Festiwal poświęcony czekoladzie – CioccolaTÓ Turyn

Jeśli kiedykolwiek się zastanawialiście nad tym, co zawodowy cukiernik potrafi wyczarować z czekolady, to muszę Was zaskoczyć. Okazuje się, że to wdzięczny materiał do tworzenia wszelakich detali - od wizytowych butów na obcasie, po kłódki, piły tarczowe czy  wiertła. Oczywiście, ograniczeniem może być tylko wyobraźnia. Ja, osobiście przekonałam się o tym na corocznym festiwalu czekolady CioccolaTÓ w Turynie. Trafiliśmy tam totalnie przypadkiem. Zwiedzając miasto wczesnym rankiem, spacerowaliśmy po placu świętego Karola (Piazza San Carlo), wówczas wszystko było pozamykane na głucho. Gdy po kilku godzinach wracaliśmy tym samym traktem, przecieraliśmy oczy ze zdumienia. Na placu, licznie oblegane stoiska oferowały słodkości świata. I właśnie na taką ucztę dla oczu, zapraszam Was w dzisiejszym wpisie.

Czekoladowa uczta w Turynie 

piazza San Carlo podczas CioccolaTo’
Plac Świętego Karola z samego rana zupełnie nie zapowiadał rewolucji, na którą się natknęliśmy kilka godzin później. Wyludnione ulice, jeszcze spały. 
czekoladowa plaża na piazza San Carlo
Największą sensacją były kolorowe owoce, które niewiele się różniły od tych prawdziwych, oryginalnych wzorów.
Stragany z czekoladą na piazza San Carlo w centrum Turynu


Festiwal poświęcony czekoladzie – Festa del cioccolato Turyn
Czekoladowe detale we wszelkiej możliwej konfiguracji od hydraulicznych kluczy po karabiny maszynowe, wszystko do kupienia, a nawet spróbowania. Sprzedający chętnie dzielili się słodkościami, aby spróbować ich wyroby przed zakupem.

Czekoladowe ulice Turynu
Na barokowym placu wystawia się ponad  120 producentów czekolady z Włoch i zagranicy i jak magnes ściąga turystów.  „CioccolaTÓ” to impreza ściśle związana z popularną w tym rejonie  pralinką „Gianduiotto”. Została ona stworzona, jako zamiennik, gdy w XIX wieku, ceny ziaren kakaowca były kosztowne i trudne do kupienia. Michele Prochet zdołał dodać drobno zmielone orzechy laskowe z obszaru Langhe w Piemoncie do kakao, uzyskując gładką i pyszną stałą pastę. W 1865 roku wprowadzono na rynek pralinę czekoladową w kształcie małej łódki, zawiniętą w złotą papierową folię, która do dnia dzisiejszego pieści podniebienia łasuchów z całego świata.
„Le vie del cioccolato”, czyli czekoladowe ulice

CioccolaTÓ to jest festiwal czekolady

zwiedzanie Turynu, Piemont, Włochy

Participants at Turin’s Chocolate Festival in Piazza San Carlo in Turin
W Piemoncie większość czekolady nadal wytwarzana jest w sposób tradycyjny, przy użyciu wyłącznie naturalnych składników dobrej jakości. Więc nawet jeśli przyjedziecie do Turynu i nie wcelujecie się w festiwal, to możecie odwiedzić którąś z lokalnych cukierni i spróbować lokalnych czekoladowych specjałów. Najpopularniejsza kawiarnia:  Caffe’ Torino – istnieje od połowy XIX w.!
Participants at Turin’s Chocolate Festival in Piazza San Carlo in Turin

Turin Chocolate Festival
Specjały z pistacji, w tym nowość - makaron;) 

Participants at Turin’s Chocolate Festival in Piazza San Carlo in Turin
Ważne:
  • Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
  • Stoiska są czynne codziennie od 10:00 do 23:00.
  • Festiwal trwa przez cały listopad, więcej możecie poczytać na oficjalnej stronie KLIK 

Komentarze

Masz jakieś pytanie? Zadaj je w komentarzu na blogu pod najnowszym postem (niezależnie od tematyki wpisu).
Jeśli nie uzyskałaś odpowiedzi, to ponów swoje zapytanie.
-----
Kontakt e-mail 1985ab@wp.pl