POCZTÓWKOWY WIDOK NA PAG ORAZ GÓRY VELEBIT, STARI GRAD PAKLENICA- PUNKT WIDOKOWY NA CHORWACJĘ

Chorwacja w tym roku, w lipcu, była nieznośnie upalna. Temperatury sięgały 38 stopni i faktycznie, momentami, było trudno wytrzymać bez odrobiny klimatyzacji. Codziennie czekaliśmy na wieczór, jak na wybawienie;) Ten czas, kiedy zachodziło słońce na tle turkusowego morza, można wspominać przez kolejne 12 miesięcy i będzie to jedno z najmilszych retrospekcji. Dziś zabieram Was na bezpłatny punkt widokowy w Starigradzie-Paklenica.  Jest to rejon północnej części Dalmacji. Stąd już blisko do Zadaru, na wsypę Pag czy kanion rzeki Zrmajna o którym pisałam tu KLIK. Jeśli będziecie w okolicy, rozważcie, czy oglądanie zachodu słońca w tak wyjątkowych warunkach przyrodniczych, nie będzie niezapomnianym przeżyciem. 
Starigrad Paklenica i Velebit widok górski w ranku Chorwacja,

Widok na wyspę Pag, Seline, Stari Grad Paklenica, punkt widokowy
Punkt widokowy w Starigradzie Paklenica mieści się na ternie Parkingu Martelina, który z łatwością wyszukacie w mapach Google. Dojazd z centrum miasta zajmie Wam nie więcej niż 10 minut, droga bowiem prowadzi początkowo przez osiedle domków jednorodzinnych, następnie mocno się zwęża, aż ostro pnie się ku górze. Różnica poziomów wysokości dochodzi do prawie 600 metrów! Wow jest na co spoglądać i to zupełnie za free. Droga jest pokryta asfaltem, zaś samochody mijają się na grubość lakieru, zjeżając do zatoczek. Musicie uważać na spadające odłamki skalne.
morze Adriatyckie, Chorwacja, punkt widokowy

wyspa Pag, Chorwacja, zachód słońca, morze Adriatyckie
Na miejscu można usiąść na ławeczce i podziwiać widoki na: Starigrad Paklenica widziany z "góry", pobliską miejscowość Seline, wyspę Pag i jej księżycowe krajobrazy, z trudem, ale dojrzymy miejscowości położone po przeciwnej stronie Raźanac i Vinjerac. Za plecami groźnie górują szczyty gór Velbitu, których wierzchołki sięgają ponad 1700 m.n.p.m. Ich surowy krajobraz wyraźnie odcina się od turkusowego morza Adriatyku.
ławeczka z punktem widokowym na Chorwację, wakacje w lipcu 2022

góry Velebit, rejon Zadaru, okolice, co zobaczyć

góry Velebit, rejon Zadaru, okolice, co zobaczyć

park narodowy Paklenica, góry Velebit, Chorwacja, widok na zatokę

Jeśli będziecie w okolicy, lub wybieracie się na urlop w ten rejon Chorwacji, zapraszam gorąco na taką wycieczkę. Nie musicie jechać samochodem, można odcinek trasy pokonać pieszo. Na parkingu, który jest wciąż mało popularną atrakcją byliśmy tylko my:)

Posty z okolicy znajdziesz tu:
  • RAZANAC TURKUSOWA WODA KLIK
  • PAG NA WYSPIE PAG KLIK
  • KANION RZEKI ZRMANJA KLIK
  • PÓŁNOCNA DALMACJA - VINJERAC KLIK

Komentarze

  1. Na początku czerwca było nieco chłodniej. Mogłam doświadczyć po raz kolejny tych cudnych chorwackich krajobrazów!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Masz jakieś pytanie? Zadaj je w komentarzu na blogu pod najnowszym postem (niezależnie od tematyki wpisu).
Jeśli nie uzyskałaś odpowiedzi, to ponów swoje zapytanie.
-----
Kontakt e-mail 1985ab@wp.pl