CIESZYN MIASTO NA GRANICY POLSKI I CZECH, UROKLIWE ULICE, RYNEK ORAZ GÓRA ZAMKOWA

Cieszyn-słysząc to hasło, często kojarzy mi się z Czechami. Okazuje się, że to nie jest tak do końca...To duże miasto, liczące ponad 30 tysięcy mieszkańców, prezentuje ze sobą bardzo urokliwą część miasta położoną po Polskiej granicy. Oczarowana rynkiem, urokliwymi kamienicami położonymi wydłuż ulicy, która wiedzie ku Państwowej Szkole Muzycznej, piękny budynek Teatru im. Adama Mickiewicza, a nade wszystko symbol z 20 złotowego nominału naszego banknotu... Będąc w tej okolicy nie zapomnijcie udać się na wzgórze Zamkowe, gdzie znajduje się XI wieczna romańska Rotunda, symbol jaki znajdziecie na wyżej wymienionym bilonie. Tu też, przy dobrej pogodzie, obejrzyjcie panoramę czeskiej części Cieszyna, a także dojrzycie Ustroń i górujące nad nim szczyty. Zapraszam na garść zdjęć.
Rynek w Cieszynie, wygląd z deklaracjami świątecznymi
Wieczorny Cieszyn, tu w styczniowej odsłonie, to mnóstwo świątecznych iluminacji, jakie zdobią brukowane ulice. Miasteczko, żeby się nie sugerować zdjęciami, tętni życiem, również po zmroku.  Ulica Głęboka, chyba najbardziej urokliwa z pobliskiego rejonu. Cechuje ją w głównej mierze charakterystyczny układ ulic i placów z historycznymi zabudowaniami. 
miasto w południowej Polsce przy granicy z Czechami, w województwie śląskim

Teatr im. Adama Mickiewicza w Cieszynie, centrum miasta
Teatr im. Adama Mickiewicza znajdujący się przy pl. Teatralnym – pseudobarokowy budynek w stylu wiedeńskim z początku XX wieku. 
Browar Zamkowy w Cieszynie, zwiedzanie
Browar w Cieszynie, przed wizytą koniecznie sprawdźcie w jakich godzinach, dniach jest otwarty. Tu akurat totalnie nie trafiliśmy ani z godziną, ani z dniem. Z pobliskiej Góry Zamkowej możecie dojrzeć miedziane kadzie, jakie wyłaniają się z okolicy, ale na tym byłby koniec.
Cieszyn jest jednym z najstarszych miast na Śląsku
Cieszyn dzieli na część polską i czeską płynąca dość wartkim strumieniem rzeka Olza. Zdjęcie z granicy, na pamiątkę, bowiem obostrzenia związane z pandemią skutecznie nas zniechęciły do zwiedzania części miasta zlokalizowanej za miedzą.
Podanie głosi, że założyli go w 810 roku trzej bracia, Bolko, Leszko i Cieszko

Budynek Muzeum Śląska Cieszyńskiego (Pałac Larischów)
Pomnik ku czci Legionistów Śląskich Poległych za Polskę przed pałacem Habsburgów (obecnie Państwowa Szkoła Muzyczna), stąd warto skierować się na Górę Zamkową. 
cieszyńska starówka (czyli układ urbanistyczny miasta Cieszyn)
Kościół parafialny św. Marii Magdaleny (pl. Dominikański), dawniej dominikański – jeden z najstarszych kościołów w Cieszynie, znajdują się tu elementy gotyckie z przełomu XIII/XIV wieku, został przebudowany po pożarze w końcu XVIII w.. Wewnątrz świątyni panuje wystrój barokowy z XVIII wieku. Znajduje się przy ulicy Głębokiej i trudno go pominąć, to główny deptak prowadzący nas z powrotem do Rynku, a więc serca Cieszyna.
Ratusz przy cieszyńskim Rynku, zwiedzanie śląska

Ratusz przy cieszyńskim Rynku

Góra Zamkowa (ul. Zamkowa) – na nim m.in. XI-wieczna romańska rotunda
Góra Zamkowa – na niej m.in. XI-wieczna romańska rotunda św. Mikołaja, gotycka wieża zamkowa z XIV wieku (tzw. Wieża Piastowska), pałac Habsburgów z XIX wieku, fragmenty piastowskiego zamku, park angielski z pomnikami przyrody. Odrobinę wyżej znajduje się taras widokowy skąd rozpościera się widok na pobliską okolicę: Czeski Cieszyn, Ustroń.
fragmenty piastowskiego zamku, park angielski z pomnikami przyrody;

zabytków, skupionych w zespole przestrzennym Starego Miasta oraz na Górze Zamkowej

 

Komentarze

  1. Przepiękne ujęcia, szczególnie te z oddali. Bardzo ładne miasto, trochę przypomina Wiedeń. Chciałabym kiedyś odwiedzić.

    OdpowiedzUsuń
  2. Pięknie pokazałaś Cieszyn. Byłam kilka razy, jakoś ciągle nie miałam kiedy, by pokazać go na blogu.
    Pozdrawiam Cię serdecznie.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Masz jakieś pytanie? Zadaj je w komentarzu na blogu pod najnowszym postem (niezależnie od tematyki wpisu).
Jeśli nie uzyskałaś odpowiedzi, to ponów swoje zapytanie.
-----
Kontakt e-mail 1985ab@wp.pl