KŁODZKO-CIEKAWE MIEJSCE NA MAPIE POLSKI, KOTLINA KŁODZKA ZAPRASZA

Jeśli pamiętam coś z Kłodzka, to raczej niewiele. Miasto przez długi okres czasu nie zachęcało do przyjazdu. Było zaniedbane, a wiecznie wylewająca Nysa Kłodzka, tylko potęgowała przygnębienie i rozczarowanie. Tydzień temu, tak jakoś znienacka, ponowni zawitałam w progi tego miasta. Muszę napisać, że przeżyłam lekki szok, tym, że rejon twierdzy, mostu gotyckiego i siedziby Miasta, został tak pięknie zrewitalizowany. Dziś miasto ma zupełnie inne oblicze. Zachęca i zaprasza turystów w rejonu (ale nie tylko) by odkryć uroki Kotliny Kłodzkiej, a jest co eksplorować. Zapraszam na wpis.
barokowy zespół klasztorny franciszkański: kościół Matki Boskiej Różańcowej
Choć miasto, jak podaje Wikipedia, liczy ok. 27 tysięcy mieszkańców, to bez większego problemu udało się zaparkować  w ścisłym centrum, skąd dzielą nas kroki od wspomnianych wyżej atrakcji. Najbardziej popularną i rozpoznawalną w tym rejonie Dolnego Śląska, jest niewątpliwie Twierdza Kłodzko, stąd rozpościera się widok na miasto i okolicę, a sam fort swoją historią sięga aż po średniowiecze, gdzie początkowo był drewnianym, warownym grodem. W XVII wieku rozpoczęła się największa przebudowa gmachu, a spora część fortyfikacji przetrwała do dnia dzisiejszego. Końcowy etap rozbudowy, monument zawdzięcza królowi pruskiemu Fryderykowi II Wielkiemu, który po odebraniu Austrii Hrabstwa Kłodzkiego po I wojnie śląskiej w 1742 roku, wydał rozkaz fortyfikacji Twierdzy Kłodzko, jako jednego z najważniejszych punktów obrony granic swojego państwa.
twierdza w Kłodzku, widok od strony miasta na mury obronne
Twierdza w Kłodzku, obok tej w Srebrnej Górze, do dziś jest zagadką. W tajemnych tunelach, skrótach i zejściach, do dziś głowią się historycy oraz pasjonaci militariów, dlaczego warownia  nigdy nie wykorzystała w 100% swojego potencjału.
most w Kłodzku, widok na gotycki most na Młynówce
Drugim punktem, obowiązkowym na mapie Kłodzka, jest most gotycki Św.Jana na Młynówce. Dziś pięknie odnowiony, wspaniale się prezentuje na tle miasta i odbudowanego kanału rzeki. Data jego budowy jest nieco sprzeczna, historycy stawiają okres XIII wieku, choć w grę wchodzi również końcówka XIV. W ciągu stuleci, w wyniku wielu zniszczeń, był on wielokrotnie wzmacniany i odbudowywany. Co ciekawe w latach ubiegłych stuleci, posiadał dwie bramy. Brama Górna pełniła funkcje baszty i tworzyła integralną część z murami obronnymi miasta. Brama mostowa dolna, była rogatką zamykaną na czas nocy. Ostatecznie obie bramy zostały rozebrane. 
Rzeczą, która najbardziej przykuwa uwagę zwiedzających jest sześć figur wotywnych ozdabiających most. Zostały one ufundowane przez mieszkańców Kłodzka, oraz okoliczną szlachtę. 
Na zdjęciu poniżej znajduje się ta - najbardziej spektakularna - pieta. Rzeźba przedstawia wyobrażenie Madonny z ciałem Chrystusa na kolanach. Fundatorem, co sugerują zachowane do naszych czasów herby i inskrypcje w języku niemieckim, był ówczesny starosta Kłodzka – hrabia Jan Jerzy von Gotzen oraz jego małżonka Maria Elżbieta.
figury na moście, widok na gotycki most na Młynówce

barokowy zespół klasztorny franciszkański: kościół Matki Boskiej Różańcowej
Ujęcie z mostu, w tle kościół Matki Bożej Różańcowej, a historia tego zabytku ściśle się łączy z historią zakonu franciszkanów w Kłodzku. Tuż pod wejściem do sakralnego zabytku, znajdziemy rzeźbę Św. Franciszka, który głaszcze psa. W środku budynku, trafimy na freski Feliksa Antoniego Schefflera ukazujące adorację Trójcy Świętej przez Matkę Boską. Kościół, w okresie wojen pruskich, pełnił wszelakie funkcje - był składem słomy i siana dla garnizonów wojskowych, traktowano go jako mieszkania dla urzędników wojskowych z rodzinami, jak również umieszczono w nim szpital.
barokowy zespół klasztorny franciszkański: kościół Matki Boskiej Różańcowej
Po zachodniej stronie Ratusza, na pewno traficie na wotywną figurę Najświętszej Marii Panny. Upamiętnia ona dwa, najbardziej przerażające tragedie, akie dotknęły miasto: pożar miasta i epidemię dżumy, która w ciągu niespełna dziesięciu miesięcy pochłonęła życie blisko 1,5 tys mieszkańców.
starówka w Kłodzku, widok na centrum miasta

centrum miasta Kłodzko, widok na miasto, dolnyśląsk
Oczywiście warto znaleźć chwilę, aby zrelaksować się w centrum miasta. Spektakularny budynek władz Kłodzka - Ratusz, mieści się dokładnie pomiędzy murami twierdzy, a mostem Św. Jana, trudno go przeoczyć. Rynek ozdabiają zabytkowe kamieniczki będące niegdyś domami kłodzkich rzemieślników, kupców czy szlachty. 
Ratusz miejski w Kłodzku, siedziba władzy, starówka

pręgierz w rynku Kłodzka, widok na kamienice
Jeśli planujecie weekend w okolicy, to zachęcam do zaplanowania noclegu w Kłodzku. To świetna baza wypadowa po okolicy, stąd blisko już do:

 • Twierdzy w Srebrnej Górze,
 • Arboretum w Wojsławiach,
 • spływów pontonowych na rzece w Bardzie
 • Kopalnia złota w Złotym Stoku
 • czy pijalni wód w Polanicy Zdroju.
Sama w kolejnym poście, opiszę Arboretum w Wojsławicach, zobaczycie ile pięknych okazów flory można obejrzeć w jednym miejscu, podczas poobiedniego spaceru. Zapraszam:)

Komentarze

 1. Kłodzko wygląda przepięknie, nigdy nie byłam. Szczególnie intryguje mnie ta twierdza i tunele!

  OdpowiedzUsuń
 2. Takie stare budowle mają najwiecej mojego uznania i zachwytu <3

  Zapraszam https://ispossiblee.blogspot.com/2020/07/lawendowe-love.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Kłodzko to bardzo ciekawe i piękne miasto, choć na pewno wymaga jeszcze sporo remontów, inwestycji i nakładów finansowych.

  OdpowiedzUsuń
 4. może nie do końca jest to dobre określenie, ale bardzo urokliwe miasteczko, chętnie bym je odwiedziła, a zdjęcia przepiękne!

  OdpowiedzUsuń
 5. Cudowne niebo nad zdjęciami! Trochę strach pod takim zwiedzać, ale warto dl samego widoku :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Byłam kilka razy w Kłodzku, ale niestety tylko przejazdem. Widzę że to błąd! Kiedyś muszę zajechać do rynku i tych najpiękniejszych okolic, nie wiedziałam, że tyle tracę!

  OdpowiedzUsuń
 7. Właśnie wróciliśmy z wakacji z tego regionu, było bajkowo 🙂

  OdpowiedzUsuń
 8. Kot;ina Kłodzka to bardzo ciekawy region. Byłam tam dawno temu...Czas chyba na odwiedzenie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Zarówno zdjęcia jak i Twój opis zachęcają do wizyty w Kłodzku:) Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Znam bardzo dobrze Kłodzko i zawsze byłam pod urokiem tego miasta. Piękny spacer i atrakcje. Miło, że je pokazałaś.
  Pozdrawiam!
  Irena-Hooltaye w podróży

  OdpowiedzUsuń
 11. Właśnie jesteśmy w okolicach Kłodzka. Polecasz Twierdzę z dziecmi?

  OdpowiedzUsuń
 12. bardzo ładne miasto, szukam teraz ciekawych miejsc na wycieczki z rodzicami

  OdpowiedzUsuń
 13. Pochodzę z okolic Kłodzka. W dzieciństwie codziennie prawie jeździłem do Kłodzka, tak bardzo lubiłem to miasto :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Pięknie pokazałaś Olu Kłodzko. :)
  Byłam kilkanaście razy. Jeszcze nie zdążyłam pokazać na blogu...
  Pozdrawiam Cię serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 15. Zapraszamy po drodze do Barda

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Masz jakieś pytanie? Zadaj je w komentarzu na blogu pod najnowszym postem (niezależnie od tematyki wpisu).
Jeśli nie uzyskałaś odpowiedzi, to ponów swoje zapytanie.
-----
Kontakt e-mail 1985ab@wp.pl