Biskupia Kopa – najkrótszy szlak z Czech, z przełęczy Petrovy Boudy

Biskupia Kopa to najwyższy szczyt Gór Opawskich, wznosi się na wysokość 890 m n.p.m., znajduje się na granicy polsko-czeskiej. Zaliczana jest do Korony Gór Polskich oraz Korony Sudetów Polskich. Wierzchołek góry zwieńczony jest zabytkową 18 metrową kamienną wieżą widokową im. cesarza Austro-Węgier Franciszka Józefa. Najszybsza droga wiedze z Czech i zaczyna się na parkingu na przełęczy Petrovy Boudy, a więc startujemy z wysokości 706 m.n.p.m. i po przejściu ok.1,7 km jesteśmy na miejscu. Zapraszam na post!
Szczyt Biskupiej Kopy znajduje się poza granicami Polski,

Biskupia Kopa – najkrótszy szlak z Czech

Należy pamiętać, że Szczyt Biskupiej Kopy znajduje się poza granicami Polski, leży w Czechach. Po czesku góra nazywa się: Biskupska Kupa.

Ile idzie się na Biskupią Kopę z Czech?
Startujemy z parkingu położonego tuż obok przełęczy Petrovy Boudy (706 m n.p.m.), jest on bezpłatny, natomiast jest różnie z ilością wolnych miejsc parkingowych, nam się udało wjechać, bo akurat ktoś wrócił z trasy i odleżał samochodem. Stąd, na Biskupią Kopę, wiedzie zielony szlak, którego długość wynosi 1,7 km, zaś różnica wysokości do pokonania to 184 metry, a czas przejścia to jedynie ok. 43 minuty (mi trasa ta zajęła 1 h). Trasa jest niezwykle malownicza i roztaczają się stąd widoki na panoramę gór, które jest niezwykle efektowna. Nazwa góry wywodzi się od biskupów wrocławskich, którzy otrzymali te tereny w XV wieku od węgierskiego króla Macieja Korwina. 

Który szlak na Biskupią Kopę jest najkrótszy

Pierwsze oznaki wiosny, kwitnące zawilce gajowe, poniżej jedna z wielu panoram gór, jakie uchwyciłam telefonem na trasie. 

BiskupiaKopa z Czech – najkrótszy i najłatwiejszy szlak

Ze Zlatych Hor na Biskupią Kopę

Na trasie miniemy liczne słupki graniczne, ruiny dawnego schroniska i krzyż pojednania polsko-czesko-niemieckiego.

wycieczki w Góry Opawskie

wycieczki w Góry Opawskie

Biskupia Kopa wznosi się na wysokość 890 m n.p.m
Szczyt Biskupiej Kopy, od 1898 roku zdobi, zabytkowa 18-metrowa kamienna wieża widokowa im. cesarza Austro-Węgier Franciszka Józefa (jego podobizna jest umieszczona w medalionie i wymalowana tuż nad wejściem). Wcześniej w tym miejscu stała drewniana wieża widokowa.
Wejście jest płatne i wynosi 50 koron czeskich, nie ma możliwości zapłacenia za bilety w złotówkach, obowiązują tylko korony czeskie,  można zapłacić kartą.
Godziny otwarcia wieży widokowej: 
styczeń - marzec: sob-nd godz. 10-15. 
kwiecień: sob-nd godz. 10-16. 
maj - wrzesień: pon-nd 9-18
październik: pon-nd godz. 10-16
listopad - grudzień: sob-nd 11-15
Biskupia Kopa wznosi się na wysokość 890 m n.p.m

Na szczycie wieży mamy świetnie rozpisane tablice, które podpowiadają nam w którym kierunku jaki szczyt się nam wyłania. Na pierwszy plan wysuwa się Pradziad, Śnieżnik, Góry Złote, a także wierzchołki Beskidu Śląsko-Morawskiego. Przy dobrej widoczności, można dostrzec zarysy Karkonoszy, Gór Stołowych i Sowich. 
Pod samą wieżą, nie będziemy mieli tak spektakularnych widoków, panorama jest dość mocno ograniczona przez drzewa oraz przyległą infrastrukturę. Warto zatem tak zaplanować podróż, aby zdążyć wejść na wieżę i uwiecznić, tak efektowny widok.
Biskupia Kopa wznosi się na wysokość 890 m n.p.m

Biskupia Kopa Korona Gór Polski

Biskupia Kopa Korona Gór Polski

Wieża widokowa na Biskupiej Kopie

Wieża widokowa na Biskupiej Kopie

Wieża widokowa na Biskupiej Kopie
Pod wieżą znajdują się liczne tablice informacyjne oraz wiata, gdzie można na chwilę usiąść. Sam teren przylegający do wierzchołka Biskupiej Kopy, szpeci zaczęta, acz niedokończona budowa schroniska po czeskiej stronie. 
Najładniejsza szata panoramy będzie się wyłaniać jesienią, kiedy drzewa, które porastają przylegające szczyty okryją złoto-czerwone liście, ale oczywiście każda inna pora roku, zachęca aby tu zajrzeć z wizytą.
Panorama z wieży na Biskupiej Kopie
Nie zapomnij o pieczątce do kolekcji Korony Gór Polskich, jest dostępna przy wejściu na wieżę. 
 

Komentarze

Masz jakieś pytanie? Zadaj je w komentarzu na blogu pod najnowszym postem (niezależnie od tematyki wpisu).
Jeśli nie uzyskałaś odpowiedzi, to ponów swoje zapytanie.
-----
Kontakt e-mail 1985ab@wp.pl