ATRAKCJE W ZAKOPANYM, KAPLICA NA JASZCZURÓWCE, PRZYKŁAD STYLU ZAKOPIAŃSKIEGO

Jaszczurówka to obowiązkowy punkt, o który należy zahaczyć, będąc w Zakopanym i okolicy. Co tam ujrzymy? Niezwykle urokliwą, drewnianą Kaplicę Najświętszego Serca Jezusa na Jaszczurówce. To przykład stylu zakopiańskiego oraz drewnianej architektury. Jeśli panujecie się wybrać w ten rejon zimą, dodatkowo śnieg umili Wam pobyt w tym miejscu i pozwoli utrwalić niezapomniane kadry. Zapraszam na post.
Jaszczurówka w Zakopanym zimą, drewniana kapliczka

Autorem projektu drewnianej świątyni jest Stanisław Witkiewicz, zaś fundatorem rodzina rodzina Uznańskich. Budowa kaplicy rozpoczęła się w roku 1904 i trwała do roku 1906, a w roku 1907 obiekt został poświęcony. O detale zadbali miejscowi górale-rzeźbiarze, którzy dopracowali każdy z elementów w najdrobniejszym szczególe. Zerknijcie na te zdobienia! Ileż tu było ręcznej pracy!

Jaszczurówka Kaplica znajduje się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej
Skąd się wzięła nazwa Jaszczurówka? Niegdyś występowały w tej okolicy salamandry plamiste, które miejscowi górale nazywali „jaszczurami”. Co ciekawe, okolica znana była z basenów cieplicowych, w których dogrzewały się owe "jaszczury". Wody były popularną atrakcją w okolicy, podobno sam Henryk Sienkiewicz, zażywał tu kąpieli. Niestety po przeprowadzeniu nieudanego odwiertu, zimne wody Olczyskiego Potoku, mocno ostudziły wody termalne, a kąpielisko zaprzestało swojej działalności.
atrakcje Zakopane, Jaszczurówka , Kaplica, architektura

atrakcje Zakopane, Jaszczurówka , Kaplica, architektura

co zobaczyć w Zakopanym, Jaszczurówka, kaplica, zima
Byliście kiedyś w tym rejonie Zakopanego? Czy Kaplica Najświętszego Serca Jezusa na Jaszczurówce jestem Wam znana? Bo dla mnie, to był pierwszy raz obcowania "face to face" z architekturą zakopanego i jestem zachwycona:)

Komentarze

  1. Śliczna jest ta kapliczka, widoki i zdjęcia :)

    OdpowiedzUsuń
  2. znam to miejsce, uwielbiam je ;) ale zimą nigdy nie byłam ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ciekawe miejsce. NIe lubię odwiedzania obiektów sakralnych, ale z zewnątrz chętnie bym ją zobaczyła na zywo :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Masz jakieś pytanie? Zadaj je w komentarzu na blogu pod najnowszym postem (niezależnie od tematyki wpisu).
Jeśli nie uzyskałaś odpowiedzi, to ponów swoje zapytanie.
-----
Kontakt e-mail 1985ab@wp.pl