nawet jeśli z archeologią nie macie nic wspólnego, a na historii byliście aktywni w ostatniej ławce, malując bez większego entuzjazmu kolejne szlaki graficzne w zeszycie, to warto tu zawitać. To miasto, które przykryła gruba warstwa pyłu wulkanicznego, wciąż przypomina nam, jak bezsilni jesteśmy wobec natury. Ktoś mi powie, w porządku, to były początki lat ery nowożytnej, bez dostępu do nowoczesnych technologii, byli bez szans. Czy aby na pewno? Patrząc się na Wezuwiusza, nie byłabym tego taka pewna. Wciąż aktywny wulkan pomrukuje niespokojnie, a my nie znamy ani dnia, ani godziny, kiedy być może znowu pogrozi palcem. A gdyby tak historia się powtórzyła? Rozmiar  katastrofy byłby nieporównywalnie większy, ale tego nikt nie jest w stanie ani przewidzieć, ani powstrzymać.
Pompeje – miejscowość i gmina we Włoszech,

Jak dojechać z Neapolu do Pompei?
Aby dojechać z Neapolu skorzystajmy z kolejki Circumvesuviana odjeżdżającej z dworca Galibardi w kierunku Sorrento. Należy wysiąść na stacji PompeiScavi (Villa Misteri). Czas przejazdu ok.35 minut, koszt biletu 3 euro w jedną stronę. Można przejechać się regionalnymi pociągami, które oferuje Trenitalia, są tańsze o ok.0,40 euro za odcinek, ale wówczas wysiadamy ok. 2,5 km od stanowiska archeologicznego i ten odcinek trzeba przejść na piechotę. Decydując się na pierwszy wariant, wysiadamy bezpośrednio przy samej bramie wejściowej na teren wykopalisk. Wstęp 11 euro, dzieci bezpłatnie.
Ważne!
Stanowisko archeologiczne Pompejów znajdują się na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO i jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc we Włoszech (rocznie odwiedza je 2,5 miliona osób!). Wywnioskowałam, że z rozstawionych bramek przed kasami, w sezonie panuje tu straszny tłok i kolejki. Nam się udało. Dosłownie! Po pierwsze, pojechaliśmy w marcu przed godziną 10-tą, w niedzielę, a więc weekend, na dokładkę pogoda dopisała, a turystów było powiedzmy tak-aby na aby. Zawinęliśmy się przed godziną 13.00 umęczeni chodzeniem i panującym upałem.

Odkryj zaginione miasto Pompeje
Jaka jest geneza miasta, co się wydarzyło w 79 r. n.e.?
Miasto zostało założone w VII w. p.n.e. przez Osków. Następnie było kontrolowane przez Greków, później Etrusków. Ci ostatni, otoczyli miasto murami obronnymi, które pod koniec V wieku p.n.e. zostało zdobyte przez Samnitów. Pod koniec IV wieku p.n.e. Pompeje zawarły sojuszniczy układ z sąsiadującym Rzymem, który zobowiązywał je do pomocy militarnej, ale pozostawiał im autonomię, własne urzędy i język.
24 sierpnia 79 roku
zatrzymał się bieg historii miasta. Oddalony o 8 kilometrów Wezuwiusz niespodziewanie się uaktywnił i nastąpiła trzy dniowa erupcja. Miasto na kolejne 1700 lat, zasypała gruba warstwa popiołu, lawy oraz kamieni. Cywilizacja, w przenośni, zapadła się pod ziemię i została żywcem pogrzebana. Niewielu mieszkańcom udało się ewakuować. Około 20 tysięcy mieszkańców spłonęła od gorącego pyłu, zatruła się gazami lub została pokryta warstwą lawy, a ich ciała zastygły, w nienaturalnych pozach, co można obejrzeć na wystawie w okolicy Forum. Odlewy gipsowe, które przygotowali archeolodzy, dzięki dostępnej technice, odtworzyli obraz tragedii, jaka rozegrała się u stóp Wezuwiusza.  Uprzedzając pytania, odlane formy ciał ludzkich nie są prawdziwe. Kilkumetrowa warstwa popiołu, okrywała ciała i spowodowała, że znikały, tworząc pustą przestrzeń w środku, która została wypełniona gipsem.
Pompeje to starożytne miasto zgładzone przez Wulkan Wezuwiusz.
Obecnie odkryte jest około trzech piątych miasta. Wyobrażacie to sobie? Ile jeszcze pracy czeka archeologów i historyków? Bilety ze wstępu na teren stanowiska archeologicznego pozwalają w niewielkim stopniu pokryć koszty pracy ludzi, tu na miejscu. To co udało się jakiś czas temu odsłonić, wymaga bieżącej konserwacji, więc wiecznie brakuje pieniędzy na dalsze badania. Wykopaliska trwają tam nieprzerwanie od 1748 roku. Tuż po dokonaniu pierwszych odkryć, na miejscu pojawili się szabrownicy, rozkradając cenniejsze dzieła i zabytki. Te, które udało się zachować, swoje miejsce ekspozycji znalazły w Muzeum Archeologicznym w Neapolu. W 1944 r. wykopaliska zostały doszczętnie zbombardowane, dlatego to co, dziś oglądamy to jedynie powojenna rekonstrukcja, zaś popularne mozaiki i rzeźby, to kopie.
Wezuwiusz a Pompeje, widok na Forum

mozaiki Pompeje, zwiedzanie
Pompeje są dzisiaj jednym z najbardziej znanych na świecie terenów wykopaliskowych. Miasto niegdyś leżało tuż przy linii brzegowej(!!!), było podzielone na 9 stref, które było zasilane w bieżącą wodę górską, transportowaną za pomocą akweduktów. Na terenie działał amfiteatr, restauracje, forum z bazyliką, kurią i świątyniami, a także termy. Baaa, nie zapomniano również o domu publicznym. Wszystko pod kontrolą urzędników i na oficjalnym przyzwoleniu społeczeństwa.
Pompeje- podstawowe i przydatne informacje

panorama na Wezuwiusz z Pompei

stanowisko archeologiczne Pompeje

ulice Pompeje widok ze środka
Zwiedzając Pompeje często można było się natknąć na wystające kamienie. Kwestę ich położenia szybko podsunął wujek Google. Po pierwsze działały jako progi zwalniające dla przejeżdżających po ulicach wozów, to takie nasze dzisiejsze kocie łby, zmuszając woźnicę do ograniczenia prędkości. Po drugie, pomagały pieszym przechodzić przez drogę. Taka wystająca zebra w formacie XXL. Osobiście testowałam przejście, ale z dzieckiem za rękę, okazały się mało komfortowe, wolę tradycyjne, dzisiejsze;)
stanowisko archeologiczne Pompeje

widok na głowną ulicę Pompeje, Włochy

najstarszy amfiteatr Pompeje
W Pompejach znajduje się najstarszy amfiteatr na świecie, o blisko 100 lat bardziej wiekowy, niż Koloseum w sąsiadującym Rzymie. Był on w stanie pomieścić 20 tys. osób, toteż na widowiska przyjeżdżali także ludzie z okolicy. Tu toczyły się walki gladiatorów, walki ze zwierzętami i zawody sportowe.
amfiteatr Pompeje, jak wygląda?

widok na Pompeje, jak zwiedzać
Zwiedzanie z dzieckiem?
Pompeje z dzieckiem? Żaden problem, teoretycznie, bo praktycznie to wyglądało tak, że wózkiem było bardzo ciężko się nam przemieszczać. Teren jest nierówny, wyboisty, a momentami kończy się chodnik, więc dziecko musi iść na nogach, lub trzeba je nieść, w obawie, żeby za chwilę nie spadło i nie wybiło sobie zębów. Wózek, owszem można zostawić w przechowalni bagażów, znajdujących się w okolicy kas, ale jakoś przeoczyliśmy tą informację. Najczęściej spacer po ulicach i wykopaliskach wyglądał tak:
Włochy, zwiedzanie Kampani z dzieckiem
...lub tak
zwiedzanie Pompeje z dzieckiem i wózkiem
Oprócz nas, spotkaliśmy jeszcze dwie rodziny z wózkiem, ale również nie miały za bardzo pomysłu jak się poruszać. Wiele zakamarków jest nie dostępnych, a osoby na wózku inwalidzkim, maja spory problem by zwiedzać teren wykopalisk. Jeśli macie nosidło, to będzie dobry pomysł. Nasze dziecię nawet z zainteresowaniem zaglądało we wszelakie zakamarki, pokoje i zakątki. W połowie głównej alteri znajduje się punkt do przewijania i nakarmienia dziecka. 
stanowiska archeologiczne Pompeje, jak wyglądają?
Widok z Pompei na Wezuwiusz. Mieszkańcy zasypanego miasta, nie mieli świadomości, że budują cywilizację na obrzeżach wulkanu. w 62 r. n.e , pojawiło się trzęsienie ziemi, które zniszczyło osadę w 65% , kilka lat później, erupcja zaskoczyła mieszkańców w południe, kiedy życie toczyło się normalnym trybem. Gęsty popiół zasnuł niebo na kilka dni, a kiedy opadł, po Pompejach, Herkulanum i Stabie, nie pozostał żaden ślad. Warstwa popiołów o grubości 5-6 m, zakonserwowała, to co teraz oglądają i podziwiają miliony turystów. Spacerując ulicami, czuje się pewien dreszcz emocji, niepokoju i smutku. Tragedia, która rozegrała się tyle lat wstecz, pozostaje smutnym świadectwem, jak niszczycielska potrafi być siła wybuchu wulkanu.
widok na wulkan Wezuwiusz

okolice Kampani, co zwiedzić?

zwiedzanie Pompei, jak zaplanować, jak dojechać?
Myślę, że Pompeje to obowiązkowy punkt podczas zwiedzania Neapolu i okolic. To niesamowite, że pomimo upływu prawie 2 tysięcy lat, z taka dokładnością archeolodzy odtworzyli miasto, jego architekturę oraz detale. Przyjeżdżając tu, ma się wrażenie, że się człowiek cofa się w czasie, tylko rdzennych mieszkańców już się nigdy nie usłyszy.
-----
Zapraszam przy okazji:
 • Neapol w marcu KLIK
 • Pocztówkowy widok na Kampanię KLIK


Komentarze

 1. Dziecko bałabym się tam zabrać :D

  Zapraszam https://ispossiblee.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo chcialabym zobaczyc Pompeje

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajna, wyczerpująca fotorelacja. Czułam się jakbym tam była, a we Włoszech nie byłam jeszcze nigdy :) Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 4. Pompeje widnieja na mojej podróżniczej liście marzeń od dawna <3

  OdpowiedzUsuń
 5. Na pewno dziecko nie chce w takie miejsca jechac, dla mnie to nie ma składu!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tego nie wiem, czy chce czy nie chce, ważne, że z rodzicami;)

   Usuń
 6. Masz rację. Będąc w Neapolu koniecznie trzeba zahaczyć o Pompeje.
  Byłam tam w lutym i bardzo mi się podobało.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Pamietam, ze zawsze chętnie słuchałam o Pompejach na historii, chętnie bym tam pojechała 🤗

  OdpowiedzUsuń
 8. Wspaniałe miejsce:) na zdjęciach wygląda tak magicznie że mam ochotę tam spędzić wakacje z rodziną :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo chciałabym tam pojechać to naprawdę fantastyczne miejsce cudowne piękne tak dużo historii

  OdpowiedzUsuń
 10. Uwielbiam takie wpisy, można sobie pooglądać świat :-)

  OdpowiedzUsuń
 11. Na pewno warto zobaczyć na własne oczy to miejsce, tragiczna historia...

  OdpowiedzUsuń
 12. Wow, fascynujące miejsce 🤗 Muszę kiedyś się wybrać, bardzo podobają mi się takie jeszcze nie do końca odkryte historie 😊

  OdpowiedzUsuń
 13. tak sobie myślę że żeby zobaczyć wszystkie ciekawe miejsca to bym musiała już przejsc na emeryturę albo wziąć rok urlopu :) Anna Karo

  OdpowiedzUsuń
 14. Gdybym była w Neapolu pewnie tam bym zajrzała . Póki co pozostaje mi fotorelacja.

  OdpowiedzUsuń
 15. Myślę, że jak już się jest w Neapolu to żal nie zahaczyć o Pompeje, w końcu wszyscy przerabiamy w szkole to na historii :)

  OdpowiedzUsuń
 16. O Pompejach słyszałam dużo zarówno w liceum/gimnazjum na historii, jak i geografii, którą sobie obrałam za dziedzinę przyszłości, ale nigdy nie zastanawiałam się czy warto tam pojechać.
  Cudowne miejsce, świetnie je przedstawiłaś.

  OdpowiedzUsuń
 17. Świetne wskazówki i piękne zdjęcia! :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Ojj rozmarzyłam się i chętnie dałabym się tam teleportować :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Miejsce warte zobaczenia. Miałam okazję zwiedzić Pompeje w styczniu i u nas wyglądało to podobnie :) Weszliśmy jako jedni z pierwszych i mogliśmy w spokoju pospacerować i pooglądać. Zwiedzanie tego miejsca w lecie, gdy jest tam mnóstwo ludzi na pewno nie sprawiłoby nam takiej przyjemności:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dokładnie, nie lubimy się tłoczyć pomiędzy turystami, poza sezonem można na spokojnie zwiedzać i to lubimy^^

   Usuń
 20. Chciałam zwiedzić Pompeje co najmniej od czasów serialu 😀

  OdpowiedzUsuń
 21. Bardzo chciałabym zwiedzić te miejsce, ogólnie historia ciekawa, choć nieco przerażająca...

  OdpowiedzUsuń
 22. Za kilka dni wybieram się do Bolonii, która tym razem wygrała z Neapolem :) Ale to i Pompeje jeszcze przede mna :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Jedna z nielicznych kolebek starożytnej kultury! Przepiękne zdjęcia i super napisany post ;)

  OdpowiedzUsuń
 24. Straszna tragedia się tam wydarzyła. Chyba czułabym się tam troszkę nieswojo... Ale wygląda to na piękne miejsce. Na pewno jest to wyjątkowy punkt w trasie wycieczki.

  OdpowiedzUsuń
 25. Pięknie tam! Bardzo chciałabym zwiedzić Pompeje, już od kilku lat są na mojej liście! :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Ciekawa relacja. I jaka piękna pogoda w marcu!

  OdpowiedzUsuń
 27. Niesamowicie ciekawe miejsce. Od razu zachciewa się odkrywać nowe choć znane już miejsca jeszcze dokładniej.

  OdpowiedzUsuń
 28. Jeszcze nas tam nie było - czas to zmienić! Klaudia J

  OdpowiedzUsuń
 29. Wciąż na mojej liście :)

  OdpowiedzUsuń
 30. Poluję na tanie bilety do Neapolu, kiedyś już tam byłam (miliard lat temu, w prehistorycznych czasach gdy trzeba było mieć paszport do podróży po Europie) i teraz chciałabym pokazać córce miejsca gdzie się zakochałam we włoskiej kuchni. Pompeje w czasie tamtej podróży odwiedziłam i jedno zapamiętałam przede wszystkim....lipiec to zdecydowanie nie jest dobry czas na zwiedzanie południa Włoch. Na całe szczęście mój huragan już jest całkiem sprawnym piechurem i porzuciłyśmy wózek, więc część problemów z przemieszczaniem się na pewno mamy z głowy.

  OdpowiedzUsuń
 31. Bardzo przydatne, praktyczne informacje w kwestiach technicznych jak dojazd czy cena biletów! A Pompeje wciąż są na mojej liście top 10 we Włoszech - w końcu jestem archeologiem :)
  pozdrawiam serdecznie
  Kuba Jagodziński

  OdpowiedzUsuń
 32. Tam nas jeszcze nie było :)

  OdpowiedzUsuń
 33. Chyba czas na południe Włoch! Ostatnio wciąż trafiam na wpisy z Neapolu i okolic :) niby każdy o Pompejach słyszał wiele razy i ja też, a wydaje mi się, że zrobiłyby na mnie ogromne wrażenie

  OdpowiedzUsuń
 34. Bardzo ciekawy post, dziękuję za zdjęcia - nigdy tam nie byłam. Może kiedyś?

  OdpowiedzUsuń
 35. Pompeje są zdecydowanie na mojej liście miejsc do odwiedzenia.

  OdpowiedzUsuń
 36. Czytałem sporo o Pompejach na https://pompeje.pl/ i mówię "Muszę to cudo zobaczyć". Powiem Wam, niesamowite wrażenia. Polecam tez zobaczyć Herkulanum i zahaczyć o inne miejsca w pobliżu bo jest co zwiedzać, gdzie zjeść. Włochy to kolebka kulturowa, ja osobiście kocham ten kraj i na pewno wrócę tam.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Masz jakieś pytanie? Zadaj je w komentarzu na blogu pod najnowszym postem (niezależnie od tematyki wpisu).
Jeśli nie uzyskałaś odpowiedzi, to ponów swoje zapytanie.
-----
Kontakt e-mail 1985ab@wp.pl