Prywatna kolekcja na Dolnym Śląsku - Mur Berliński w Sosnówce koło Twardogóry, zwiedzamy Polskę

Zacznę nieco banalnie, ale, żeby zobaczyć fragmenty Muru Berlińskiego, wcale nie trzeba jechać aż do stolicy Niemiec. Nam się udało znaleźć całkiem pokaźną kolekcję na Dolnym Śląsku, niedaleko Twardogóry, a dokładniej w niewielkiej miejscowości - Sosnówce. Skąd się tu znalazły fragmenty historii ubiegłego stulecia? Okazuje się, ze jest to prywatna kolekcja Ludwika Waseckiego, polskiego dentysty, który mieszka w Berlinie od 1979 roku. Jako naoczny świadek konfliktu między wschodem, a zachodem oraz podziału stolicy Niemiec, na NRD i RFN, postanowił zlicytować fragmenty "niemego" światka i utworzyć prywatną kolekcję, właśnie tu, w polach, w Sosnówce
Sosnówka to niewielka wieś, aby tu trafić, musieliśmy przeciąć samochodem, słynne lasy Twardogóry. I nagle pośród niczego, na polanie, trafiamy na historyczny ewenement w postaci Muru Berlińskiego, ułożonego w parabolę. 
Mur Berliński w Sosnówce – zwiedzanie

Mur Berliński w Sosnówce stoi na łące na tle lasu
Kiedy mur padł w nocy z 9 na 10 listopada 1989 roku, wśród osób, rozbierających płyty, był  Ludwik Wasecki, Polak na emigracji, który codziennie przez ponad 28 lat, obserwował jak konstrukcja podzieliła Niemcy na wschód i zachód. Mur przeszedł do historii. Większość zapory dzielącej Niemców przerobiono na 310 tysięcy ton żwiru do budowy dróg, pozostała część została wystawiona przez rząd NRD m.in. na aukcji w Monte Carlo. Co prawda udało się sprzedać wszystkie płyty, ale niektóre z nich nie zostały odebrane. Wówczas za symboliczną kwotę pozyskał je Wasecki. Łącznie, w różnych miejscach udało mu się kupić prawie 40 segmentów.
Dolny Śląsk Mur Berliński w Sosnówce koło Twardogóry.

część płyt, które tworzyły mur, stoi na łące w Sosnówce
Jeśli macie ochotę zaczerpnąć odrobiny historii, jaką owiany był Berlin w ubiegłym stuleciu, to miejsce jest warte odwiedzenia, tym bardziej, że jest to drugi, pod względem wielkości zbiór płyt, które podzieliły po II Wojnie światowej świat na wschodni i zachodni. Kolekcja jest bezpłatna do zwiedzania, wystarczy wpisać w nawigację samochodu Sosnówka na Dolnym Śląsku. 
Upadek muru berlińskiego był symbolicznym momentem w historii Europy

Komentarze

  1. O, ale super miejscówka! Nie miałam o niej pojęcia. Dzięki za info ;) :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Masz jakieś pytanie? Zadaj je w komentarzu na blogu pod najnowszym postem (niezależnie od tematyki wpisu).
Jeśli nie uzyskałaś odpowiedzi, to ponów swoje zapytanie.
-----
Kontakt e-mail 1985ab@wp.pl