Kanał Limski zwany często Limska Draga lub Limskim Fiordem Półwysep Istrii

Szukając miejsc godnych odwiedzenia podczas pobytu na Istrii, natknęłam się na punkt widokowy zlokalizowany pomiędzy miejscowościami Rovinji, a Porec. Mowa o kanale Limskim, a właściwe zalewem, choć pierwszy donioślej brzmi:) Jest to jedna z najpiękniejszych atrakcji przyrodniczych Istrii. Kanał został w latach 60-tych nawet przechrzczony na fiord, a zawdzięcza to filmowi Viking z roku 1958, z Kirkiem Douglasem w roli głównej. Naturalny zalew zagrał wówczas rolę fiordu, po czym pozostała mu nazwa funkcjonująca do dziś. Zapraszam na post.
Rovinj - najpiękniejsze miasto chorwackiej Istrii · Chorwacja · Istria
  • Skąd wywodzi się nazwa? Nazwa pochodzi od łacińskiego limes „granica”, ponieważ ta formacja rozgraniczała dwie prowincje starożytnego Rzymu: Dalmację i Italię.
  • Platforma widokowa jest bezpłatna zarówno w trakcie sezonu, jak i poza. Jej dokładna lokalizacja to: współrzędne 45.13799003841274, 13.724912846913211, położone przy drodze nr 75. Ciężko przeoczyć oznaczony punkt, bowiem w jego pobliżu są zlokalizowane znaki informujące gdzie zlokalizowana jest wieża widokowa z widokiem na pobliski "fiord".
➤Parking jest bezpłatny. Znajdują się tu punkty (sklepiki) z lokalnymi wyrobami: miód, oliwa, sezonowe warzywa i owoce.

➤Jest to dobra opcja, aby zwiedzić naturalnie ukształtowany wąwóz z epoki - prawdopodobnie polodowcowej, wypoczywając w okolicy takich miasta jak Rovinji, Novigrad, Umag czy Porec.

Jeśli ktoś ma lęk wysokości, to zdecydowanie odradzam wizytę na wspomnianej wieży. Drewniana konstrukcja wzbudza trochę obaw. Widać, że o konserwacji raczej nikt nie pamięta, a deski na szczycie, proszą się o wymianę na trwalsze.
Jeśli natomiast nie odczuwacie lęku przed tego typu konstrukcjami, to owszem, warto wejść i nacieszyć oczy takimi oto widokami.
Na pewno warto zastanowić się nad rejsem statkiem po kanale Limskim, jakie oferują okoliczne miejscowości. Wybór jest szeroki i w każdej miejscowości do wypatrzenia w pobliskim porcie.
Kanał Limski zwany często Limska Draga lub Limskim Fiordem

Komentarze

Masz jakieś pytanie? Zadaj je w komentarzu na blogu pod najnowszym postem (niezależnie od tematyki wpisu).
Jeśli nie uzyskałaś odpowiedzi, to ponów swoje zapytanie.
-----
Kontakt e-mail 1985ab@wp.pl