PÓŁNOCNA DALMACJA - VINJERAC- OKOLICE ZADARU, CHORWACJA MIASTECZKO GDZIE NIE DZIEJE SIĘ NIC

Gdzie odpocząć w Chorwacji? Tysiące miejsc na mapie, krystalicznie czysta woda, spokój, cisza. Wybór jest ogromny i chyba ciężko jednoznacznie wskazać, która destynacja będzie najlepsza. Dziś zarekomenduję Vinjerac. Jest to malutka wioska, położona na półwyspie w południowo-wschodniej części Kanału Velebit, 36 km od Zadaru w kierunku północno-wschodnim. To jedna z pierwszych miejscowości, do jakich zajrzeliśmy w trakcie naszego, tegorocznego urlopu. Dlaczego przejechaliśmy akurat tutaj? Bo miasto, w którym się zatrzymaliśmy, leżało dokładnie na przeciwko Vinjerac. Leżąc na plaży, widzieliśmy w oddali dzwonnicę położoną tuż obok kościoła parafialnego św. Antego Padovańskiego i oto się zjawiliśmy, co się udało zobaczyć? Zapraszam na barwny post.
Vinjerac spokojna miejscowość w północnej Dalmacji
Każdy z nas wypoczywa inaczej. Jedni potrzebują aktywnego wysiłku i zgiełku dużego miasta, inni spokoju, ciszy i ukojenia. Vinjerac to wioska, która liczy około 180 mieszkańców, więc te liczby już wiele zdradzają.
Poza urokliwym, niewielkim portem, wokół którego skupia się gastronomia, pensjonaty oraz niewielki market, znajduje się Kościół parafialny św. Ante Padovański. I to by było na tyle;) 
Z racji położenia miasteczka, na próżno tu szukać pływających jachtów, żaglówek, czy miłośników nart wodnych. Za to jest to ciekawe miejsce do uprawiania snorkelingu czy pływania na SUP-ie.
Vinjerac port w Chorwacji, niewielkie miasteczko

Crkva Sv. Ante Padovanskog w Vinjerac

Kościół parafialny św. Ante Padovański
Wąskie uliczki, z której roztacza się widok na kamienną dzwonnicę z dwoma dzwonami. Kościół parafialny św. Ante Padovański powstał prawdopodobnie w 1652 r., później w 1846 r. został gruntownie przebudowany.
panorama miasteczka Vinjerac, okolice Zadaru, co zobaczyć
Widok na urokliwe Vinjerac. W zależności jak padało słońce, woda przybierała różne odcienie kolorów - od szmaragdowych zieleni, po granatowe, szafirowe tonie. Fragment plaży, z której robione jest zdjęcie, znajduje się na drugim krańcu zatoki okalającej wioskę. 
Skąd się wzięła nazwa miasteczka? Związana jest z wenecką rodziną Venier, której członkowie stali się właścicielami poprzez małżeństwo ze starym zadarskim szlachcicem z rodziny Matafar. 
W XVI wieku Vinjerac stało się celem ataków wojsk tureckich, które je finalnie zajęły. W 1571 roku, Wenecjanie powrócili i doszczętnie je zburzyli, aby nie stał się tureckim punktem strategicznym w trakcie trwającej wojny. Gdy tureckie ataki osłabły, Vinjerac odbudowano i zamieszkano.
piękne oleandry, Chorwacja, wakacje, lipiec, urlop
Zachwycające oleandry, które w można spotkać w większości Chorwackich zaułków. Ja je uwielbiam, choć wiem, że to trująca roślina. W ogrodzie mam niewielki, własny krzak.
urokliwe porty w Chorwacji, marina, północna Dalmacja

cudowna Chorwacja, zaułki, ulice, kwiaty, wakacje
Vinjerac można potraktować jako bazę wypadową do zwiedzania okolicy. Stąd już blisko na Pag, Nin czy Zadar. Można też pojechać na przeciwną stronę zatoki tj. Stargigrad, Seline, albo w rejon kanionu rzeki Zrmanja, ale o tym w następnych postach:)
gdzie na wakacje do Chorwacji, gdzie odpocząć?

gdzie na wakacje do Chorwacji, gdzie odpocząć?

 

Komentarze

  1. Sądząc po zdjęciach i opisie, spodobałoby mi się tam! Lubię takie klimaty. Mieliście piękna, słoneczną pogodę 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. W Chorwacji, jak każdym innym kraju, na pewno jest gdzie odpocząć.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Masz jakieś pytanie? Zadaj je w komentarzu na blogu pod najnowszym postem (niezależnie od tematyki wpisu).
Jeśli nie uzyskałaś odpowiedzi, to ponów swoje zapytanie.
-----
Kontakt e-mail 1985ab@wp.pl