Zwiedzanie stolicy Bułgarii - Sofii, jak pisałam wcześniej to bardzo prosta i fajna sprawa. Większość zabytków jest skupiona wokół siebie, do pozostałej trzeba dojechać, ale można zrobić to z pomocą metra, wiec jest szybko i ...tanio;) Jednorazowy przejazd metrem to jakieś trzy złote z groszami. Jest to dobry pomysł na budżetową destynację do stolicy europejskiego państwa. Dziś opisze Wam co udało się nam zwiedzić podczas 2 dniowego wyjazdu do stolicy Bułgarii. Wjazd nie był męczący, nie trzeba było biegać i ustawiać się w kolejce, Sofia okazała się przyjemną stolicą, taką którą można zwiedzać na spokojnie. Zapraszam na post.
Jeszcze tego samego dnia, kiedy wylądowaliśmy na lotnisku, udaliśmy się po zameldowaniu w hotelu na spacer po stolicy Sofii. Nasza baza noclegowa mieściła się w okolicy Lwiego Mostu, zatem większość zabytków zwiedzaliśmy chodząc na piechotę. Na pierwszy "ogień" obowiązkowo zawitaliśmy pod
Teatr Narodowy "Iwan Wazow" bułgarski teatr narodowy w Sofii. Powstał w 1904 z przekształcenia zespołu teatralnego „Syłza i Smiach”. W jego repertuarze znajdują się dramaturgia bułgarska oraz klasyczne i współczesne pozycje repertuaru światowego. W okolicy znajduje się klimatyczny park, gdzie warto zrobić sobie przystanek podczas zwiedzania miasta.
Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy - warto zajrzeć do środka gdzie złożone są relikwie pierwszego arcybiskupa cerkwi św. Mikołaja Serafima. Kopuły świątyni mocno obijają światło w słoneczny dzień, toteż ciężko oderwać wzrok od tak bogato zdobionego obiektu.
Cerkiew Mądrości Bożej w Sofii - wielokrotnie burzona i odbudowywana, w środku obiektu - stan mocno surowy, toteż przy sąsiednich cerkwiach, nie robi aż takiego wrażenia. Pod świątynia znajdują się katakumby. Wstęp 6 BGN. Wstęp do świątyni jest darmowy.
Sobór św. Aleksandra Newskiego w Sofii - wizytówka stolicy Bułgarii, przepiękny, ogromny budynek na środku placu. Po wejściu do środka, wywołuje na zwiedzających duże wrażenie zachwytu. Na ścianach znajdują się malowidła, ogromne żyrandole, bogato zdobione relikwie świętych, obowiązkowy punkt zwiedzania miasta.
Bułgarski narodowy instytut badawczy i budynek administracyjny - ten piękny budynek z żółtej cegły. Jest to jedna z najstarszych instytucji akademickich w Bułgarii. Znajduje się on tuż obok soboru Aleksandra Newskiego.
Cerkiew Świętych Siedmoczislenników w Sofii - pięknie utrzymany obiekt, dostępny za darmo dla wszystkich zwiedzających, koniecznie warto wejść do środka, aby obejrzeć na własne oczy bogato, zdobione freski. Robią wrażenie! Ja weszłam w trakcie obrzędów nabożeństwa, zatem, pamiętajmy o zachowaniu powagi podczas zwiedzania.
Pomnik św. Zofii w Sofii - imponująca rzeźba choć ciężko uchwycić na zdjęciu bo znajduje się w samym centrum miasta, gdzie panuje ogromny ruch:)
Cerkiew „Sweta Nedela” w Sofii - to obiekt w samym centrum miasta. W 1925 została poważnie uszkodzona podczas zamachu terrorystycznego, którego celem miał być car Borys III. Zginęło wówczas 150 ludzi, zaś dwa lata później przystąpiono od odbudowy świątyni. W środku znajdują się piękne freski, bogato zdobione, które warto zobaczyć.
Synagoga w Sofii - nie mieliśmy możliwości aby wejść do środka. Budynek znajduje się z tyłu hali tarkowej.
Cerkiew św. Jerzego w Sofii - dość ciekawie wkomponowana cerkiew w typowe postkomunistyczne rządowe budynki. Kawałek historii został sprytnie zachowany.
Narodowe Muzeum Archeologiczne w Sofii - oferuje w środku zbiory licznych pozostałości kultury trackiej - okresu hellenistycznego i cesarstwa rzymskiego, wprawdzie są dość niewielkie, ale warto tu zajrzeć. Liczne zbiory są wystawione również przed budynkiem, opisane również w języku angielskim, więc historia zabytków jest w zasadzie na wyciagnięcie ręki.
Hala Targowa w Sofii - podobno najładniejszy obiekt handlowy w całej Bułgarii. W środku trafimy na pięknie odrestaurowaną halę - sklep, gdzie możemy zrobić zakupy, zaś na pierwszym piętrze, zatrzymać się na chwilę w restauracji oferującej sushi:) Warto, bo budynek jest pięknie odnowiony i cieszy oko.
Bania Baszi Dżamija - meczet zlokalizowany w samym centrum miasta vs Hali Targowej, którą opisałam wyżej. Wstęp do niego jest bezpłatny, obowiązuje nakrycie głowy dla kobiet (jak to w meczecie), i pamiętajcie o zdjęciu obuwia. Przed budynkiem stoi zabytkowy tramwaj.
Muzeum Historii Regionalnej Sofia - wstęp 6 BGN. Historia regionu opowiedziana za pomocą eksponatów w tym powóz księcia Ferdynanda i jego auto, regalia i trony, a także kolekcje ubrań, obuwia, zabawek z XIX wieku i filmu. Za te cenę można śmiało wejść. Na bocznych ścianach budynku znajdują się ciepłe źródła, w których można ogrzać zmarznięte ręce.
Liczne pamiątki archeologiczne ulokowane na stacjach metra, te akurat mijaliśmy zawsze podczas wchodzenia lub wychodzenia ze stacji - Lavov Most. Opis również w języku angielskim.
Nie było to karkołomne zwiedzanie stolicy, raczej spokojny spacer, wśród największych obiektów stolicy Bułgarii.
Komentarze
Prześlij komentarz