Zapraszam na pomysłową wycieczkę na Włodzicką Górę położoną w powiecie Kłodzkim. Myślę, że nie brakuje tu, fanów pięknych widoków na Sudety, a stąd nacieszymy oczy na panoramę Gór Sowich, Wałbrzyskich czy nawet Karkonoszy ze sławną "królową" Śnieżką. Wieża położona jest na wysokości 757 m n.p.m. i przy ładnej pogodzie taka wyprawa napawa pięknymi kadrami na pobliską okolicę. Polecam - zdecydowanie wejście żółtym, a następnie czerwonym szlakiem, który jest łagodniejszy, a ponadto, wśród gęstwiny leśnej, znajdziemy wiele punktów widokowych, skąd zrobimy pamiątkowe zdjęcia. Uwieńczeniem naszej wędrówki, będzie możliwość "naładowania" baterii wśród zieleni i ciszy. Szlak nie jest zbyt popularny, a zatem możemy się napawać obecnością natury niemal na wyciągnięcie ręki. Kto ma ochotę na garść informacji? Zapraszam na post!
Wśród gęstwiny lasu, wybierając jako początek naszej trasy miejscowość Świerki, większą część szlaku pokonamy łagodnym wejściem na szczyt. Samochód zostawiamy na skraju ślepej drogi, tak aby każdy mógł bez trudu przejechać, następnie kierujemy się w stronę leśnego zagajnika, gdzie ziemia przybiera rdzawy kolor. Jest to znak, że sporo tu żelaza. Pierwszy odcinek trasy jest rekreacyjny. Największym wyzwaniem będzie dość ostre podejście tuż, pod samą wieżę. Chociaż, z drugiej strony, na trasie trafiliśmy na bohaterów, wjeżdżających na wzniesienie - rowerami, więc sporo zależy od determinacji 😉
Oto i jest! Szczyt położony na wysokości 757 m.n.p.m.
Włodzicka Góra to najwyższy szczyt Wzgórz Włodzickich, jest położona na ich północnym krańcu. To także środkowa cześć Sudetów. Najbardziej popularny szlak prowadzi przez trzy wieże widokowe: tą na Włodzickiej Górze, Górze Świętej Anny oraz Góra Wszystkich Świętych. My również zdobyliśmy w tym samym dniu wszystkie trzy, ale z pomocą samochodu 😉
Pierwotnie wieża na Włodzickiej Górze została zbudowana w 1927 r. i liczyła sobie 14,6 m, niestety wraz z upływem czasu mocno popadła w ruinę. W 2018 roku, z zebranych środków udało się odbudować obiekt i 19 października oficjalnie otwarto nową wieżę o wysokości 17 metrów. Obok, znajduje się miejsce wyznaczone na ognisko oraz kilka ławeczek, na których możemy również podziwiać barwne widoki na okoliczne wzniesienia.
Tablice informujące na jakie wzniesienia właśnie obserwujemy. Z całą pewnością zauważymy wznoszącą się Śnieżkę (akurat jeszcze była okryta śniegiem) i charakterystyczną Wielką Sowę wraz z jej bardzo popularną wieżą wieńczącą szczyt.
Widoki z obiektu są niezwykłe, podobnie jak powiat Kłodzki, który oferuje tak wiele różnorodnych atrakcji.
Wycieczka w obie strony zajęła nam około 1,5 godziny (ok. 2 km w jedną stronę), z przystankami na uwiecznienie w kadrach krajobrazów. Na wycieczkę udaliśmy się z 8 latkiem, który całą trasę pokonał bez zająknięcia.
Komentarze
Prześlij komentarz