OLEJ Z OSTOPESTU TŁOCZONY NA ZIMNO WŁAŚCIWOŚCI

Czym jest ostropest plamisty? Przez długi czas był traktowany po macoszemu i uznawany był za chwast. Od niedawna ponownie wrócił do łask. To popularna roślina, którą często można spotkać na łąkach i nieużytkach. Uprawiany jest niemal na całym świecie, a jego właściwości lecznicze i prozdrowotne są uznawane na całym świecie. Ostropest dorasta do 2 metrów wysokości i wykształca kwiatostany o fioletowej barwie, w których znajdują się cenne nasiona. To właśnie z nasion pozyskiwany jest wyciąg. Czy olej z ostropestu tłoczony na zimno ma zatem pożądane działanie na stan naszego zdrowia? Oczywiście, że tak, choć jak doczytałam w intrenecie powinny go unikać kobiety w ciąży i karmiące piersią. Co ma w sobie ten treściwy olej, że ostatnio jest tak rozchwytywany? Oprócz witaminy E, K i C, w swym składzie posiada garbniki, białka, cukry, tłuszcze, fitosterole i minerały. Jakie wynikają z tego właściwości? Zapraszam na post.
Olej z ostropestu, właściwości, olej tłoczony na zimno
Ja odkrywałam właściwości oleju z ostropestu, jako remedium na suchą, swędzącą skórę. Okres zimy, a więc ten czas, kiedy suche powietrze niekorzystnie wpływa na naskórek, dodatkowo go wysuszając, to dla mnie wyzwanie pielęgnacyjne. Ostropest plamisty działa też antyutleniająco i przeciwzapalnie, dzięki czemu z powodzeniem wykorzystywany jest przy leczeniu chorób skórnych. Dla mnie to kompres na ciało po kąpieli. Natłuczona skóra staje się miękka i przyjemna w dotyku.
Olej z ostropestu polecany jest osobom chorym na marskość wątroby, żółtaczkę lub WZW, a także dolegliwości ze strony nerek. Regularne picie powinno zapewnić prawidłową pracę wątroby i cykliczną stymulację procesów oczyszczających organizm. Jednak jak to wśród leków ziołowych bywa, przed zastosowaniem, warto zasięgnąć porady lekarza-specjalisty, aby nie wyrządzić sobie większych szkód.
Olej z ostropestu, właściwości, olej tłoczony na zimno
Olej z ostropestu zwalcza wolne rodniki, co ciekawe także w komórkach mózgu. Wpływa korzystnie na koncentrację i zdolność zapamiętywania. Dzięki zawartości m.in. kwasu linolowego zapobiega nowotworom i dolegliwościom ze strony układu krążenia. Reguluje wypróżnienia (w większych dawkach wykazuje działanie rozwalniające), wykazuje działanie przeciw zapalne, obniża poziom „złego” cholesterolu we krwi, zapobiega miażdżycy, znajduje zastosowanie w usuwaniu trądziku i łuszczycy. Olej z ostropestu plamistego jest często polecany przez lekarzy jako środek łagodzący zapalenia gardła, krtani i dziąseł.
Olej z ostropestu, właściwości, olej tłoczony na zimno
Jestem ciekawa czy testowaliście już to cudo? Jeśli tak, to jak się spisał wspomniany wyżej olej?

Komentarze

Prześlij komentarz

Masz jakieś pytanie? Zadaj je w komentarzu na blogu pod najnowszym postem (niezależnie od tematyki wpisu).
Jeśli nie uzyskałaś odpowiedzi, to ponów swoje zapytanie.
-----
Kontakt e-mail 1985ab@wp.pl