„Czarcia Góra” Čertova hora wjazd na górę kolejką i piękny widok na Karkonosze

Dla odmiany dziś zabieram Was do Czech. Okazuje się, że położone tuż, przy granicy z Polską, urokliwe miasteczko Harrachov, oprócz popularnych skoczni narciarskich, które były przez wiele lat wizytówką licznych konkursów, ma kolejnego "asa w rękawie". Jest nim „Czarcia Góra” Čertova hora. Gorąco polecam wjazd kolejką na sam wierzchołek liczący 1020 m.n.p.m. Rozpościera się stąd piękny widok na zachodnią część Karkonoszy. Przy ładnej pogodzie dojrzymy szczyty leżące również po polskiej stronie - Szrenicę, ale również Mumlawski Wierch czy Kamiennik. Widoki są na prawdę obłędne i zapierają dech. Zresztą zobaczcie sami.

Kolejka na wyciąg w godzinach porannych jest niewielka i mimo tego, ze odbywały się zawody w jeździe rowerami po zboczach Czarciej Góry, momentalnie znaleźliśmy się na wygodnej czteroosobowej kanapie i mogliśmy podziwiać pierwsze widoki. Wjazd na górę trwa ok. 10-15 minut, podczas których pokonujemy ok. 350 metrów przewyższenia i przejeżdżamy w pobliżu monumentalnych skoczni narciarskich, które już lata świetlności mają dawno za sobą. Pamiętam czasy, kiedy Adam Małysz odnosił sukcesy, wówczas to miejsce przeżywało prawdziwe oblężenie polskich kibiców. Dziś, szkielety konstrukcji, ogrodzone, straszą.

Harrachov jest znany z kompleksu skoczni narciarskich Čertak

Čerťák - mamucia skocznia narciarska w czeskiej miejscowości Harrachov,
Čertova hora w okresie letnim stanowi bazę wypadową do zwiedzania okolicznych szczytów. Bardzo popularne są również wjazdy rowerem na szczyt i zjazd, wytyczonymi ścieżkami. Dwa koła bezpiecznie zaczepia pracownik przy kanapie, zaś na górze ściąga i podaje właścicielowi. Zimą,  rozkwita tu narciarstwo zjazdowe lub biegowe. Liczne trasy są na prawdę dobrze przygotowane. Liczne wyciągi, powodują, ze kolejki się tu nie kumulują, a wjazd idzie sprawnie.
Kompleks skoczni narciarskich Čerťák w czeskim Harrachovie

Kompleks skoczni narciarskich Čerťák w czeskim Harrachovie

Na szczycie Czarciej Góry - Kolejka na Czarcią Górę, w dole Harrachov

„Czarcia Góra” wznosi się na wysokość 1020 m n.p.m. Położona jest na południe od Harrachova w Karkonoszach Zachodnich
To chyba ten sławny karkonowski czort:)

Zwana także Łysą, Czarcią lub Czarną Górą

Przez chwilę kręcimy się na szczycie i łapiemy panoramy pobliskich wierzchołków. Po przeciwległej wschodniej stronie Čertowej hory, w miejscu gdzie znajduje się górna stacja wyciągu z Ryżoviste, odsłaniają się widoki na Szrenicę (1361m n.p.m.), Łabski Szczyt (1474m n.p.m.),  Zadni Plech (1210m n.p.m.), a także nieco z boku Černą hora (1299 m n.p.m.).

Kolej linowa na Czarcią Górę

Čertova hora widok na Harrachov i w kierunku Gór Izerskich.

Čertova hora widok na Harrachov i w kierunku Gór Izerskich.

Niewątpliwe najpiękniejsze widoki na część Gór Izerskich oraz Karkonoszy rozpościerał się podczas zjazdu wyciągiem w dół, w stronę Harrachova. Na dalekim planie widać Ještěd (1012m n.p.m.) oraz  Klíč (759 m n.p.m.) w Górach Łużyckich. Przy pięknej pogodzie, a taką niewątpliwie mieliśmy, dostrzegliśmy stację telewizyjną w Libercu. Warto zatem się zaopatrzyć w lornetkę. Widoki są zacne.

Čertova hora stanowi zachodnie zakończenie bocznego ramienia odchodzącego od Czeskiego Grzbietu
Powyżej widok na Harrachov prawie jak z "lotu ptaka":)

Čertova hora stanowi zachodnie zakończenie bocznego ramienia odchodzącego od Czeskiego Grzbietu

Čertova hora stanowi zachodnie zakończenie bocznego ramienia odchodzącego od Czeskiego GrzbietuČertova hora stanowi zachodnie zakończenie bocznego ramienia odchodzącego od Czeskiego Grzbietu

Samochód można zostawić pod samym wyciągiem na górę. Koszt za cały dzień 20 złotych. Można płacić w polskich złotych lub w czeskich koronach.
Wjazd i zjazd za dorosłą osobę kosztuje 320 koron czeskich, dziecko do 13 lat 190 koron. Warto rozważyć opcję wjazdu i zejścia do miasta malowniczą trasą (początkowo niebieski następnie zielony szlak), która nie jest zbyt wymagająca, a rozpościerają się z niej malownicze widoki na okolicę.

Pamiętajcie, że będąc w okolicy koniecznie zajrzyjcie na

  • Wodospad Mumlavy KLIK
  • Wodospad Kamieńczyka KLIK

Komentarze

Masz jakieś pytanie? Zadaj je w komentarzu na blogu pod najnowszym postem (niezależnie od tematyki wpisu).
Jeśli nie uzyskałaś odpowiedzi, to ponów swoje zapytanie.
-----
Kontakt e-mail 1985ab@wp.pl