WEJŚCIE NA WIEŻĘ WIDOKOWĄ NA GÓRZE BOROWEJ, WAŁBRZYCH I JEDLINA ZDRÓJ - WYCIECZKA NA CAŁY DZIEŃ

Góra Borowa to najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich. Nieoficjalnie. Wciąż jest nią Chełmiec. I choć na korzyść Borowej przemawia 2 metry przewyższenia, to wciąż nie zalicza się do Korony Gór Polski. Dziś, na szczycie Borowej, znajdziemy fantastyczną, nowoczesną wieżę widokową, skąd rozpościera się widok na Wałbrzych i okolicę. Nam się udało dostrzec zalegający śnieg na stokach Śnieżki. Najlepiej zaopatrzyć się w dobrą lornetkę i ruszyć na szczyt góry z parkingu w Jedlinie Zdrój. Do przebycia będziecie mieli trasę o długości około 7 km z różną ekspozycją. Najtrudniejszy odcinek, to ten pod samym szczytem nazwany Droga przez mękę i faktycznie wymaga niezłej kondycji, ale proszę się absolutnie nie zniechęcać, to tylko krótki dystans, który można pokonać z licznymi przystankami. Dzięki temu, dłużej będziemy obcować z naturą oraz delektować się wiele przyjemnymi widokami na okoliczne panoramy.
Zapraszam na wpis.
wieża na górze Borowej, okolice Wałbrzycha
Na zdobycie góry Borowej wybraliśmy długi weekend czerwcowy. Mimo to, na szlaku nie było tłumów, a pogoda, była idealna, a to by spokojnym spacerem pokonywać kolejne odcinki trasy.
Samochód zostawiliśmy na bezpłatnym parkingu w Jedlinie Zdrój i początkową trasę-jeszcze asfaltowa, po chwili zamieniliśmy na żółty las biegnący wzdłuż grabowego poszycia leśnego.
Szczyt góry mierzy 853 m.n.p.m. i łącznie trzeba pokonać około 320 metrów przewyższenia.
ścieżka na górę Borową, Polska, Dolny Śląsk


atrakcje Dolnego Śląska, wycieczka okolice Wrocławia

góry Wałbrzycha, wycieczka w okolice rejonu
Szlak jest dobrze oznaczony kierunkiem, w którym trzeba zmierzać, aby wejść na wieże widokową. Po drodze mijamy liczne tablice informujące o tym gdzie się znajdujemy i kogo możemy spotkać. Ciekawostką jest fakt, że w tym rejonie występuje orzechówka-ptak z rodziny krukowatych, który uwielbia orzechy laskowe i świetnie sobie radzi z tym, by je rozłupać;)
góry Wałbrzyskie, co zobaczyć, gdzie pójść, zwiedzanie
Wejście w jedną stronę zajęło nam około 1,5 godziny. Pamiętajcie by zaopatrzyć się w wodę  wygodne buty. Szuter, usypany pod szczytem, sprawiał nam niemały kłopot, buty ślizgały się na wszystkie możliwe strony!
Uwieńczeniem wspinaczki jest wejście na wieże widokową. To nowoczesna konstrukcja, zbudowana w 2017 roku we współpracy z gminami: Jedlina Zdrój, Wałbrzych oraz Starostwem Powiatowym w Wałbrzychu. W sumie udało się pozyskać na cel ponad milion złotych. 
Wieża ma kształt hiperboloidy jednopowłokowej o przekroju szesnastokąta, na szczyt prowadzi 90 schodów w kształcie, a różnica wzniesień to 16 metrów. Stąd rozpościera się widok na część Gór Sowich, Gór Wałbrzyskich oraz pasm Sudetów Środkowych. Ciekawie prezentuje się także Wałbrzych oraz Jedlina-Zdrój.
Do zbudowania stalowej konstrukcji użyto 30 ton stali oraz około 115 ton betonu wylanego jako fundament konstrukcji. Wow, robi wrażenie?:)

wieża na górze Borowej, widok na stalową konstrukcję
Uwaga:) Widoki z góry są obłędne. Na szczęście na samej górze, znajdują się tablice informujące o tym, jakie wzniesienie możemy dojrzeć, patrząc się w wybranym kierunku. Okolice Wałbrzycha z taki wysokości robią spektakularne wrażenie. Zielony las, przemieszany z żółtym rzepakiem, faktycznie wywoływał uśmiech na twarzy i niezliczone westchnienia-o jak tu pięknie.
widok na okolice Jedliny Zdrój, Wałbrzych z góry

widok z góry Borowej na okolice Wałbrzycha
Widok na Wołowiec, Jedlinę Zdrój oraz w oddali Ślężę.
widok z góry Borowej na okolice Wałbrzycha

ładne widoki z wieży widokowej, gdzie jechać
Tu na zdjęciu, niestety słabo widoczna, ale musicie mi uwierzyć, że widać Śnieżkę:)

najwyższa góra w okolicy Wałbrzycha, co zobaczyć?
Oprócz wieży widokowej, gminy ufundowały również całe zaplecze dookoła-wiaty, ławki, stoliki. W wyznaczonym miejscu, można rozpalić ognisko i usmażyć kiełbaskę. 
Mimo sprzyjającej pogody, a także wolnego weekendu, ludzi było niewiele. Na pewno jest to kierunek godny rozważenia, podczas pięknej, słonecznej pogody. Widoki są bezcenne.
Z Wrocławia dojdziemy samochodem w godzinę. Wejście i zejście na szczyt zajęło nam i 6 letniemu dziecku około 2 godzin i 40 minut (szybciej schodziliśmy, wykorzystując w tym celu fragment czarnego szlaku oznaczonego jako droga przez mękę). Jest to propozycja wycieczki dla piechurów, którzy uwielbiają bliski kontakt z naturą. 
atrakcje dolnego śląska, gdzie trenować chodzenie po górach?

wycinka lasu, ładne widoki na zielone zagłębie Wałbrzycha

 W okolicy nie brakuje atrakcji, jeśli macie chwilę to koniecznie wpadnijcie na:

 • Szczawno Zdrój oraz Wzgórze Gedymina KLIK
 • Zamek książęcy w Ząbkowicach Śląskich KLIK
 • Zamek Książ KLIK
 • Wycieczka na Wielką Sowę KLIK
 • Szczeliniec Wielki Korona Gór Polskich KLIK

Komentarze

 1. Widoki cudne, ale musiałabym mieć windę albo helikopter, żeby tam się dostać :D Wchodziłam kilka lat temu na najwyższą latarnię w Kołobrzegu i po zejściu ostro mi się zakręciło w głowie :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Na prawdę przepiękne widoki. :) Muszę kiedyś się tam wybrać. :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Masz jakieś pytanie? Zadaj je w komentarzu na blogu pod najnowszym postem (niezależnie od tematyki wpisu).
Jeśli nie uzyskałaś odpowiedzi, to ponów swoje zapytanie.
-----
Kontakt e-mail 1985ab@wp.pl