PAG NA WYSPIE PAG, KSIEŻYCOWY KRAJOBRAZ, PIĘKNE ZATOKI I UROKLIWE CENTRUM MIASTA

Z wyspą Pag, mieliśmy już kontakt prawie 10 lat temu. Wówczas udało się zawitać do Simuni, niewielkiej, ale malowniczo położonej miejscowości na południu wyspy. Tym razem, postanowiliśmy, że zwiedzimy sam Pag, czyli największe miasto w tym rejonie. Nazywa się tak samo jak wyspa, a więc prosta sprawa;) Już po przekroczeniu mostu, łączącego stały ląd z wyspą, pojawił się surowy, jałowy i mocno kamienisty krajobraz. Trochę jak z wyprawy na pustynię, albo na ksieżyca, przynajmniej tak emocjonowała się nasza najmłodsza pociecha.  Ale spokojnie! Region jest piękny i warto go zwiedzić, jak by tego było mało to właśnie tu słońce świeci 2500 godzin rocznie! Woda w zatokach jest błękitna, czysta i ciepła, a silny kontrast pomiędzy lazurem, a księżycowym krajobrazem, potęguje fakt, że Pag jest uroczy i naprawdę ładny, a kadry ze zdjęć wychodzą niesamowite. Zapraszam na post.
Miasto Pag jest głównym ośrodkiem wyspy Pag
Samochód udało się zostawić na parkingu w porcie, stąd już prosta droga, wzdłuż nabrzeża na plażę oraz serce miasteczka. Pag słynnie z miejscowego rarytasu jakim jest Paški ser, wyrabianego z owczego mleka. Jego wyjątkowy smak, zawdzięczany jest soli morskiej, nawiewanej przez porywisty wiatr bora. Gdy krople wód Adriatyku osiadają na pastwiskach, owce zjadając oprószone solą kępki  ziół,  pochłaniają niezwykłe aromaty, które finalnie przenikają do mleka.  Stąd mamy tak niezwykły smak sera. Pag słynie również z ręcznie tkanych koronek, znanych na całym świecie.
widok na morze, Pag wyspa, Chorwacja

Wyspa Pag znana jest także jako jedna z najbardziej słonecznych wysp Adriatyku
Najbardziej popularny i rozpoznawalny most na wyspie, to Katine, który łączy starówkę z magazynami soli. Przeznaczony jest wyłącznie dla ruchu pieszego i powstał w miejscu XV wiecznej konstrukcji. Został obłożony białym kamieniem i silnie kontrastuje z płytkimi wodami portu. 
Most Katine łączy starówkę z magazynami soli, którą pozyskuje się na wyspie

Wyspa Pag jest znana z najstarszych sadów oliwnych w północnej części Adriatyku


Jeśli chodzi o plaże w samym centrum miasta Pag, to są w szczycie sezonu mocno zatłoczone. Z drugiej strony, znajdziemy tu żwirowate nabrzeże, które dosyć łagodnie opada w kierunku morza. Woda jest bardzo czysta, a wręcz turkusowo-lazurowa. Cienia można szukać pod sosnami porastającymi linię brzegową. 
plaże na wyspie Pag, Chorwacja,

zabytki miasto Pag na wyspie Pag, Chorwacja

Koronki z wyspy Pag wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

stare miasto Pag, uliczki, wyspa, zwiedzanie,
Jeśli będziecie dysponować chwilą czasu, to proponuję spacer po uroczych zakątkach i uliczkach starego miasta. Wyłożone kamieniem zaułki, przypominają trochę klimaty te z Szybenika, ale jest równie klimatycznie i pięknie. W centrum traficie na kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zbudowany w stylu romańsko gotyckim. Nad jego bogato zdobionymi elementami pracowali rzemieślnicy z Szybenika i Zadaru. 
Klasztor, centrum miasta Pag, Chorwacja, zwiedzanie

Paški Sir czyli ser z Pag to przysmak i zarazem symbol Pagu.
Przejeżdżając z części lądowej na wyspę, koniecznie zatrzymajcie się na Paskim moście. Rozpościera się stad niesamowity widok na okolicę, ale to również kwintesencja krajobrazu tego regionu. Dla dysponujących trochę większą ilością czasu, można podejść w rejon fortyfikacji, które są zlokalizowane w rejonie tego mostu.
most na wyspę Pag, księżycowa wyspa

morze Adriatyckie, góry Velebit, Chorwacja

góry Velebit, widok z Pagu na Chorwację
Pag to uczta dla fotografów. Oprócz licznych kontrastów, które koniecznie trzeba uwiecznić, nie zapomnijcie, ze region słynie  z produkcji soli. Przemierzając trasę w kierunku miasta, na pewno traficie na solanki, gdzie "białe złoto" pozyskiwane jest z odparowania wody morskiej.
Na wyspie warto zajrzeć do tysiącletnich gajów oliwnych, położonych niedaleko miejscowości Lun. Oczywiście, skoro są oliwki, to nie można zapomnieć o zakupie tradycyjnej oliwy.
Eksplorację wyspy polecam, tych którzy lubią zwiedzać rejo, stad blisko do Zadaru, Ninu, czy wodospady Krk.

Posty z okolicy znajdziesz tu:
 • RAZANAC TURKUSOWA WODA KLIK
 • UROKLIWE SELINE KLIK
 • KANION RZEKI ZRMANJA KLIK
 • PÓŁNOCNA DALMACJA - VINJERAC KLIK

Komentarze

 1. Piękne! Jakże spokojne :) Widać, że sobie popływaliście :) My w tym roku też zażywaliśmy kąpieli. Co prawda w Irlandii, ale woda morska była wyjątkowo przyjemna, ciepła.

  Podoba mi się opis smakołyków z Pag. I chętnie obejrzałabym te koronki, z których słynie.

  Piękne zdjęcia! Aż chce się tam ruszyć z familią.. :) Ściskam!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Masz jakieś pytanie? Zadaj je w komentarzu na blogu pod najnowszym postem (niezależnie od tematyki wpisu).
Jeśli nie uzyskałaś odpowiedzi, to ponów swoje zapytanie.
-----
Kontakt e-mail 1985ab@wp.pl