PRZESZCZEP DZIĄSŁA, JAK LESZCZYĆ RECESJĘ DZIĄSEŁ ZĘBÓW, CZY ZABIEG BOLI? DLACZEGO SZYJKI ZĘBÓW SĄ ODSŁONIĘTE

Czym jest resekcja dziąseł? To nic innego jak zanik dziąsła. Przyczyn może być wiele, od niewłaściwego szczotkowania zębów, poprzez leczenie ortodontyczne, palenie papierów czy też chorób przyzębia. W moim przypadku, to niewłaściwe leczenie ortodontyczne spowodowało, ze mocno się odsłoniła szyjka zębów, a nawet i korzeń. Temat dotknął większości zębów- dolnych jedynek,  dwójek, trójek, na górze szczególnie był widoczny od trójek wzwyż. Zdecydowałam się na zabieg przyczepu podniebienia, aby zapobiec pogłębianiu się recesji, czy zabieg był konieczny i czy był bolesny? Zapraszam na post:)
Recesje dziąseł – przyczyny, przebieg, metody leczenia
Więcej o samej recesji poczytacie sobie w Internecie. Jest wiele stron, nagrań z gabinetów dentystycznych, które pokazują jak pogłębia się problem i do czego może doprowadzić. W moim przypadku, zabezpieczanie odsłoniętego korzenia zęba za pomocą materiału z kompozytu nie wchodził w grę, wada na tyle się pogłębiła, że w grę wchodziło tylko chirurgiczne dosztukowanie brakującej tkanki.   
Czy zabieg jest bolesny? I tak i nie:) Sam zabieg przeprowadzony u dentysty odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Mój lekarz prowadzący, znieczulenia mi nie szczędził, dopiero po zabiegu, kiedy leki puściły, pojawiły się pierwsze zaczątki bólu. Najbardziej bolało podniebienie, z którego pobrano brakujące elementy tkanki, aby je nadszyć na odsunięte korzenie zębów. Po tygodniu, kiedy się, ubytki pogoiły, ból zniknął, a pozostały tylko gilgoczące szwy.
Czy zabieg jest konieczny? Nie będę tej kwestii ekspertem, pozostawię to osobom, które skończyły medycynę, ja odwiedziłam dwóch różnych dentystów i każdy z nich powiedział, że już najwyższy czas się za to zabrać. Że wada jest na tyle pogłębiona, ze na pewno się nie cofnie, a wręcz spowoduje, że narażone na czynniki zewnętrzne odsłonięte szyjki zębów, w którymś momencie mogą zacząć się psuć. Kolejnym pokłosiem, był wiecznie nawracający się kamień nazębny, który szybko przywierał do chropowatej, odsłoniętej szyjki zęba i powracał jak bumerang. No i niekończąca się nadwrażliwość na zęby przy zimnych lub ciepłych napojach. 
Jak wygląda zabieg? Po pierwsze lekarz musi przeprowadzić z Tobą wywiad. Przeciwskazaniem jest niska krzepliwość krwi, lub zażywanie leków, które krew rozrzedzają, w końcu jest wycinany spory płat na podniebieniu, który co tu dużo pisać, jest otwartą raną.
Po zapoznaniu się z przeciwskazaniami, zasiadłam na fotelu, na którym spędzałam bagatela trzy godziny. Tak jak pisałam wyżej, zabieg jest przeprowadzony w miejscowym znieczuleniu, toteż nic się nie czuje. Kiedy puszczają leki, zaczynają się pierwsze skutki wykonanego zabiegu chirurgicznego. Można zażywać leki przeciwbólowe, ja dodatkowo dostałam antybiotyk o szerokim spektrum działania.
Jakie są zalecenia po zabiegu? Jest tego trochę. Do najważniejszych zalicza się niemożność szczotkowania zębów. Aby przeczepione dziąsło się zagoiło, nie można go dodatkowo podrażniać włosiem ze szczoteczki. Nie można uprawiać sportów aż do trzech tygodni po zabiegu- nie zaleca się biegać, jeździć na nartach, ciężko, fizycznie pracować. Twarz, w miejscu zabiegu jest mocno opuchnięta, więc jest to widoczne dla otoczenia;) pojawiają się pytania a co Ci się stało? A tu są problemy z ...wymową;) Oczywiście po usunięciu szwów, całkowicie mijają.
 
Recesje dziąseł – przyczyny, przebieg, metody leczenia

Czy zabieg przyniósł wyczekiwane rezultaty? U mnie tkanka się przyjęła:) Pięknie się goiło, zarówno podniebienie, jak i rejon szyjek zębów. Ból szybko ustąpił, natomiast był problem z jedzeniem twardych rzeczy. Nie wiem natomiast, czy zabieg jest trwały i mój problem za jakiś czas nie powróci do wyjściowego etapu, ale o tym będę na bieżąco informować:)

Komentarze

Masz jakieś pytanie? Zadaj je w komentarzu na blogu pod najnowszym postem (niezależnie od tematyki wpisu).
Jeśli nie uzyskałaś odpowiedzi, to ponów swoje zapytanie.
-----
Kontakt e-mail 1985ab@wp.pl