Dziki Wodospad i Biały Jar z Karkowa pomysł na wycieczkę w Karkonosze - czarny szlak turystyczny

Zabieram Was dziś w niezwykłe miejsce na turystycznej mapie Karpacza. Mowa o Białym Jarze i miejscu, gdzie zeszła niegdyś lawina, która porwała 24 osoby, z czego aż 19 zginęło. Miejsce naznaczone tragedią, punkt który jest zamykany zimą, właśnie ze względu na duże ryzyko zejścia lawiny. Mimo tego, że była połowa maja, białe płaty śniegu nadal złowrogo na nas spoglądały. Ja polecam ten kierunek na trekking, bo to dobry pomysł, aby zaliczyć kilka spektakularnych atrakcji Karpacza.  Jeśli punktem startowym będzie Biały Jar (rondo)  przy ulicy Konstytucji 3-go Maja w Karpaczu to na własne oczy ujrzymy anomalie grawitacyjną (koniecznie wykonajcie test z butelką wody), Dziki Wodospad oraz właśnie Biały Jar wznoszący się na wysokość 1225 m n.p.m..

Zapraszam na post.

Lawina w Białym Jarze – lawina, która zeszła 20 marca 1968 roku,
Podpozycja trasy:
Rondo Biały Jar, Dziki Wodospad, Biały Jar (wersja czarnym szlakiem) do pokonania mamy 4 km w jedną stronę. Podejście na czarnym szlaku do Białego Jaru jest dosyć strome i wymaga skupienia (łatwo się można przewrócić na kamieniach).
Jak dojechać pod Dziki Wodospad w Karpaczu

Jak dojechać pod Dziki Wodospad w Karpaczu
Dziki Wodospad to niesamowity spektakl szumiącej formacji kaskady, jaką prezentuje nam rzeka Łomica. Miejsce jest dobrze oznaczone i warto tu na chwilę przystanąć, by przyjrzeć się potędze natury.  Jest ona szczególnie zjawiskowa w górach, gdzie żywioł jest wartki i dynamiczny.
Przed wejściem na szlak należy zakupić bilet wstępu do Karkonoskiego Parku Narodowego, możemy to zrobić bezpośrednio w kasie, która znajduje się na początku typowanego szlaku, lub on-line.
Dziki Wodospad na Łomnicy w Karpaczu
Przez ponad połowę trasy na Biały Jar, podejście to dość dobrze ubity szuter, po którym idzie się dobrze. Następny etap wyprawy, to liczne kamienie, po których trzeba już uważnie stąpać. Mieliśmy wyjątkowo trudne zadanie podczas trekkingu, bo akurat padała mżawka, która powodowała, że głazy były wyjątkowo nieprzewidywalne - bo śliskie.
Szlak przez Biały Jar już otwarty - Karkonosze

Karpacz Biały Jar - szlaki turystyczne
Przed nami miejsce, które zebrało tragiczne "żniwo" w marcu 1968 roku. To tu zeszła lawina, która porwała 24 osoby idące dnem Białego Jaru w Karkonoszach, tylko pięcioro z nich cudem przeżyło. W całej akcji uczestniczyły grupy ratowników po obu stronach granicy, żołnierze i psy tropiące. Pomimo faktu, że akcja ratownicza trwała kilka dni, do końca wierzono, że pod śniegiem znajdują się żywe osoby i że warto ich szukać.
Lawinę wywołały dwa bardzo groźne, kumulujące się na tamten czas czynniki - ocieplenie i gwałtowny, porywisty wiatr. Zawiódł natomiast czynnik ludzki, pomimo apeli o możliwości zejścia lawiny, ludzie złamali zakaz i poszli w góry...
Szlak przez Biały Jar już otwarty - Karkonosze

Szlak przez Biały Jar już otwarty - Karkonosze
Powyżej zdjęcie na fragment żółtego szlaku w stronę Schroniska Strzecha Akademicka.
krótka wędrówka w Karpaczu

Biały Jar z Karpacza podpozycja wejścia czarnym szlakiem

punkt Biały Jar 1225 m.n.p.m. szlak czarny
Punkt informujący, że jesteśmy na wysokości 1225 m n.p.m oraz tablica pamiętająca tragiczne wydarzenie w 1968 roku.
Czarny szlak turystyczny Karpacz, Biały Jar
Jeśli będzie dysponowali odrobiną siły, warto podejść trochę ponad Biały Jar, stąd rozpościera się cudowny widok na panoramę Karkonoszy oraz Karpacz i przylegające do niego wzniesienia.
Karpacz Biały Jar - szlaki turystyczne
Powyżej Karpacz i zasłonięte chmurami wzniesienia, poniżej widok na popularny punkt odniesienia na szlakach - Słoneczniki.
Czarny szlak do Kotła Białego Jaru

Szlak przez Biały Jar już otwarty - Karkonosze

panorama Karpacza widok na miasto z góry

Najpiękniejsze szlaki turystyczne Karpacza

Będąc w okolicy nie zapomnijcie odwiedzić:

  • Zapora na Łomicy KLIK
  • Szlakiem do schroniska Samotnia KLIK


 

Komentarze

  1. Piękne widoki Cię przywitały szkoda tylko że zdjęcia masz tu takie małe :(

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Masz jakieś pytanie? Zadaj je w komentarzu na blogu pod najnowszym postem (niezależnie od tematyki wpisu).
Jeśli nie uzyskałaś odpowiedzi, to ponów swoje zapytanie.
-----
Kontakt e-mail 1985ab@wp.pl