Najkrótsza trasa - szlak na Graniczny Wierch (Hranicny Vrch) – wieża widokowa.

Zabieram Was dziś do naszych południowych sąsiadów- Góry Opawskie, ale po Czeskiej stronie, to miejsce wielu ciekawych atrakcji. Jedna z nich znajduje się w okolicy miasta Albrechtice. Mowa o ciekawej podwójnej wieży widokowej, skąd rozpościera się widok na pobliskie wzniesienia. Metalowa konstrukcja jest ukoronowaniem wzniesienia - Graniczna Góra lub po czesku Hraniční vrch. Atrakcja  składa się z dwóch platform widokowych, połączonych za pomocą metalowej kładki, która została  otwarta jesienią 2011. My odkryliśmy ja dopiero w tym roku:) Zapraszam na garść zdjęć, które rekomendują opisane miejsce.

Wieża widokowa Hraniční vrch

Parking Graniczny Wierch – gdzie zostawić za darmo samochód? Podaję dokładne współrzędne parkingu, gdzie, choć jest niewiele miejsc parkingowych, to jest to punkt początkowy, aby najszybciej dotrzeć na Graniczny Wierch, a zarazem na atrakcję wieże widokową:
Współrzędne parkingu przy Granicznym Wierchu: 50.1760, 17.6005.
Postój jest darmowy, zlokalizowany jest przy niebieskim szlaku i stąd w 15 minut dotrzemy do głównej atrakcji. Droga jest szutrowa i nie wymaga specjalnej kondycji.

Najkrótsza trasa - szlak na Graniczny Wierch – wieża widokowa

Po 15 minutach marszu szutrową ścieżka docieramy do wspomnianej metalowej konstrukcji, która robi z dołu ogromne wrażenie. 
Jest to też świetne miejsce na wycieczkę z dzieciakami, okolica jest owiana licznymi placami zabaw, huśtawkami czy karuzelami. Nasz smyk chętnie przystawał, by skorzystać z atrakcji jakie są zlokalizowane wzdłuż szlaku, a są dedykowane dla najmłodszych pociech, zatem wycieczka była spełnieniem jego marzeń;)
Okolica jest też dedykowana dla cyklistów, którzy uwielbiają off road'owe przejazdy po górskich ścieżkach.

Wieża widokowa na Granicznym Wierchu 536 m n.p.m.

Graniczna Góra - atrakcja na pograniczu Polsko-Czeskim
Platforma widokowa znajduje się na wysokości 25 metrów, a żeby się na nią dostać, trzeba wspiąć się po 149 schodach. Nie można na nią wchodzić kiedy panują nie sprzyjające warunki atmosferyczne, wieje silny wiatr lub po zmierzchu. Wprowadzono również zakaz wchodzenia na konstrukcje w godzinach nocnych. Jeżeli któryś ze zwiedzających zdecyduje się w tych niesprzyjających warunkach wejść na wieżę, czyni to na własną odpowiedzialność. 
Wejście na wieże jest bezpłatne.
Graniczny Wierch 541 m n.p.m. (cz. Hraniczny Vrch)
Zdjęcia panoramy gór, jakie znajdziemy na szczycie konstrukcji, dodatkowo pomagają rozszyfrować, które wzniesienie właśnie obserwujemy.
Wzniesienia, które porastają drzewa, musza wyglądać bajecznie jesienią, kiedy to liście zmieniają barwę na złotą i czerwoną.
Ciekawa podwójna wieża widokowa znajduje się w pobliżu miasta. Albrechtice

Czechy - Wieże Widokowe Dolnego Śląska

Najkrótszy szlak na Graniczny Wierch
Z wieży widokowej roztacza się piękny widok na okolicę – w kierunku Krnova, Třemešnej oraz, oczywiście, Polski. Przy dobrej pogodzie ze szczytu konstrukcji dojrzymy mnóstwo czeskich wzniesień, natomiast, z polskich, popularnych szczytów możemy wypatrzeć: Masyw Ślęży wraz ze Ślężą, Beskid Śląski ze Skrzycznem, Czantorią oraz Baranią Górą. Widoczna jest również Biskupia Kopa w Górach Opawskich, Góra Świętej Anny w województwie opolskim oraz masa szczytów po czeskiej stronie. 
Wieża widokowa Graniczny Wierch (cz. Hraniční vrch)

Graniczny Wierch to szczyt znajdujący się we wschodniej części Gór Opawskic

 W okolicy warto wybrać się również na:

  • Biskupia Kopa - wieża widokowa KLIK

Komentarze

  1. Widoki warte takiej wycieczki, chociaż chyba nie miałabym odwagi :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Masz jakieś pytanie? Zadaj je w komentarzu na blogu pod najnowszym postem (niezależnie od tematyki wpisu).
Jeśli nie uzyskałaś odpowiedzi, to ponów swoje zapytanie.
-----
Kontakt e-mail 1985ab@wp.pl