SPACER PO BIELSKU-BIAŁEJ, POSTACIE BAJEK BOLKA I LOLKA ORAZ REKSIA, CENTRUM MIASTA

Bolek i Lolek oraz Reksio to postacie z bajek mojego dzieciństwa. Ale to również symbole miasta Bielska Białej. W 1947 r. założono tu Studio Filmów Rysunkowych, w którym powstały m.in. słynne bajkowe postacie. Ich figurki i rzeźby przypominają na każdym kroku, że to stąd wywodzą się bohaterowie kreskówek z ubiegłego wieku, które cieszyły oko najmłodszych w latach 90-tych. Dziś już nieco zapomniane, choć mój syn coś tam kojarzy....
Spacer po mieście zaczynamy od znalezienia wolnego miejsca parkingowego, które trafia się tuż pod ogromną galerią handlową. Stąd już blisko do centrum, ale po drodze mijamy urokliwy Plac Teatralny i Podzamcze, przecinamy w poprzek rzekę Białą, podziwiamy Rynek i Zamek Sułkowskich, a także reszki zachowanych murów obronnych grodziska.
Bielsko Biała rzeźba Bolka i Lolka, spacer po mieście
Rzeźba postaci Bolka i Lolka, które znało każde dziecko urodzone w latach 80-tych. 

70 lat rocznica miasta Bielsko-Biała
Most na rzece Białej, która niegdyś dzieliła miasto na dwie miejscowości Bielsko i Białą. Z dniem 1 stycznia 1951 r. doszło do  trwałego, połączenia obu miast w jedną całość o nazwie Bielsko-Biała. 

nazwa Bielsko-Biała powstała przez zestawienie nazw Bielska i Białej


Bielsko-Biała znajduje się w południowej części województwa śląskiego
Mnóstwo świątecznych jeszcze iluminacji, które przypominają, że trwa okres świąt. 
Na zdjęciu powyżej Rynek i ulica Podcienie, wraz z zabytkowymi kamienicami z drugiej połowy XVII. Cechą szczególną jest zabudowa arkadowa, która tworzy charakterystyczną architekturę "podcieni". Ulicę wraz z kamienicami przebudowano w XIX wieku z powodu notorycznie pojawiających się pożarów trawiących drewniane elementy budynków.

centrum miasta Bielsko Biała rynek, kamieniczki, kolorowy rynek
Rynek Bielska-Białej to przede wszystkim urokliwe kolorowe kamieniczki. W centralnej części trafimy na rzeźbę rzymskiego boga mórz Neptuna. Neptuna nie było tutaj od 1891 roku, następnie powrócił na "salony" i dziś stanowi serce okolicy. Obok znajduje się zabezpieczona przez archeologów studnia głębinowa, która została odkryta w 1997 roku. W ubiegłych stuleciach, służyła do zaopatrywania w wodę mieszkańców, a także przyjeżdżających handlarzy na odbywające się w tym miejscu targi i jarmarki. Na zdjęciu trudno też przeoczyć pomnik św. Jana Nepomucena, orędownika dobrej spowiedzi, opiekuna życia rodzinnego, patrona mostów i przepraw chroniącego również pola i uprawy przed powodzią i suszą. Jest to wierna kopia, jego oryginał, którego stan techniczny nie pozwala na umieszczenie go w ty miejscu, znajduje się w kościele św. Mikołaja w Bielsku-Białej.
Większa część Bielska-Białej leży na Pogórzu Śląskim

rynek i fontanna Neptuna, centrum Bielska Białej

Bielsko Biała, Polska, Śląsk, co zwiedzać, weekend, miasto
Plac Chrobrego to kwintesencja uroku miasta Bielsko-Biała. Tu u zbiegu ulic 3-go Maja, Zamkowej oraz Wzgórze trafimy na zabytkową, odrestaurowaną kamienicę, która zawiera elementy stylów neorenesansowego i neobarokowego. Została wybudowana w 1889 r. według projektu architekta Karola Korna dla Komunalnej Kasy Oszczędności. Dziś pełni funkcje biurowe, lecz z zewnątrz nawołuje do bogatego i praśnego stylu wiedeńskiego. Tuż obok widzimy "Płynącą kamienicę" Franciszka Kriegera, która niczym ogromny statek dryfuje pośród fal. Autorstwo budowli przypisywane jest znanemu wiedeńskiemu architektowi Ernstowi Lindnerowi, aby poprzeć tezę, ze architektura "operowego" miasta jest tu wszech obecna, warto wspomnieć o budynku Poczty Polskiej. Położony tuż przy ulicy Zamkowej, prowadzącej na Szczyrk, jest charakterystyczny i typowy dla austriackich budynków pocztowych. Wzniesiony  został w latach 1897-1898 wg. projektu Karola Korna, architekta będącego twórcą wizerunku miasta.
Centrum miasta Bielska Białej znajduje się na wysokości 313 m n.p.m

Zamek wzniesiony przez władających Księstwem Cieszyńskim Piastów

Zamek książąt Sułkowskich – najstarsza i największa zabytkowa budowla Bielska-Białej
Zamek książąt Sułkowskich – najstarsza i największa zabytkowa budowla Bielska-Białej.
To także niemy świadek historii na przestrzeni kilkunastu wieków!  W XIII w. w pobliżu wzgórza formował się zaczątek osady otoczonej murem obronnym, który chronił kupców z miejscowego targowiska przed napadami rozbójników. Następnie przeszedł w ręce Piastów, którzy nadali mu wygląd rezydencji. Podczas Potopu Szwedzkiego został splądrowany i spalony, aby na koniec paść ofiarą ognia z uderzenia pioruna. Dziś stanowi zlepek różnych stylów, ale trzeba przyznać, ze wygląda imponująco, a miasto dołożyło wielu starań, aby zabytek nie uległ dewastacji.
Na pierwszym planie widać fontannę przedstawiającą rzeźby trzech nagich chłopców, autorstwa bielskiego artysty rzeźbiarza Mieczysława Hańderka.
Najstarsze części zamku pochodzą z XIV wieku

figurka Reksia, bajka, Bielsko Biała
No i na koniec, bajka wszechczasów - Reksio:) Oglądaliście? Ja obowiązkowo:)
bajka Reksio, Bielsko Biała, rzeźby, pamiątka
Bielsko-Biała jako miasto mnie mocno urzekło. Piękna, barokowa zabudowa, która została mocno zaczerpnięta ze stolicy Austrii, potrafi urzec. Piękny Zamek Sułkowskich, który góruje w okolicy Rynku rozbudza pamięć historyczną, jakiej miasto było świadkiem, a liczni bohaterowie kreskówek, przypominają, że region poleca się do zwiedzania, również dla tych najmłodszych pociech:)
 

Komentarze

 1. Ciekawe miasto, nigdy nie byłam, a widzę, że warto je odwiedzić.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pięknie :) ciekawe miejsca!

  OdpowiedzUsuń
 3. Nigdy nie byłam w Bielsku Białej (białym? o.O) ale na pewno jest na mojej top liście :D Ponieważ ma na prawdę piękną starówkę.

  Zapraszam również do mnie.
  Blog ♥
  Instagram

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Masz jakieś pytanie? Zadaj je w komentarzu na blogu pod najnowszym postem (niezależnie od tematyki wpisu).
Jeśli nie uzyskałaś odpowiedzi, to ponów swoje zapytanie.
-----
Kontakt e-mail 1985ab@wp.pl