Wieża widokowa na Włodzickiej Górze - szczyt zaliczany do Korony Sudetów Polskich

Zapraszam na pomysłową wycieczkę na Włodzicką Górę położoną w powiecie Kłodzkim. Myślę, że nie brakuje tu, fanów pięknych widoków na Sudety, a stąd nacieszymy oczy na panoramę Gór Sowich, Wałbrzyskich czy nawet Karkonoszy ze sławną "królową" Śnieżką. Wieża położona jest na wysokości 757 m n.p.m. i przy ładnej pogodzie taka wyprawa napawa pięknymi kadrami na pobliską okolicę. Polecam - zdecydowanie wejście żółtym, a następnie czerwonym szlakiem, który jest łagodniejszy, a ponadto, wśród gęstwiny leśnej, znajdziemy wiele punktów widokowych, skąd zrobimy pamiątkowe zdjęcia. Uwieńczeniem naszej wędrówki, będzie możliwość "naładowania" baterii wśród zieleni i ciszy. Szlak nie jest zbyt popularny, a zatem możemy się napawać obecnością natury niemal na wyciągnięcie ręki. Kto ma ochotę na garść informacji? Zapraszam na post!

 
Wieża widokowa stoi na najwyższym wzniesieniu Wzgórz Włodzickich

Wśród gęstwiny lasu, wybierając jako początek naszej trasy miejscowość Świerki, większą część szlaku pokonamy łagodnym wejściem na szczyt. Samochód zostawiamy na skraju ślepej drogi, tak aby każdy mógł bez trudu przejechać, następnie kierujemy się w stronę leśnego zagajnika, gdzie ziemia przybiera rdzawy kolor. Jest to znak, że sporo tu żelaza. Pierwszy odcinek trasy jest rekreacyjny. Największym wyzwaniem będzie dość ostre podejście tuż, pod samą wieżę. Chociaż, z drugiej strony, na trasie trafiliśmy na bohaterów, wjeżdżających na wzniesienie - rowerami, więc sporo zależy od determinacji 😉

Włodzicka Góra znajduje się w miejscowości Świerki

Wzgórza Włodzickie to pasmo górskie leżące w Sudetac

Wieża widokowa na Włodzickiej Górze – zbudowana w 1927

Oto i jest! Szczyt położony na wysokości 757 m.n.p.m.

Włodzicka Góra to najwyższy szczyt Wzgórz Włodzickich, jest położona na ich północnym krańcu. To także środkowa cześć Sudetów. Najbardziej popularny szlak prowadzi przez trzy wieże widokowe: tą na Włodzickiej Górze, Górze Świętej Anny oraz Góra Wszystkich Świętych. My również zdobyliśmy w tym samym dniu wszystkie trzy, ale z pomocą samochodu 😉

Włodzicka Góra 757 m n.p.m. wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce

Wieża widokowa na Włodzickiej Górze · Wieże Dolny Śląsk
Pierwotnie wieża na Włodzickiej Górze została zbudowana w 1927 r. i liczyła sobie 14,6 m, niestety wraz z upływem czasu mocno popadła w ruinę. W 2018 roku, z zebranych środków udało się odbudować obiekt i 19 października oficjalnie otwarto nową wieżę o wysokości 17 metrów. Obok, znajduje się miejsce wyznaczone na ognisko oraz kilka ławeczek, na których możemy również podziwiać barwne widoki na okoliczne wzniesienia.
Wieża widokowa na Włodzickiej Górze · Wieże Dolny Śląsk

Wieża widokowa na Włodzickiej Górze - Wieże Widokowe

Tablice informujące na jakie wzniesienia właśnie obserwujemy. Z całą pewnością zauważymy wznoszącą się Śnieżkę (akurat jeszcze była okryta śniegiem) i charakterystyczną Wielką Sowę wraz z jej bardzo popularną wieżą wieńczącą szczyt.
Wieża Widokowa na Włodzickiej Górze, Świerki (powiat kłodzki)

Widoki z obiektu są niezwykłe, podobnie jak powiat Kłodzki, który oferuje tak wiele różnorodnych atrakcji. 
Wycieczka w obie strony zajęła nam około 1,5 godziny (ok. 2 km w jedną stronę), z przystankami na uwiecznienie w kadrach krajobrazów. Na wycieczkę udaliśmy się z 8 latkiem, który całą trasę pokonał bez zająknięcia.
wieża widokowa · atrakcje dolny śląsk

wieża widokowa · atrakcje dolny śląsk

Komentarze

Masz jakieś pytanie? Zadaj je w komentarzu na blogu pod najnowszym postem (niezależnie od tematyki wpisu).
Jeśli nie uzyskałaś odpowiedzi, to ponów swoje zapytanie.
-----
Kontakt e-mail 1985ab@wp.pl