Zabieram Was dziś na nowo otwarty obiekt w Wałbrzychu, mowa o wieży widokowej, której otwarcie nastąpiło w czerwcu tego roku. Budowla, mocno charakterystyczna, jak to bywa i w tym wypadku, wzbudza mnóstwo kontrowersji. Ja ją gorąco polecam i jeśli będziecie w okolicy, warto rozważyć wejście na jej wierzchołek. Roztacza się z niej fantastyczny widok na pobliskie góry: w tym Chełmiec z górującym na szczycie Milenijnym Krzyżem, Małą i Wielką Sowę, Wzgórze Gedymina czy wreszcie samo serce miasta - rynek Wałbrzycha. Wieża wieńczy najwyższy punkt parku Sobieskiego i jest widoczna praktyczne z każdej części miasta. Zapraszam na post.
Gdzie zaparkować?
Samochód udało się nam zostawić pod obiektem Hala Lekkoatletyczna, Fryderyka Chopina 1a, 58-301 Wałbrzych za darmo. Stąd, brukowanym chodnikiem, po przejściu około 300-400 metrów znaleźliśmy się przy schronisku Harcówka, pod samą wieża widokową.
Ile kosztuje wejście na wieże widokową w Wałbrzychu?
Bilet normalny kosztuje 10 złotych, ulgowy 8 zł. I to chyba wzbudza największe kontrowersje. Bezpłatnych wież widokowych w okolicy nie brakuje chociażby Jagodna czy Chełmiec, zatem turyści niechętnie ją odwiedzają. Byliśmy w szczycie sezonu (sierpień), w weekend i była nas raptem garstka ludzi.
Bilety można kupić w automacie, następnie przy bramce należy zeskanować kod QR, który się na nim wydrukuje.
Wieża czynna codziennie w godz. 6:00-22:00.
Ażurowa obudowa konstrukcji i stalowe elementy okalające wieżę, nawiązują do dawnego charakteru miasta - licznych kopalni węgla kamiennego, po których pozostało mgliste wspomnienie.
Bardzo wygodne w miarę niskie stopnie schodów, prowadzą spiralnie na samą gorę konstrukcji. Bezpieczne wejście, które daje niesamowity komfort psychiczny, również dla dzieci. Panoramę Wałbrzycha można podziwiać z ławeczek, które wieńczą szczyt obiektu.
Wierzchołek wieży widokowej znajduje się na wysokości 36 metrów, zatem widoki ze szczytu obiektu są bardzo atrakcyjne, jak i cała okolica. Mocno pofalowany teren, który z każdej strony jest podpisany tablicami informacyjnymi, ułatwia rozpoznanie górujących wierzchołków. Przy dobrej pogodzie dojrzymy szczyty Gór Sowich, pobliskie Góry Wałbrzyskie i Chełmiec, który wyłania się na pierwszy plan całej panoramy, a Wzgórze Gedymina i popularną wieże widokową w Szczawnie Zdrój, a nawet królową Karkonoszy - Śnieżkę.
Śliczny rynek Wałbrzycha wraz z wyróżniającym się Ratuszem oraz neogotycki kościół Pw. NMP Bolesnej i Św. Aniołów Stróżów.
Oprócz panoramy gór dostrzeżemy również główne atrakcje Wałbrzycha: starą Kopalnię, Zamek Książ czy obwodnicę miasta.
W okolicy nie brakuje atrakcji, jeśli macie chwilę to koniecznie wpadnijcie na:
- Borowa i jej niezwykła wieża widokowa KLIK
- Szczawno Zdrój oraz Wzgórze Gedymina KLIK
- Zamek książęcy w Ząbkowicach Śląskich KLIK
- Zamek Książ KLIK
- Wycieczka na Wielką Sowę KLIK
- Szczeliniec Wielki Korona Gór Polskich KLIK
No 10 złotych za wejście to trochę dużo, nie jestem przekonany na to żeby jednak zapłacić
OdpowiedzUsuń