Cieplice Śląskie-Zdrój - najstarsze uzdrowisko w Polsce, dzielnica Jeleniej Góry

Cieplice, niegdyś osobna miejscowość, dziś dzielnica Jeleniej Góry. To tu, rokrocznie, leczy się ponad 15.000 tysięcy kuracjuszy z całej Polski. Najstarsze uzdrowisko, z wieloletnią tradycją oraz cudownym mikroklimatem. To także miejsce, które słynie z wód geotermalnych, które są wykorzystywane głównie w hotelach oraz salonach Wallnes i Spa. Zawsze pomijane, bo przecież są inne miejsca, które warto zobaczyć, tym razem udaliśmy się na wczesnopopołudniowy spacer, właśnie po zakamarkach Cieplic.
Samochód zostawiliśmy na bezpłatnym parkingu vs tężni, które jak doczytałam zostały otwarte w 2020 roku. Urokliwie położona konstrukcja ciągnie się wzdłuż bulwaru, biegnącego pad rzeką Kamienną. Wiosną i latem, to musi być miejsce tętniące życiem! Zapraszam na garść zdjęć!
Tężnia znajduje się na trakcie spacerowym, nazywanym bulwarem nad rzeką Kamienną w Cieplicach

Co roku Cieplice odwiedza 15000 kuracjuszy, którzy korzystają z największego bogactwa uzdrowiska, jakim są wody termaln
Nad rzeką Kamienną, oprócz opisanych wyżej tężni solankowych, spotkamy pomnik św. Jana Nepomucena, a także trakt ciągnący się wzdłuż ulicy Piotra Ściegiennego, gdzie zaczynają pojawiać się pierwsze domy zdrojowe czy sanatoria, oferujące liczne zabiegi lecznicze. My natomiast, kierujemy się w stronę  wieży z bramą wjazdową i dzwonnicą, które widać niemal z każdego punktu dzielnicy Cieplice. Wysoka wieża, w ceglastym kolorze jest trudna d przeoczenia. Tuż za nią trafiamy na dziedziniec prowadzący do Kościoła pw. św. Jana Chrzciciela oraz Kolegium Zakonu Pijarów
Obiekty Uzdrowiska Cieplice położone są w samym centrum Cieplic ( obecnie dzielnica Jeleniej Góry)
Pierwszym elementem, jaki przykuł nasza uwagę na dziedzińcu to umieszczone na przykościelnym murze płyty nagrobne rodziny Schaffgotschów. Epitafia pochodzą z lat 1579-1624, a przeniesiono je w 1849 roku z kościoła w Radomierzu.
Cieplice Śląskie-Zdrój to najstarsze uzdrowisko w Polsce
Bogate barkowe zdobienia są wizytówką świątyni św. Jana Chrzciciela w Cieplicach. Warto wejść do środka, wówczas trafimy na elementy wystroju, tak charakterystyczne dla danej epoki. Do najcenniejszych elementów wyposażenia zaliczają się obrazy:  Najświętszej Marii Panny namalowany przez Michała Willmanna w 1687 roku oraz ustawione po bokach rzeźby św. Pawła, Piotra, Jana Ewangelisty i Jana Chrzciciela.

Cieplice Śląskie-Zdrój – część miasta Jelenia Góra w województwie dolnośląskim

Cieplice (uzdrowiskowa dzielnica Jeleniej Góry) to najstarszy kurort w Polsce.
Następnie, kroki kierujemy na Plac Piastowski czyli popularny Deptak w Cieplicach Śląskich-Zdroju. Jest to reprezentatywne miejsce, wokół, którego skupia się życie dzielnicy. Najbardziej  w pamięć zapada posiadłość rodowa Schaffgotschów, czyli dzisiejsza filia Politechniki Wrocławskiej w Jeleniej Górze. Niestety pałac możemy podziwiać tylko z zewnątrz, ale i tak robi ogromne wrażenie. Należy nadmienić, że Schaffgotschowie to był zamożny ród arystokratyczny wywodzący się z Frankonii. Mieli znaczące zasługi na polu gospodarki i przemysłu, a ich górnośląska fortuna zaliczana była do jednej z największych w tej części Europy. W przeszłości byli właścicielami wielu posiadłości w tym zamków i pałaców m.in. w Kopicach, Wrocławiu, Żmigrodzie. Do 1675 roku ich siedzibą rodową był Zamek Chojnik, a po jego pożarze przenieśli się do renesansowego pałacu w Cieplicach.
Deptak Uzdrowisko Cieplice

Pałac Schaffgotschów, filia Politechniki Wrocławskiej

Pałac Schaffgotschów, filia Politechniki Wrocławskiej
Będąc z tej części uzdrowiska, zajrzyjcie do Parku Zdrojowego, który choć w lutym, nie prezentował ze sobą wdzięków - zielni, to i tak udało się spotkać biegające wiewiórki, które ochoczo zaglądały kuracjuszom do nadstawionych dłoni. Park, to nic innego, jak przypałacowe ogrody, zajmujące bagatela  16 hektarów powierzchni! W 68 procentach pokryty jest drzewami, w śród których ciągną się zrewitalizowane alejki. W w 1838 roku został przebudowany w stylu angielskim. Spacerując, na pewno nie przeoczymy Galerii i budynku Teatru. Trafimy tu także na muszę koncertową, gdzie w okresie cieplejszych miesięcy, dla kuracjuszy organizowane są liczne koncerty na świeżym powietrzu.
Park Zdrojowy w Cieplicach Śląskich-Zdroju

Zdrojowy Teatr Animacji imienia Bogdana Nauki w Cieplicach
Wisienką na torcie, będzie obejrzenie, ale tylko z zewnątrz świątyni ewangelicko-augsburskiej czyli Kościoła Zbawiciela w Cieplicach. Warto nadmienić, że w lipcu i sierpniu odbywają się w nim Cieplickie Koncerty Organowe, a wiec może to być okazja, aby zwiedzić go od środka, a na pewno usłyszeć unikatowe organy z 2708 piszczałkami z 1794 roku. Budowla została postawiona w latach 1774-1779 i dziś, jest pięknie odremontowana, toteż stanowi wizytówkę uzdrowiska.
Kościół Ewangelicki Zbawiciela w Jeleniej Górze

tężnie w Cieplicach, bulwar nad rzeką Kamienną
Ja, Cieplice odkryłam dopiero teraz:) Uzdrowisko, jest pięknie odremontowane i widać, że przeszło gruntowny remont najbardziej reprezentatywnych miejsc. Warto tu zajrzeć, choć na chwilę, aby przespacerować się alejkami Parku Zdrojowego lub samym sercem Cieplic- deptakiem. W końcu to najstarsze uzdrowisko w Polsce, wciąż cieszy się ogromną popularnością.
Jeśli będziecie w okolicy zapraszam na sapcer:

Komentarze

Masz jakieś pytanie? Zadaj je w komentarzu na blogu pod najnowszym postem (niezależnie od tematyki wpisu).
Jeśli nie uzyskałaś odpowiedzi, to ponów swoje zapytanie.
-----
Kontakt e-mail 1985ab@wp.pl