Poreč na Półwyspie Istria, warto zwiedzić, co zobaczyć?

Będąc na Półwyspie Istria, warto zajrzeć do urokliwego miasteczka - Poreč. Z Novigradu, gdzie mieliśmy bazę noclegową, w zasadzie był to dla Nas przysłowiowy "rzut beretem". Zatem było by grzechem, żeby tu nie zajrzeć. Bywaliśmy tu często, chociażby ze względu na targ, gdzie można było kupić świeże owoce i ryby.  Poreč oferuje również promy, którymi można dopłynąć bezpośrednio do Wenecji, jest to zatem pomysł na wycieczkę do blisko położonych Włoch. Niemniej miasteczko jest samo w sobie urokliwe i oferuje również zabytki, które można przy okazji zwiedzić. Zapraszam na relację i mnóstwo zdjęć.  Poreč (wł. Parenzo) – miasto w Chorwacji

Poreć – parking
Pierwszy możliwy, jaki nam się trafił, to ten zlokalizowany blisko starego miasta przy Partizanska 4. Miejsc jest całkiem sporo, więc nawet w sezonie, nie było problemu żeby zostawić tam auto.  Postój jest płatny, ale mamy pewność, że nikt nam nie odholuje auta za parkowanie w miejscu niedozwolonym. Niektóre miejsca postojowe są zadaszone, więc dodatkowym atutem jest to, że samochód w sezonie się nie nagrzeje.

Poreč - Bazylika Eufrazjusza i urokliwa Wenecka Starówka

Najbardziej oblegany zabytek w centrum miasta to Bazylika Eufrazjusza w Poreču. Wstęp jest płatny. Można go nabyć bezpośrednio przed wejściem do sanktuarium. Obiekt sakralny został wpisany na listę dziedzictwa kulturalnego UNESCO w 1997 roku  I uwaga, ciekawostka - bazylika ta nie jest bazyliką. W rzeczywistości jest to katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, nie mniej wszystkie znaki w mieście prowadzą do bazyliki. Obiekt jest jednym z najlepiej zachowanych zespołów architektury wczesnochrześcijańskiej na świecie. Został tak nazwany na cześć biskupa Eufrazjusza, który w połowie VI wieku przebudował katedrę i udekorował ją mozaikami.

Bazylika Eufrazjusza w Poreču

Poreč – miejsca, które warto zobaczyć

Poreč został założony prawdopodobnie w V wieku p.n.e. przez Ilirów.

Dom Romański (zdjęcie powyżej) to jeden z ciekawszych zabytków w Poreč, który jest nieco ukryty i ginie w cieniu innych, otaczających go budowli. Powstał w XIII wieku i jest jednym z najlepszych przykładów architektury późnoromańskiej. Niestety, obecnie nie ma możliwości aby podziwiać budynek wewnątrz, pozostaje tylko podziwianie go z zewnątrz. Balkon, który tak się odznacza na zdjęciu, został dobudowany dużo później.

Bazylika Eufrazjana - Porec - Dziedzictwo UNESCO

Charakter miasteczka, to wąskie, wybrukowane uliczki, oraz kolorowe kamieniczki z pięknymi drewnianymi okiennicami. Ścisłe centrum miasta jest zamknięte dla ruchu kołowego, toteż można się delektować takimi oto widokami. 

Promy Z Istrii Do Wenecji — Promy Z Istrii Do Wenecji

Porec Wenecja polaczenie laczy Chorwacja z Włochy.

Kościół Matki Bożej Anielskiej zlokalizowany jest przy głównym placu Trg Slobode w samym centrum Poreč. Otoczony kawiarniami i restauracjami, w zasadzie wyznacza początek Starego Miasta. Dawniej plac ten spełniał funkcję podobną do Forum Romanum. Odbywały się ważne wydarzenia kulturalne, a swoje siedziby mieli tam najważniejsi urzędnicy państwowi. Dziś, to miejsce, gdzie bez problemu kupimy lokalny, rzemieślniczy wyrób.

Jednodniowa wycieczka do Wenecji z Poreca

Poreč – miejsca, które warto zobaczyć

Spacerując wzdłuż nabrzeża na pewno zauważycie niewielką wyspę, gdzie znajduje się jedna z najstarszych, kamiennych latarni w Chorwacji. Została wybudowana bagatela w 1402 roku. Jak możemy się dostać na wyspę? Co chwilę kursują stateczki, które transportują turystów do mieszczącego się na wyspie luksusowego hotelu.

Poreč – promenada wzdłuż wybrzeża

Jeśli macie ochotę przepłynąć się promem do Włoch, to możecie to zrobić właśnie z tego miejsca. W okresie letnim, prom - Książę Wenecji wypływa na trasę Poreć – Wenecja. Bilety kupicie na miejscu. Średnia cena biletu na trasie wynosi 360 zł. zaś czas przeprawy promowej to około 3 godziny w jedną stronę.

Poreč – promenada wzdłuż wybrzeża

mury miejskie Poreč, zwiedzanie miasta, Istria

Pozostałości miejskich fortyfikacji są wkomponowane w otaczającą je miejską architekturę, jednak trudno je przeoczyć. Dwie wieże, okrągła (na zdjęciu powyżej) – Kula Pietra de Mula oraz pięciokątna Peterokutna Kula to historyczne pozostałości fortyfikacji Poreča.
Promenada ciągnąca się wzdłuż nabrzeża, to taka ekskluzywna część miasteczka. Zlokalizowane tu hotele są wysokiej renomy, a i ceny powodują szybsze bicie serca. 
Plaże, w tej okolicy, zaliczamy do tych betonowych, zatem osobiście nie polecam, lepiej odjechać kawałek od miasta i poszukać czegoś spokojniejszego.

Zachody słońca w Poreču


Co warto zobaczyć w okolicy?
  • na wieżę widokową na Kanale Limskim KLIK
  • Rzymskie miasto PULA  KLIK
  • Novigrad w Chorwacji KLIK
  • Piran i mury obronne KLIK 
  • Rovinji i urokliwe miasto KLIK
  • Umag czy warto? KLIK
 

Komentarze

Masz jakieś pytanie? Zadaj je w komentarzu na blogu pod najnowszym postem (niezależnie od tematyki wpisu).
Jeśli nie uzyskałaś odpowiedzi, to ponów swoje zapytanie.
-----
Kontakt e-mail 1985ab@wp.pl