Zaległych postów nazbierało mi się ostatnio co niemiara. Korzystam z tego, ze nastały chłodne wieczory, a wena do pisania wróciła. Dziś zabieram Was na spacer po niedawno otwartej atrakcji Szczawna Zdrój, a więc na wieże widokową. Stalowo-drewniana konstrukcja została otwarta dla turystów w lipcu tego roku. Oczywiście, od razu stała się hitem i miejscem wielu wędrówek. Widok z wieży na okoliczne góry, to oczywiście niewątpliwy atut atrakcji, ale zachęcam Was do pozostania w samym mieście uzdrowiskowym, położonym niedaleko Wałbrzycha. Opisywałam je tu KLIK
Przez ostatnich kilka lat, Szczawno Zdrój, mocno zyskało na estetyce, mnie osobiście, ponownie oczarowało.
Wzgórze Gedymina będzie zatem taką wisienką na torcie, podczas zwiedzania okolicy. Wznoszący się szczyt na wysokość 532 m n.p.m. odkryje przed Wami piękną panoramę gór Wałbrzyskich, aż po Sudety wraz z pasmem Karkonoszy. Zapraszam na post.
Wejście na Wzgórze Gedymina zaczynamy od Słonecznej Polany, gdzie zostawiamy samochód. Trasa wiedzie pośród leśnej ścieżki, która tak skutecznie chroni nas przed palącym, sierpniowym słońcem.
Szczawno- Zdrój to uzdrowiskowa miejscowość, tak popularna niegdyś z licznych domów zdrojowych. Wzgórze Gedymina nazywane jest też Górą Parkową. Etymologia nazwy związana jest z tym, że położone jest ono w Parku Zdrojowym uzdrowiskowej części miasteczka. Wzgórze Gedymina przed II wojną światową było miejscem spotkań kuracjuszy, mieszkańców okolicznych miejscowości, a także europejskiej arystokracji. Na szczycie znajdowała się gospoda, zwana Belwederem
Wieża została otwarta 9 lipca 2022 roku. I liczy sobie 33 metry wysokości. Posiada dwa tarasy widokowe. Przy czym muszę napisać, że z tego wyższego są dużo lepsze widoki na okolicę:)
Stalowo-drewniana konstrukcja została wybudowana przez firmę "Tatry" i mam wrażenie, że swoim wyglądem nawiązuje do tak charakterystycznego stylu zabudowy z Zakopanego. Nieprawdaż?:)
Wejście na wieżę nie sprawia większych problemów, nawet rodzinom z wózkami. Za pomocą spiralnego traktu, możemy wejść na sam szczyt, bez pokonywania schodów, które najczęściej goszczą na punktach widokowych. Na budowlę obowiązuje limit wejścia na raz 80 osób, później bramka automatycznie się zamyka i nie wpuszcza większej ilości turystów.
Wejście na punkt widokowy jest bez płatne.
Pomimo tego, że byliśmy dość wcześnie, jak na niedzielny poranek, wieża cieszyła się sporym zainteresowaniem.
Widok na Trój Garb.Widok na Wałbrzych.
Widok na Chełmiec
Przy dobrej pogodzie możemy dojrzeć:
- Chełmiec, Trójgarb, Borową w Górach Wałbrzyskich;
- Góry Kamienne z Waligórą, czy Kostrzyną;
- Masyw Ślęży;
- Góry Sowie z Wielką Sową,
- Karkonosze ze Śnieżką;
- Szczawno-Zdrój;
- Wałbrzych;
Jesteście oczarowani konstrukcją? A może byliście w okolicy? Czekam na Wasze komentarze:)
Komentarze
Prześlij komentarz