Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie to jedyny w Polsce nadmorski zamek gotycki

Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie, to kolejny z pomników historii Polski, jaki udało się zwiedzić podczas intensywnego pobytu nad Bałtykiem. Tym bardziej niezwykły, bo jest jedynym zamkiem gotyckim położonym w tej części Polski. Zatem warto mieć go na uwadze, więc jeśli będziecie w okolicy Mielna lub Dąbek, albo nawet w samym Darłowie, wybrać się na spacer po dziedzińcu i obejrzeć go w całej okazałości. Jeśli macie ochotę na garść informacji oraz zdjęć, zapraszam na post.
Zamek Książąt Pomorskich – Muzeum w Darłowie
Wjeżdżając do Darłowa, od strony zachodniej, trudno zamek przeoczyć. My trafiliśmy to od razu. Na wszelki wypadek, podaję adres ul. Zamkowa 4, 76-150 Darłowo, który wart wpisać sobie w nawigację. 
W okolicy nietrudno o bezpłatny parking, na którym można zostawić samochód i udać się w stronę tej niezwykle bogatej pamiątki, pochodzącej bodaj z 1352 roku!
Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie – jedyny w Polsce nadmorski gotycki zamek

Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie położony jest przy zakolu rzeki Wieprzy
Budowę zamku rozpoczęto w 1352 roku za panowania Bogusława V, który to kupił wyspę położoną przy zakolu rzeki Wieprzy. Niegdyś nieuregulowany nurt rzeki, tworzył w tym rejonie szerokie rozlewiska. Dodatkowo,  teren zamkowy wraz z podzamczem otoczony był kanałem zwanym kanałem Młyńskim. Jak by tego było mało, teren siedziby książąt okalała fosa. Budowlę ukończono w zaledwie 20 lat, okazała się na tyle okazała, że otrzymała szacowną nazwę Zamku Książąt Pomorskich.

Zamek Książąt Pomorskich pochodzi z XIV w
Dziedziniec zamku robi wrażenie, zaś sam budynek znajduje się w bardzo dobrym stanie. Niemniej, najważniejszą postacią jaka zapisała się w jego historii, był Eryk I Pomorski (bez trudu odnajdziecie pomnik na terenie obiektu, poświęcony właśnie jemu). Jako król trzech zjednoczonych królestw Dani, Szwecji oraz Norwegii, przyczynił się poprzez liczne konflikty i wojny, do ich upadku. Został zdetronizowany i pokornie wrócił do zamku w Darłowie, gdzie mieszał do swojej śmierci. Według krążących legend, to tu są ukryte liczne, zrabowane podczas pirackich wypraw, skarby. Sam władca, postarał się, aby obiekt wzmocnić dobudowując dodatkowy, drugi, mur obronny. Jak było na prawdę? Tego się nie dowiemy, skarbów nie odnaleziono do dnia dzisiejszego, zaś z badań archeologicznych, wynika, że więcej narosło tu legend wokół postaci Eryka I, niż można było dostrzec rzetelnego zaangażowania w rozbudowę siedziby.
Atrakcje turystyczne, Muzea, Zabytki, Zamki, pałace i dwory.

Zamek Książąt Pomorskich
Zerknijcie w wizjery zamontowane na dziedzińcu zamku, można w nich dostrzec kolorowe ryciny, przedstawiające liczne sceny z życia siedziby Książąt Pomorskich.
Budowę zamku rozpoczął książę Bogusław V w 1352 roku
Miejsce gdzie odbywały się egzekucje straceńców oraz dyby, w które zakuwano więźniów. 
Zamek jest niewielki, położony w centrum miasta, nad rzeką Wieprzą

Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie to jedyny w Polsce nadmorski zamek gotycki
Drewniane pomosty (galerie) zawieszone na górnych kondygnacjach służyły komunikacji pomiędzy skrzydłem południowym oraz południowo-wschodnim.
Najokazalszy historyczny obiekt stanowi średniowieczny Zamek Książąt Pomorskich
Po upadku księstwa zachodniopomorskiego zamek w Darłowie, mocno nadszarpnięty po licznych bitwach,  stał się własnością domeny pruskiej. Dawną rezydencję książęcą przeznaczono na funkcje o charakterze gospodarczym, a przez pewien czas mieściło się tutaj więzienie oraz sąd. Po zakończeniu II wojny światowej, siedzibę znalazło tu muzeum regionalne.
Liczne badania archeologiczne, przeprowadzone w ubiegłym wieku, a także prace projektowe oraz budowalne jakie miały miejsce przy odbudowie obiektu, zaowocowały, tym, że siedziba Książąt Pomorskich, zachowała swój średniowieczny charakter.    Muzeum w Darłowie (do 2015 Muzeum Zamek Książąt Pomorski w Darłowie

Muzeum w Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie to ogromna kolekcja
Ceglana konstrukcja, zbudowana na planie prostokąta, to dziś ewenement w tej części naszego kraju.

Zamek można zwiedzać w godzinach pracy muzeum:

Sezon wysoki (od 1 lipca do 31 sierpnia)

Od poniedziałku do niedzieli (7 dni w tygodniu) w godz. 10-18.
Kasa czynna do godz. 17.15.

Sezon średni (od 1 maja do 30 czerwca oraz od 1 września do 30 września)

Od poniedziałku do niedzieli (7 dni w tygodniu) w godz. 10-16.
Kasa czynna do godz. 15.15.

Sezon niski (od 1 stycznia do 30 kwietnia  oraz od 1 października do 31 grudnia)

Od środy do niedzieli (5 dni w tygodniu – w poniedziałek i wtorek nieczynne) w godz. 10-16.
Kasa czynna do godz. 15.15.

Zwiedzanie dziedzińca jest bezpłatne.
Muzeum w Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie to ogromna kolekcja

Będąc w okolicy możecie obejrzeć:
  • LATARNIA MORSKA W GĄSKACH KLIK
  • LATARNIA MORSKA W DARŁOWIE KLIK

Komentarze

Prześlij komentarz

Masz jakieś pytanie? Zadaj je w komentarzu na blogu pod najnowszym postem (niezależnie od tematyki wpisu).
Jeśli nie uzyskałaś odpowiedzi, to ponów swoje zapytanie.
-----
Kontakt e-mail 1985ab@wp.pl