NIECHORZE LATARNIA MORSKA, WIDOK NA OKOLICĘ ZE SZCZYTU, PLAŻA, PARK MINIATUROWYCH LATARNII

Z czego słynie Niechorze? Oczywiście z latarni morskiej. To niewielka wieś, położona w bliskim sąsiedztwie z Rewalem i Mrzeżynem. Dziś, to przede wszystkim popularny kurort turystyczny, zaopatrzony w potężne zaplecze hoteli, pensjonatów, ośrodków SPA i pól namiotowych. To również mekka rowerzystów, którzy pokonują trasę na odcinku Świnoujście Kołobrzeg, a czasem i dalej, aż na Hel. Ja byłam w Niechorzu po raz pierwszy w życiu^^ . Akurat miasto było spowite gęstą mgła, a plaże-choć to środek sezonu-były puste, wobec czego można było się delektować spokojem i ciszą oraz szumem morza.
latarnia morska w Niechorzu, wygląd z zewnątrz
Brak turystów na przełomie lipca i sierpnia w Niechorzu, można traktować jak wygraną w totolotka. Pogoda była mocno niesprzyjająca, zanosiło się na deszcz, a chmury nisko zawisły nad morzem. Jak to, w przypadku naszego Bałtyku, po 12.00 zupełnie się rozpogodziło i wyszło piękne słońce. Pogoda w telefonie jednak, do końca twierdziła, że dzień będzie do "bani";) Jak widać, nie ma co jej wierzyć.

klifowy brzeg morza, informacja turystyczna Niechorze
Wchodząc na plaże, natykam si na informacje o klifowym ukształtowaniu linii brzegowej, jak również o gatunkach roślin, jakie lubują się w tym rejonie Polski. Nabrzeże jest gęsto porośnięte bukiem zwyczajnym, co stanowi odmianę, dla wschodniej części Bałtyku. tam zdecydowanie dominuje sosna. Jak widzicie na zdjęciach poniżej, plaża w zasadzie pusta. W okolicy latanii morskiej, znajduje się betonowa promenada ciągnąca się wzdłuż  plaży. Ten odcinek jest wąski i usypany falochronami z kamieni. Tu nie polecam plażowania:) Po krótkim spacerze, plaża zmienia się w szeroką, długą i na dodatek strzeżona przez ratowników WOPR'u. 
plaża w Niechorzu jak wygląda, widok na morze

plaża w Niechorzu, strzeżony odcinek przez WOPR

trawa na plaży, Niechorze, plaża, mewy, Bałtyk

betonowa promenada Niechorze, okolice latarni morskiej
Jedną z najbardziej "rozpropagowanych" atrakcji po sąsiadujących miejscowości jest Park Miniatur Latarni Morskich. Na zdjeciu, ta największa-niebieska, to pochodząca z Gdańska, w oddali widać tą z Rozewia, którą udało mi się w końcu odhaczyć w maju tego roku, są również Gąski i Kołobrzeg. Dla starszych dzieci oraz dla fanów morskich budowli i historii, wizyta w takim miejscu to jest nie lada gratka. Przypomnę, że muzeum jest czynne przez cały rok, także można tu zawitać także w zimowym okresie np.ferii w szkole.
Park Miniatur Latarni Niechorze czynny jest codzinnie

park miniatur, latarnie, Niechorze, czy warto
Latarnia morska jest widzialna z każdego punktu w okolicy. Takie też jest jej zadanie, aby na morzu poprowadzić marynarza we właściwy port. Co ciekawe, budowla powstała w 1866 roku i początkowo źródłem światła w latarni był olej rzepakowy. W okresie działań wojennych, Niemcy celowo uszkodzili układ optyczny, zaś wycofujące sie wojska podłożyły pod budynkiem miny. Na szczęście, udało się ładunki rozbroić, dziki czemu obiekt nie ucierpiał, a trzy lata po zakończeniu działań wojennych, udało się naprawić układ optyczny. Zasięg światła latarni wynosi 20 Mm czyli ok. 37 km, a jej wysokość sięga 45 metrów, na szczyt prowadzi 200 schodów, zaś zwiedzanie odbywa się w 10 osobowych grupach. Warto wcześniej ustawić się w kolejce, aby podziwiać okolicę z tak fantastycznego punktu widokowego na okolicę.
tablica pamiątkowa latarnia morska w Niechorzu

widok na latarnię morską w Niechorzu, zielone okiennice
I oto widok na okolicę z samego szczytu latarni morskiej. Kadr na przesmyk pomiędzy morzem Bałtyckim a jeziorem stanowiącym rezerwat przyrody Jezioro Liwia Łuża. Trochę niżej wspomniane wyżej Park Miniatur Latarni Morskich
park miniatur latarni morskich w Niechorzu, widok z latarni morskiej

Niechorze widok na plaże z latarni morskiej,

Niechorze, widok na jezioro, panorama miasta i okolicy

widok na okolicę z latarnia morskiej w Niechorzu

centrum Niechorze, widok na miejscowość z latarni morskiej
Hotel „Baltic Cliff Apartments” Spa & Wellness- jeden z droższych miejsc noclegowych w Niechorzu, Motylarnia (po lewej stronie), Muzeum Figur Woskowych.
widok z latarni morskiej w Niechorzu na miasto i okolicę
Napis, który wywołał prawdziwą batalię o obowiązkowe zdjęcie w telefonie. Kolejka zainteresowanych, ani na moment nie topniała;) Ciężko o to by, ktoś nie zakradł się w kadr.
Niechorze okolice latarni morskiej, co zobaczyć

muzeum figur woskowych w Niechorzu
Byliście już w tej urokliwej miejscowości? A może udało się Wam wdrapać na sam szczyt latarni morskiej. Jestem ciekawa, Waszych opinii o okolicy. Piszcie, czekam na komentarze, pozdrawiam:)
-----
Zapraszam na serię:

Komentarze

 1. Jak tam pięknie! Ostatnio byłam tam ponad 40 lat temu jako podlotek, było zupełnie inaczej :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Hej wielkie dzięki za wpis !

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak ładnie! :D
  http://klaudencja.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak tam pięknie! Jestem akurat w okolicach od wczoraj, to będę musiała się przejechać tam 😉

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie weszłam bo mam lęk przed tymi krętymi schodkami. Ale wspomnienia mam z Niechorzem i moim mężem cudowne :))

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękna jest ta latarnia. Uwielbiamy takie miejsca, możemy podziwiać całą panoramę miasta i okolicy.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja wychowana nad morzem, także okolice znam jak własną kieszeń :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Moje ukochane Niechorze! Jako dziecko spędzałam tam każde wakacje! Mam z tego miejsca tyle cudownych wspomnień! Kiedy zaczęliśmy tam przyjeżdżać Niechorze naprawdę było wsią. :D Od lat myślę o tym, żeby tam wrócić i zobaczyć jak zmieniła się okolica. To by jednak była podróż bardzo sentymentalna, a ja tak łatwo się wzruszam. Nie wiem czy jestem na to gotowa. :D

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Masz jakieś pytanie? Zadaj je w komentarzu na blogu pod najnowszym postem (niezależnie od tematyki wpisu).
Jeśli nie uzyskałaś odpowiedzi, to ponów swoje zapytanie.
-----
Kontakt e-mail 1985ab@wp.pl