Wydymacz – leśny rezerwat przyrody położony w pobliżu wsi Antonin oraz wieża widokowa w Trzcielinach

Rezerwat Wydymacz to moja podpozycja na spacer po terenie Nadleśnictwa Antonin. Położony nad brzegiem stawu Wydymacz, to bez mała ponad 47 hektarów ostoi służącej ochronie zespołu łęgu jesionowo-olszowego z gatunkami roślin chronionych (np. wawrzynek wilczełyko), licznych drzew pomnikowych (np. Dęby Antonińskie), a także ptaków wodno-błotnych. Do tych ostatnich przyda się lornetka, bo tylko tak podejrzycie pływające po pobliskim stawie wodne ptactwo. Jeśli macie ochotę na spacer wśród natury, zapraszam na post.
Wydymacz – leśny rezerwat przyrody położony w pobliżu wsi Antonin

Wydymacz – leśny rezerwat przyrody położony w pobliżu wsi Antonin
Skąd się wzięła nazwa Rezerwatu Wydymacz? Od stawu, ale skąd takie określenie na staw? Musimy zajrzeć do publikacji związanych z budownictwem wodnym, gdzie pojawia, choć z rzadka. Wydymacz, to nic innego, jak określenie "stawu", który służy jako kanał młyński i ma on związek z rzeczownikiem pospolitym wydymacz, który oznacza obiekt, przyrząd do regulowania i kierowania wody.
Rezerwat „Wydymacz" znajduje się w Antoninie w Leśnictwie Szperek
W okolicy biegnie szlak rowerowy im. Fryderyka Chopina, jak pisałam w poprzednim poście, był tu dwukrotnie, u swojej matki chrzestnej Anny ze Skarbków Wiesiołowskiej w niedalekim Strzyżewie. Trasy do jazdy położone są wśród terenu leśnego, zamkniętego dla ruchu samochodów. Można się delektować śpiewem ptaków i biskością natury, tak cennej w dzisiejszym czasie.
Rezerwat „Wydymacz” w Antoninie utworzono w 1987 roku na powierzchni ponad 47 hektarów

Ścieżka usytuowana jest w Antoninie, na terenie rezerwatu „Wydymacz”
Rezerwat Wydymacz to prawdziwa ostoja ciszy i bliskiego kontaktu z naturą. Polecam podjechać tu teraz, wiosną, kiedy wszystko budzi się do życia. Ptaki, które są obecne wszem, głośno akcentują swoją obecność, wyśpiewując wesołe melodie. W oddali można usłyszeć dzięcioła, a nam się udało wypatrzeć czaple śliwą, ukrytą wśród tataraku. Zgodnie z informacjami pozyskanymi z tablic, zamieszkuje tu około 270 gatunków ptaków (orły bieliki, jastrzębie, czarny bocian, itd. 
Ścieżka usytuowana jest w Antoninie, na terenie rezerwatu „Wydymacz”
Jeśli już będziecie w okolicy Rezerwatu Wydymacz, to aż żal było by nie skoczyć do pobliskiej miejscowości - Trzcieliny. Znajduje się tu wieża widokowa na pobliski staw. Istnieje spora szansa, że przy dobrej pogodzie i chwili ciszy, podejrzycie życie fauny i flory, jakie toczy się w pobliżu punktu widokowego. Do dyspozycji macie lunetę i to za darmo! Nam się udało dopatrzyć parę gęsi gęgawych, które karmiły maluchy, ale również łyski czy łabędzie, które akurat budowały w pobliżu gniazdo. Biegnąca wzdłuż stawu ścieżka rowerowa, jest dobrym pomysłem na wyjazdową majówkę, lub aktywny wypoczynek po okolicy Ostrowa Wielkopolskiego. 
wieża widokowa w Trzcielinach

widok na staw Trzcielin, wieża widokowa

Rezerwat przyrody „Wydymacz”

ścieżka rowerowa okolice Antonina, rower, wielkopolska

ścieżka rowerowa okolice Antonina, rower, wielkopolska

  •  Będąc w pobliżu nie zapomnijcie zajrzeć do urokliwego pałacu myśliwskiego w Antoninie KLIK

Komentarze

Masz jakieś pytanie? Zadaj je w komentarzu na blogu pod najnowszym postem (niezależnie od tematyki wpisu).
Jeśli nie uzyskałaś odpowiedzi, to ponów swoje zapytanie.
-----
Kontakt e-mail 1985ab@wp.pl