Czy też tak macie, że mieszkacie w mieście XX lat i są miejsca, do których nigdy nie dotarliście?:) Ja tak mam. Pewne punkty na mapie Wrocławia odkrywam dopiero teraz. Po tylu latach, okazuje się, że miejsca, które odwiedzałam regularnie, oferują na prawdę dużo więcej. Tym razem padło na taras widokowy, umiejscowiony na Wieży Matematycznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Oczywiście, sam gmach wielokrotnie mijałam, nie zastanawiając się ani sekundy nad tym, czy można go zwiedzać od środka, nie będąc oczywiście studentem. Kupując bilet, macie szansę zajrzeć przy okazji do jednej z najpiękniej zdobionych auli Leopoldyna, gdzie odbywa się rozpoczęcie semestru akademickiego wraz z wręczeniem indeksów. Zaś, na samym szczycie, roztoczy się przed Wami widok na stare miasto Wrocławia z charakterystycznymi punktami. Zapraszam na wpis!
Wieża Matematyczna to jedyna wieża gmachu głównego Uniwersytetu Wrocławskiego, do tego udostępniona do zwiedzania turystom.
- Ceny biletów na zwiedzanie wszystkich części muzeum:
Normalny - 20 zł
Ulgowy -16 zł
Rodzinny (2 dorosłych + 2 dzieci) 40 zł
- Godziny otwarcia w okresie MAJ-WRZESIEŃ
Poniedziałek 10:00 - 17:00
Wtorek 10:00 - 17:00
Środa nieczynne
Czwartek 10:00 - 17:00
Piątek 10:00 - 17:00
Sobota 10:00 - 18:00
Niedziela 10:00 - 18:00
- Godziny otwarcia w okresie PAŹDZIERNIK-KWIECIEŃ
Poniedziałek 10:00 - 16:00
Wtorek 10:00 - 16:00
Środa nieczynne
Czwartek 10:00 - 16:00
Piątek 10:00 - 16:00
Sobota 10:00 - 16:00
Niedziela 10:00 - 16:00
Ostatnie bilety są sprzedawane pół godziny przed zamknięciem obiektu.
Wieża Matematyczna jest jedyną wybudowaną wieżą z planowanych trzech. Jej budowa została zrealizowana w latach 1728-1737. Na początku działało w niej Obserwatorium Astronomiczne założone przez przyrodnika i astronoma Antona Lorenza Jugnitza. W wyposażeniu obiektu był m.in. gnomon z linią południkową zainstalowaną w posadzce, która ocala do dzisiaj (można ją obejrzeć wchodząc do obiektu). Trafimy tu również na ciekawą ekspozycję przyrządów pomiarowych, które służyły właśnie do wykonywania pierwszych obserwacji i analiz. To dzięki badaniom przeprowadzonym w wieży astronomicznej udało się stworzyć pierwsze tablice nieba, pokazujące położenie ciał niebieskich w określonych porach roku.
Sekstant oraz poziomy zegar słoneczny.
Zbiór danych meteorologicznych z zasobów Uniwersytetu Wrocławskiego z ubiegłych stuleci.
Widok na starą część miasta w oddali Sky Tower, bliżej na pierwszym planie wysuwa się Parafia rzymskokatolicka pw. św. Elżbiety Węgierskiej.
Kadr na Mosty Pomorskie oraz Mosty Sikorskiego, a także Marinę Topacz.
Wyspa Słodowa wraz z Katedrą św. Jana Chrzciciela w tle.
Na tarasie umieszczono 4 rzeźby przedstawiające alegorie czterech nauk: teologii, filozofii, medycyny i prawa.
Widok na Wrocław z platformy widokowej, kto był ręka do góry?
Komentarze
Prześlij komentarz