Zabieram Was dziś do jednej z ładniejszych wież widokowych, jakie udało się nam zwiedzić w Północnej części Moraw. Punkt obserwacyjny znajduje się na południowo-wschodnim skraju Karniowa, na szczycie góry Cvilín – wzgórzu położonym w paśmie Niskiego Jesionika. Wieża widokowa Cvilin zwana jest także Lichtensteinovą wieżą widokową. Dlaczego? Ano wszystko się zaczęło od organizowanej zbiórki pieniędzy na budowę obiektu, zebrano 10 000 koron, w tym 2000 przekazał książę Johann II Liechtenstein. Punkt obserwacyjny jest jedną z najbardziej...romantycznych budowli, i faktycznie daleko jej, do ekspresyjnych obiektów widzianych na szczycie Trójgarba czy Jagodnicy. Jej ceglasta elewacja, mocno nawiązuje do uprzedniej epoki, zaś panoramę jaką odkryjemy z samego szczytu, to już zobaczycie sami, czy aby warto wejść na samą kopułę...
Bezpłatny parking przy wieży widokowej Cvilin.
Do wieży widokowej prowadzi szlak turystyczny, zaczynający się na placu w Krnowie, jednak ze względu na czas, zrezygnowaliśmy z tego pomysłu i ruszyliśmy samochodem na szczyt wzniesienia.
Udało się nam zostawić auto tuż na przeciwko Hotelu Cvilin. Stąd szybka i prosta droga, aby dotrzeć bezpośrednio do punktu widokowego. Parking koło 16.00 był pusty.
Kiedy jest czynna wieża widokowa w Cvilin?
Wieża widokowa na Cvilínie – otwarta jest w sobotę i niedzielę w godzinach 10:00-18:00.
Dorośli płacą 50 koron, dzieci i seniorzy 20 koron. Płatność tylko w walucie czeskiej.
Kamienna wieża widokowa, góruje nad miastem na wysokości 436 m n.p.m. i jest widoczna z daleka.
Oferuje przepiękny widok na region. Na wschodzie, przy dobrej widoczności, zobaczymy najwyższe szczyty Beskidu Morawsko-Śląskiego - Radhošť, Smrk i Lysou horu. W kierunku zachodnim można zobaczyć szczyty Hrubého Jeseníku z Pradědem, Vysokou Holí, Petrovými kameny i Biskupskou kupou. Każda ze stron jest dokładnie opisana poprzez tablice informacyjne, które pomagają rozszyfrować pobliskie wzniesienia.
Widok ze szczytu na monumentalny budynek barokowego kościoła św. Krzyża i Matki Boskiej Bolesnej.
Jeśli będziecie w okolicy, koniecznie zajrzyjcie do środka kościoła św. Krzyża i Matki Boskiej Bolesnej. Bogate, barkowe wnętrza, wywarły na mnie wrażenie. Sanktuarium jest duchową perłą Śląska, nazywane jest Śląską Krnovską Górką.
Komentarze
Prześlij komentarz