PAŹDZIERNIK W KUDOWIE - ZDRÓJ, UZDROWISKOWA CZĘŚĆ POLSKI, KWIATY I PARK ZDROJOWY

Październik jest tym wyjątkowym miesiącem, że przy sprzyjającej pogodzie, pozwala uchwycić piękną, nadchodzącą - złotą jesień. Szczególnie dobrze jest widoczna w górach. Drzewa zmieniają kolory, pojawiają się odcienie czerwieni i złota. Kontrasty, wyjątkowo mocne, uświadamiają, że za chwilę przywitamy...zimę...Aby uświadomić Wam, że jesień wcale nie musi się kojarzyć z deszczem i słotą, wybraliśmy się do Kudowy-Zdrój. To niewielka miejscowość, licząca około 1,5 tys. mieszkańców i uzdrowiskowy kurort, położony tuż przy granicy z Czechami. Na wyciagnięcie ręki, mamy takie perełki jak Góry Stołowe, lub ich czeski odpowiednik -  Broumovská vrchovina, gdzie znajduje się mnóstwo turystycznych szlaków. Ten najbardziej popularny - Szczeliniec Wielki, był naszym docelowym puntem zwiedzania, ale o tym później. Dziś na zdjęciach pokażę Wam ukwieconą, październikową perełkę - Kudowa Zdrój.
Kudowa Zdrój-park zdrojowy

Jeśli widzicie te kolorowe kwiaty i palmy...to wcale nie są to zdjęcia z południowej Hiszpanii czy Grecji, lecz z rejonu dolnego Śląska. Centrum Kudowy-Zdrój- czyli Park Zdrojowy to prawdziwa perełka i wizytówka miasta. Mogę to zaprezentować Wam na zdjęciach, ale uwierzcie mi, te detale mnie oczarowały.
dolny Śląsk, zwiedzanie, październik, góry Stołowe
Ścisłe centrum, to liczne uzdrowiska. Okazałe budynki, w których wypoczywają kuracjusze, są w świetnym stanie technicznym. Nie straszą, a wręcz zachęcają do tego, aby przyjechać tu na dłużej, zapoznać się z historią oraz najważniejszymi zabytkami regionu, a są to :
  • Park Zdrojowy i pijalnia wód,
  • kościół parafialny pw. św. Katarzyny, z 1679 r., XIX w,
  • ewenement na skalę światową - Kaplica Czaszek,
  • hala spacerowa w Parku Zdrojowym, z 1906 r.,
  • kościół filialny pw. św. Piotra i Pawła, z 1730 r.
Ponadto to dogodny punkt wypadowy dla jednodniowych wycieczek w Góry Stołowe (Szczeliniec Wielki, rezerwat Błędne Skały), do sanktuarium w Wambierzycach oraz do Czech (Nachod) oraz Praga (oddalona o ok.150 km).
uzdrowiska w Kudowie Zdrój, centrum miasta,

uzdrowiska w Kudowie Zdrój, centrum miasta,
W Kudowie - Zdrój organizowane są Festiwale Moniuszkowskie, których repertuar złożony jest w większej części z dzieł Stanisława Moniuszki, dlatego miasto tonie w nutach. Park oraz poboczne ulice są ozdobione kutymi płotkami w kształcie zapisów z zeszytów nutowych. Jeśli ktoś uwielbia muzkę poważną, to idealnym momentem aby tu wpaść z wizytą będzie końcowa sierpnia.
uzdrowiska w Kudowie Zdrój, centrum miasta,

uzdrowiska w Kudowie Zdrój, centrum miasta,
Czy uzdrowisko z tego rejonu Polski jest Wam bliżej znane? A może jest to obszar rejonu POlski Wam zupełnie obcy?:) Dajcie znać:)
 

Komentarze

Prześlij komentarz

Masz jakieś pytanie? Zadaj je w komentarzu na blogu pod najnowszym postem (niezależnie od tematyki wpisu).
Jeśli nie uzyskałaś odpowiedzi, to ponów swoje zapytanie.
-----
Kontakt e-mail 1985ab@wp.pl