Novigrad półwysep Istrii, Chorwacja co warto zobaczyć?

Novigrad - miasto w Chorwacji na półwyspie Istria, leżące nad Morzem Adriatyckim. To również nasze tegoroczne odkrycie. Tu spędziliśmy upalny lipiec tego roku, odpoczywając i zwiedzając Istrię. I muszę napisać, ze jestem bardzo mile zaskoczona, bo choć w zeszłym roku eksplorowaliśmy Północną Dalmację, okazuje się, że tu również można znaleźć ciekawe i piękne "perełki". Jedną z nich jest wspomniany Novigrad. Niewielkie miasteczko skupia się wokół portu i urokliwej starówki. Nie jest to ogromny moloch, tylko miejscowość, która ożywa w sezonie turystycznym. Tym razem pokażę Wam jak wygląda wybrzeże tej okolicy z góry. Zapraszam na widoki z wieży widokowej 
Zabieram Was na dzwonnicę w Novigradzie, skąd roztacza się widok na miasto, port i znaczną część riwiery za jedyne 3 euro. Wolnostojąca dzwonnica przy kościele parafialnym św. Pelagia i św. Maksima została zbudowana w 1883 roku. Jest to charakterystyczna wieża, widoczna praktycznie z każdego miejsca w mieście. Budowla została postawiona z rzeźbionych kamiennych bloków na ruinach starej dzwonnicy i była wzorowana na dzwonnicy św. Marka tej z Wenecji. Na szczycie dachu dzwonnicy znajduje się pomnik patrona miasta, św. Pelagia, wykonany w 1913 roku z drewna i pokryty blachą z brązu. Co ciekawe, pomnik obraca się zgodnie z ruchem wiejącego wiatru, to też niegdyś była wskazówka dla wpływających statków do pobliskiego portu.

Po pokonaniu kilkudziesięciu kamiennych stopni, znajdujemy się na wysokości niemal 44 metrów! Roztacza się przed nami widok na miasto, zbudowane niegdyś przez panujących tu Rzymian. Średniowieczny charakter miasta jest utrzymany do dziś. Zwiedzając Novigrad trafimy na fortyfikacje i mury obronne okalające rejon  ścisłego centrum. Najtrudniejszy okres w historii miasta to przełom XVI i XVII wiek. Miały wtedy miejsce dotkliwe najazdy Tureckie oraz epidemie chorób zakaźnych. Po okresie przynależności do Prowincji Iliryjskich Napoleona, Austro-Węgier i Włoch miasto przeszło pod władzę Jugosławii, pozostając tam aż do odłączenia się Chorwacji w 1991 roku.
Widok na port, poniżej zdjęcia dzwonnicy, która zgodnie z instrukcją znajdującą się przed wejściem, wybija określone godziny. Uwaga, w momencie kiedy dzwon jest wprawiony w ruch, może być bardzo głośno.

Latarnia morska na ostrodze okalającej port, a oddali popularna plaża Karpinjan.
miasto w Chorwacji, w żupanii istryjskiej, siedziba miasta Novigrad.
Urokliwe centrum miasta oraz w tle Belweder.
Novigrad to miasto w Chorwacji znajdujące się na Półwyspie Istria

Istria — Gwarancja najlepszych cen.
Zwiedzanie wieży jest możliwe tylko w miesiącach letnich. Mimo uroczych widoków, w lipcu, na samej górze byłam ja i jakiś pan z Włoch.
Dobrze jest mieć wyliczone 3 euro, maszyna nie wydaje reszty, bramka wpuszcza kolejne osoby, po uiszczeniu opłaty.
Bez obaw, na dzwonnicy znajdują się siatki okalające otwory, zatem zwiedzanie odbywa się całkowicie bezpiecznie.
Wakacje Chorwacja , Istria , Novigrad. Znajdź wakacje.

Wakacje Chorwacja , Istria , Novigrad. Znajdź wakacje.

Novigrad - miasto w Chorwacji na półwyspie Istria, leżące nad Morzem Adriatyckim
Na koniec - obowiązkowy zachód słońca w porcie Novigrad. Widoki, które na długo zapadają w pamięć. Ładniejsze podobno są tylko w miejscowości obok, Porec, ale o tym nie przekonaliśmy się osobiście:)
Novigrad - miasto w Chorwacji na półwyspie Istria, leżące nad Morzem Adriatyckim
W okolicy warto zajrzeć:
  •  na wieżę widokową na Kanale Limskim KLIK
  • Rzymskie miasto PULA  KLIK

Komentarze

Masz jakieś pytanie? Zadaj je w komentarzu na blogu pod najnowszym postem (niezależnie od tematyki wpisu).
Jeśli nie uzyskałaś odpowiedzi, to ponów swoje zapytanie.
-----
Kontakt e-mail 1985ab@wp.pl