Wycieczka na jeden dzień szczyt w Górach Złotych, w Sudetach Wschodnich, wznoszący się nad Lądkiem-Zdrojem Trojak

Dziś zapraszam Was w miejsce przeciwległe, od tych opisywanych wcześniej - nad morzem. Wycieczkę, jaką odbędziemy, kierujemy w rejon Gór Złotych, na Trojak i nowa platformę widokowa, skąd rozpościera się widok na pobliskie szczyty wzniesień. Naszą przygodę, zaczynamy z parkingu dla samochodów zlokalizowaną w Lądku Zdroju przy ul.Parkowej, a następnie niebieskim szlakiem zmierzamy, ku wierzchołkowi. Nadmienię, że nowa platforma widokowa, została całkowicie zmodernizowana, zastępując wielce niepewne metalowe barierki. Teraz komfort oglądania panoramy Sudetów na granicy Polsko-Czeskiej, jest niewyobrażalnie przyjemniejszy i...pewniejszy:). Zresztą zobaczcie sami.

Widok na Sudety, Wrocław i okolice

Trojak to rozległy szczyt w Górach Złotyc
Parking przy ulicy Parkowej w Lądku-Zdroju jest bezpłatny. Miejsc jest niewiele, zatem kto pierwszy ten lepszy! Pomimo, tego, że na miejsce przyjechaliśmy chwilę po 11.00, jeszcze jakoś samochód udało się ulokować. 
Wejście na Trojak zajmie nam około 50 minut, zaś długość szlaku to około 1.8 km, alternatywnie można wybrać dłuższą drogę Lądek Zdrój – Trojak – Ruiny Zamku Karpień – Królówka – Trzy Ambony – Skalny Ząb – Iglica – Mała Basza – Arboretum – Lądek-Zdrój, taki wariant to pętla o długości 9 km.
Trojak, usytuowany w miejscowości Lądek-Zdrój
Szlak prowadzi w głównej mierze przez las, początkowo mocno bukowy, później przechodzący w sosnowy. Jeśli się obawiacie upałów, to na pewno w tej części Gór Złotych nie będą Wam straszne. Dopiero pod samym szczytem - Trojak, staje się uboższy w roślinność, dzięki czemu rozposcierają się przed nami piękne widoki na okoliczną panoramę gór.
Platforma widokowa na górze Trojak w Lądku-Zdroju

Zatrzymujemy się tuż przed szczytem,  aby porobić zdjęcia uroczym formacjom skalnym:) Na Trojaka prowadzi szeroki pas kamiennych schodów.
dolny śląsk, wycieczki w okolicy Wrocławia, góry, widok
 
Platforma widokowa na górze Trojak w gminie Lądek-Zdrój
Z Trojaka zobaczymy zaczynając od lewej strony wyłaniają się:
  • Góry Bialskie z Czernicą (1083 m n.p.m.) i Łyścem (964 m n.p.m.).
  • Masyw Śnieżnika z najwyższym Śnieżnikiem (1425 m n.p.m.) z charakterystyczną wieża widokową.
  • Czarną Górę (1205 m n.p.m.) oraz Suchoń (964 m n.p.m.).
  • Góry Bystrzyckie z Jagodną (985 m n.p.m.), Góry Orlickie z Velką Destną (1115 m n.p.m.) i Orlicą (1083 m n.p.m.)
  • Grodczyn (803 m n.p.m.) we Wzgórzach Lewińskich oraz Skalniak (915 m n.p.m.) i Szczeliniec Wielki (922 m n.p.m.) w Górach Stołowych. 
  • Na prawo od Gór Stołowych na dalszym planie pięknie odsłaniają się Karkonosze ze Śnieżką (1603 m n.p.m.), Lucni Horą (1555 m n.p.m.) i Studnicni Horą (1554 m n.p.m.). 
  • Góry Kamienne i Wałbrzyskie. Bezbłędnie można rozpoznać m.in. Borową (853 m n.p.m.). Nieco bliżej wyłaniają się Góry Sowie z Wielką Sową (1015 m n.p.m.) i Góry Bardzkie z Kłodzką Górą (757 m n.p.m.)
  • Panoramę domyka widok Jawornika Wielkiego (872 m n.p.m.) i Borówkowej Góry (900 m n.p.m.).

Trojak – platforma widokowa. Najkrótszy szlak z Lądka-Zdroju

okolice Wrocławia, pomysł na wycieczkę
Na platformie znajduje się zdjęcie okolicznej panoramy, gdzie mamy podpisane charakterystyczne wierzchołki. Bobrze jest się uzbroić z lornetkę!
najładnieszy widok na pobliskie góry, Wrocław, wycieczka

wycieczka Wrocław, okolice, góry, Lądek Zdrój
Lądek Zdrój to popularny kurort uzdrowiskowy, to także bardzo fajna baza wypadowa, gdzie można zwiedzać pobliskie atrakcje- jedna z najsłynniejszych to Kopalnia Uranu w Kletnie, czy Jaskinia Nieniedźwiedzia, oferująca stalaktyty niemal na "wyciągnięcie ręki".
wycieczka Wrocław, okolice, góry, Lądek Zdrój 
W Lądku-Zdroju na szczycie Trojak zbudowano nową platformę widokową


Komentarze

Masz jakieś pytanie? Zadaj je w komentarzu na blogu pod najnowszym postem (niezależnie od tematyki wpisu).
Jeśli nie uzyskałaś odpowiedzi, to ponów swoje zapytanie.
-----
Kontakt e-mail 1985ab@wp.pl