Ogród w Wilanowie (znany także jako park Wilanowski) obowiązkowy punkt zwiedzania Warszawy

W Warszawie nie można się nudzić. Jedną z atrakcji, którą należy obowiązkowo odwiedzić, jest wizyta w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. My się skupiliśmy na przyległych do niego ogrodach.  Dzień, w którym przyszło nam zwiedzać stolicę, zapowiadał się nad wyraz ciepło, a my chcieliśmy go w objęciach natury. Tak więc wybór był oczywisty, jedziemy do Wilanowa, spacerować po ogrodach, nacieszyć oczy widokiem na aranżacje kwiatów i krzewów. Zapraszam na garść zdjęć.
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Zwiedzanie ogrodów w Wilanowie jest płatne.
Ceny biletów kształtują się następująco:
  • bilet normalny: 10 zł
  • bilet ulgowy: 5 zł
  • w czwartki wstęp do parku jest bezpłatny – możliwy na podstawie wejściówek do pobrania w kasie i biletomatach. Wejściówek nie można rezerwować. 
Pomimo wizyty w wysokim sezonie, kupowanie biletów oraz wejście na teren ogrodów, odbył się bez konieczności stania z kolejce.

Godziny otwarcia:
  • wrzesień: 9.00–20.00 (ostatnie wejście o 19.30),
  • 1-22 października: 9.00–18.00 (ostatnie wejście o 17.30),
  • Od 23 października do końca grudnia:  9.00-16.00 (ostatnie wejście o 16.00),
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Przy pałacowe ogrody to bagatela 45 hektarów powierzchni, podzielony jest na części, z których każda jest na swój sposób niezwykła i wyjątkowa. Ogród barokowy podzielony na dwa tarasy, Ogród Różany, dwa parki krajobrazowe – Północny i Południowy oraz Ogród Oranżerii. Pałac w Wilanowie wraz z otaczającym go parkiem i zabudowaniami, przetrwał czasy zaborów, wojen i okupacji i należy dziś do najcenniejszych zabytków polskiej kultury narodowej. Należałoby również wspomnieć, że pałac powstał z inicjatywy króla Jana Sobieskiego, który wraz z małżonką, uwielbiał tu przebywać w towarzystwie swoich dzieci w szczególności w okolicy letnich miesięcy. Początkowo przypałacowy park nie zajmował aż takiej powierzchni, z biegiem czasu oraz zmieniający się kolejni właściciele, rozszerzali przyległe tereny. 
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Na zdjęciu poniżej oranżeria jest to najmłodsza część wilanowskiego parku. W czasach króla Jana III znajdował się tu drewniany kościół parafialny oraz cmentarz. Dziś, ozdabiają go egzotyczne rośliny, wśród których znajdziemy okazałe daktylowce kanaryjskie, palmy kencje, bananowce oraz figowce. Całość uzupełniają kolorowe, pachnące rabaty kwiatowo-ziołowe oraz donice z kwiatami.
Pałac w Wilanowie to barokowa perełka Warszawy

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie,
Widok na Jezioro Wileńskie, tu można w ramach krótkiego odpoczynku, wypożyczyć kajak i popływać rekreacyjnie po kanale Sobieskiego.
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie,

Ogród powstał razem z pałacem wilanowskim w 2 połowie XVII wieku
Spacerując pośród ścieżek, ciężko przeoczyć antyczne rzeźby, należy nadmienić, że za czasów króla Jana Sobieskiego, taras pałacowy zdobiły pozłacane rzeźby z XVIII wieku przedstawiające bogów olimpijskich, obecnie są to rzeźby postaci mitologicznych z poł. XVIII wieku sprowadzone z Brzezinki pod Oleśnicą na Śląsku.
Ogród powstał razem z pałacem wilanowskim w 2 połowie XVII wieku

Park wilanowski i park Morysin w 1945 zostały włączone do Muzeum Narodowego w Warszawie
Ogród barokowy charakteryzuje się geometrycznymi kształtami uformowanymi z żywopłotów bukszpanu, wód kompozycji znajdziemy strzyżonymi w ostrosłupy graby, a także delikatne peonie, sasanki, narcyzy, tulipany, dzwonki, astry, lilie i ostróżki. Dopełnieniem barokowej kompozycji są drzewka pomarańczowe oraz rośliny egzotyczne wystawione w ogromnych donicach. Należy pamiętać, że ta część parku podzielona jest na dwie części: taras górny i dolny, a ich kompozycja podporządkowana jest głównej osi biegnącej w kierunku wschodnim do Jeziora Wilanowskiego.
Ogród w Wilanowie (znany także jako park Wilanowski)
Ogród różany to najbardziej reprezentatywna część parku. Obecna forma to rekonstrukcja pierwotnego projektu Bolesława Podczaszyńskiego z poł. XIX wieku. Kwatery oddzielone są między sobą niskimi żywopłotami z bukszpanu i obsadzone historycznymi odmianami róż angielskich i francuskich, w ciepłych pastelowych odcieniach. 
park jest wpisany na listę Pomników Historii

Ogrody wilanowskie zajmują około 45 hektarów.
Rzut okiem na Pałac w Wilanowie z letnią kompozycją kwiatów.
Pałac w Wilanowie - perła architektury barokowej

Pałac w Wilanowie łączy sztukę europejską ze staropolską tradycją budowy
Jestem ciekawa czy udało sie Wam zwiedzić ten zakątek stolicy? 

Komentarze

Masz jakieś pytanie? Zadaj je w komentarzu na blogu pod najnowszym postem (niezależnie od tematyki wpisu).
Jeśli nie uzyskałaś odpowiedzi, to ponów swoje zapytanie.
-----
Kontakt e-mail 1985ab@wp.pl