JESIEŃ W PIENINACH-ZŁOTE GÓRY, SPŁYW DUNAJCEM, OPOWIEŚCI FLISAKÓW CZY WARTO?

Pieniny jesienią zachwycają. Październik w górach może pozytywnie zaskoczyć. Kolorowe liście mienią się kolorami od złota, po czerwień i rudy brąz. Wapienne skały, kontrastują z lasem, który powoli, przygotowuje się do zrzucenia szaty na okres nadchodzącej zimy. To był mój pierwszy wyjazd w ten rejon Polski. Godzina jazdy autobusem z Zakopanego oraz perspektywa nadchodzącej pięknej i słonecznej pogody, postawiła kropkę nad I. Wyruszamy by zdobyć szczyt Trzech Koron, a wracając na parking w Sromowcach Niżnych, przepłynąć się łodzią flisacką i posłuchać kawałów o teściowej...;)Zapraszam na post!

Pieniny jesienią, kolorowe góry, Sromowce Niżne, spływ Dunajcem

Spływ łodzią flisacką zaczynamy w Sromowcach Niżnych. Należy pamiętać, że sezon na spływy trwa od 1 kwietnia do 31 października. Nie będę deklarowała, która pora będzie najlepsza, a widoki najbardziej spektakularne, bo każdy czas (pod warunkiem, że jest dobra pogoda) to wrażenia nie z tej ziemi. Mnóstwo dobrego humoru, opowieści, kawałów, widoków na góry oraz miejscami, rwącą rzekę.
spływ kajakiem przez przełom Dunajca

Pieniny jesienią, kolorowe góry, Sromowce Niżne, spływ Dunajcem
Kajakarze zaciekle walczyli z wartkim strumieniem Dunajca. Im mocniejszy nurt, tym energiczniej wiosłowali pod prąd, by opłynąć wyznaczony cel. Popularne stały się również spływy większą grupą pontonem. My jednak postawiliśmy na tradycyjne przemieszczenie się pomiędzy Sromowcami Niżnymi, a Szczawnicą, na drewniane łodzie flisackie. Łodzie odpływają po zebraniu się minimalnego stanu to jest 11 osób. W naszym przypadku - zorganizowanej wycieczki - na konstrukcję weszło 16 osób, i co ważne obowiązywał nakaz zakrycia nosa i ust.
Atrakcje w Pieninach, spływ ze Sromowców łodzią flisacką

widok na Dunaj z łodzi flisackiej, spływ, Trzy Korony

Atrakcje w Pieninach, spływ ze Sromowców łodzią flisacką

Jeśli chodzi o ucztę - dla zmysłów - to spływ jest obowiązkową atrakcją w tym rejonie. Umęczeni wspinaczką na szczyt Trzech Koron, potrzebowaliśmy chwili oddechu i odpoczynku. Taka przyjemność trwa 1,5 godziny i jest okraszona opowieściami flisaków o okolicy i krążących legendach. Jedna z nich mówi, że przełom Dunajcu - wyrąbał mieczem Bolesław Chrobry...Jeśli nawet tak było, wyszło mu to idealnie:)
Po drodze trafią się również legendy o miejscach na rzece, które Janosik pokonywał jednym susem. Karkołomny skok, pozwolił mu się ukryć na drugim brzegu przed żandarmami, później zwężenie służyło zbójnikom do przeprowadzania prób sprawności w skoku, Janosik miał tu egzaminować kandydatów do swojej drużyny.
Pieniny, spływ, Dunajec, co robić w Szczawnicy,

przełom Dunajca, spływ rzeką, łodzie flisackie, Pieniny
Spływ kończymy w Szczawnicy. Stąd, na nasz pierwotny parking, można powrócić kursującym busem pomiędzy miejscowościami. 
Z najważniejszych informacji:
  • Czas spływu ze Sromowiec Niżnych ok.12 km czas trwania ok. 1 godzina 35 minut.
  • Sezon trwa od 1 kwietnia do 31 października (oprócz Świąt Wielkanocnych i Bożego Ciała).
  • Cennik, godziny otwarcia kas i inne praktyczne informacje – https://flisacy.pl.
  • Chcąc  uniknąć  kolejek  na  spływ,  warto się wybrać  przed  godziną  10:00  lub  po  14:00 (nasz rozpoczynał się o 15.00 i był ostatnim w tym dniu).
Kasy biletowe czynne:
kwiecień: 9.00-16.00
maj - sierpień: 8.30-17.00
wrzesień: 8.30-16.00
październik: 9.00-15.00

widok na Dunajec ze szczytu Trzech Koron

Komentarze

Prześlij komentarz

Masz jakieś pytanie? Zadaj je w komentarzu na blogu pod najnowszym postem (niezależnie od tematyki wpisu).
Jeśli nie uzyskałaś odpowiedzi, to ponów swoje zapytanie.
-----
Kontakt e-mail 1985ab@wp.pl