ZWIEDZANIE MUZEUM BROWARU ŻYWIEC W ŻYWCU W DOBIE PANDEMII, PODBESKIDZIE CO ZOBACZYĆ

Jeśli jesteście fanami bursztynowego trunku, jakim jest piwo, to koniecznie zajrzyjcie na powyższy post. Jeśli nie, to też;) Pod warunkiem, że akurat jesteście na Podbeskidziu i się zastanawiacie co by tu zobaczyć...No więc ja polecę Muzeum Browaru Żywiec w Żywcu. Może akurat pogoda nie dopisze, a będziecie się chcieli zapoznać z wieloletnią historią, zarówno browarnictwa, jak też samego Browaru w Żywcu. To, oprócz, wielu nowoczesnych iluminacji wyświetlanych w piwnicach muzeum, także chwila zadumy, aby zrozumieć, jak piwo z tak wieloletnią tradycją, przetrwało do dnia dzisiejszego...I choć technologia wytarzania, dziś jest dużo prostsza, od czegoś trzeba było zacząć...:)
Muzeum Browaru Żywiec Muzeum

Zwiedzanie Muzeum Browaru w Żywcu w dobie pandemii wygląda tak, że do środka wpuszczane są co jakiś czas 5 osobowe grupy. I tego trzymają się bardzo rygorystycznie, wobec czego, zapomnijmy o wejściu do środka z tzw. "marszu". My się wybraliśmy w niedzielę około 12 i na oczekiwaniu na zewnątrz zeszło nam około 40 minut.
Zapalająca się zielona lampka, zlokalizowana przed głównym wejściem, oznacza tyle samo, że kolejna partia oczekujących może wejść do środka. Bilety dla dorosłych kosztują 30 złotych, dla pociech połowę mniej. Zwiedzanie jest możliwe od wtorku do niedzieli, ale bez udziału przewodnika. Ostanie osoby mogą wejść o godzinie 17.00 i trzeba pamiętać, że spokojne obejście większości eksponatów zajmie nam dobrą godzinę.
W środku należy pobrać jednorazową rękawiczkę, aby móc dotykać paneli na wyświetlaczach, ale o tym dokładnie poinstruuje obsługa.
Muzeum Browaru Żywiec jest jednym z obiektów Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego

Muzeum Browaru Żywiec, jak sama nazwa wskazuje, zlokalizowane jest w Żywcu
Muzeum Browaru Żywiec jest jednym z obiektów Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego o czym przeczytamy zaraz na wejściu do obiektu.
Każda z sal, jaką będziemy po kolei zwiedzać, to inna tematyka, inny zakres historii browarnictwa.
Zaczynamy zwiedzenie od zapoznania się z historią, dlaczego akurat w tym miejscu zaczęto ważyć piwo, następnie przyjrzymy się z bliska, jak wygadał wymarły już zawód osoby, która wytwarzała beczki niezbędne do leżakowania piwa, przyjrzymy się z bliska karczmie, która królowała ponad 100 lat temu na terenach przynależnych do Żywca, by następnie przyjrzeć się kolekcji medali, jakie browar zdobywał w latach swojej świetlności.
Oprócz tego, mnóstwo informacji, gdzie Żywiec eksportował swoje piwo, jak wyglądały kiedyś butelki i kufle do picia bursztynowego trunku oraz jak wygląda warzenie piwa, od zupełnych podstaw, czyli doboru chmielu, bo od tego można zacząć własną przygodę....
Muzeum Browaru Żywiec jest prywatnym muzeum Grupy Żywiec

Muzeum Browaru w Żywcu można zwiedzać cały rok.

Zlokalizowane jest w dawnych piwnicach leżakowych Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu.

Zlokalizowane jest w dawnych piwnicach leżakowych Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu
Zwiedzanie browaru w Żywcu, to moja pierwsza przygoda z muzeum o takiej tematyce. Lokalne browary są najczęściej niedostępne dla ciekawskich, którzy nigdy nie widzieli, z ilu etapów składa się ważenie tego rodzaju alkoholu.
Muzeum robi ogromne wrażenie, bo jest na wysokim poziomie, a liczne makiety, bilbordy czy eksponaty, wywołują efekt wow, bo Żywiec zebrał imponującą kolekcję, którą zlokalizował w pięknie odrestaurowanych piwnicach. Zapomnijcie zatem o zasięgu w komórkach i podążajcie zgodnie z kierunkiem zwiedzania.
Na koniec, uraczycie się przy akompaniamencie Męskiego Grania (którego sponsorem jest właśnie browar Żywiec) złocistym trunkiem, który poda Wam kelner. I to będzie uwieńczenie zwiedzania muzeum, które warto zwiedzić i które gorąco polecam, jako must see na mapie południowej części Polski.
rodzaje piwa żywiec, jakie marki, jakie smaki


Komentarze

  1. Jako uczennica liceum zwiedzałam kiedyś z klasą browar w swoim dawnym mieście, ale Żywiec to Żywiec, mają świetne piwo :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Masz jakieś pytanie? Zadaj je w komentarzu na blogu pod najnowszym postem (niezależnie od tematyki wpisu).
Jeśli nie uzyskałaś odpowiedzi, to ponów swoje zapytanie.
-----
Kontakt e-mail 1985ab@wp.pl