Będąc na Półwyspie Istria, warto zajrzeć do urokliwego miasteczka - Poreč. Z Novigradu, gdzie mieliśmy bazę noclegową, w zasadzie był to dla Nas przysłowiowy "rzut beretem". Zatem było by grzechem, żeby tu nie zajrzeć. Bywaliśmy tu często, chociażby ze względu na targ, gdzie można było kupić świeże owoce i ryby. Poreč oferuje również promy, którymi można dopłynąć bezpośrednio do Wenecji, jest to zatem pomysł na wycieczkę do blisko położonych Włoch. Niemniej miasteczko jest samo w sobie urokliwe i oferuje również zabytki, które można przy okazji zwiedzić. Zapraszam na relację i mnóstwo zdjęć.
Pierwszy możliwy, jaki nam się trafił, to ten zlokalizowany blisko starego miasta przy Partizanska 4. Miejsc jest całkiem sporo, więc nawet w sezonie, nie było problemu żeby zostawić tam auto. Postój jest płatny, ale mamy pewność, że nikt nam nie odholuje auta za parkowanie w miejscu niedozwolonym. Niektóre miejsca postojowe są zadaszone, więc dodatkowym atutem jest to, że samochód w sezonie się nie nagrzeje.
Najbardziej oblegany zabytek w centrum miasta to Bazylika Eufrazjusza w Poreču. Wstęp jest płatny. Można go nabyć bezpośrednio przed wejściem do sanktuarium. Obiekt sakralny został wpisany na listę dziedzictwa kulturalnego UNESCO w 1997 roku I uwaga, ciekawostka - bazylika ta nie jest bazyliką. W rzeczywistości jest to katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, nie mniej wszystkie znaki w mieście prowadzą do bazyliki. Obiekt jest jednym z najlepiej zachowanych zespołów architektury wczesnochrześcijańskiej na świecie. Został tak nazwany na cześć biskupa Eufrazjusza, który w połowie VI wieku przebudował katedrę i udekorował ją mozaikami.
Dom Romański (zdjęcie powyżej) to jeden z ciekawszych zabytków w Poreč, który jest nieco ukryty i ginie w cieniu innych, otaczających go budowli. Powstał w XIII wieku i jest jednym z najlepszych przykładów architektury późnoromańskiej. Niestety, obecnie nie ma możliwości aby podziwiać budynek wewnątrz, pozostaje tylko podziwianie go z zewnątrz. Balkon, który tak się odznacza na zdjęciu, został dobudowany dużo później.
Charakter miasteczka, to wąskie, wybrukowane uliczki, oraz kolorowe kamieniczki z pięknymi drewnianymi okiennicami. Ścisłe centrum miasta jest zamknięte dla ruchu kołowego, toteż można się delektować takimi oto widokami.
Kościół Matki Bożej Anielskiej zlokalizowany jest przy głównym placu Trg Slobode w samym centrum Poreč. Otoczony kawiarniami i restauracjami, w zasadzie wyznacza początek Starego Miasta. Dawniej plac ten spełniał funkcję podobną do Forum Romanum. Odbywały się ważne wydarzenia kulturalne, a swoje siedziby mieli tam najważniejsi urzędnicy państwowi. Dziś, to miejsce, gdzie bez problemu kupimy lokalny, rzemieślniczy wyrób.
Spacerując wzdłuż nabrzeża na pewno zauważycie niewielką wyspę, gdzie znajduje się jedna z najstarszych, kamiennych latarni w Chorwacji. Została wybudowana bagatela w 1402 roku. Jak możemy się dostać na wyspę? Co chwilę kursują stateczki, które transportują turystów do mieszczącego się na wyspie luksusowego hotelu.
Jeśli macie ochotę przepłynąć się promem do Włoch, to możecie to zrobić właśnie z tego miejsca. W okresie letnim, prom - Książę Wenecji wypływa na trasę Poreć – Wenecja. Bilety kupicie na miejscu. Średnia cena biletu na trasie wynosi 360 zł. zaś czas przeprawy promowej to około 3 godziny w jedną stronę.
Pozostałości miejskich fortyfikacji są wkomponowane w otaczającą je miejską architekturę, jednak trudno je przeoczyć. Dwie wieże, okrągła (na zdjęciu powyżej) – Kula Pietra de Mula oraz pięciokątna Peterokutna Kula to historyczne pozostałości fortyfikacji Poreča.
Promenada ciągnąca się wzdłuż nabrzeża, to taka ekskluzywna część miasteczka. Zlokalizowane tu hotele są wysokiej renomy, a i ceny powodują szybsze bicie serca.
Plaże, w tej okolicy, zaliczamy do tych betonowych, zatem osobiście nie polecam, lepiej odjechać kawałek od miasta i poszukać czegoś spokojniejszego.
Co warto zobaczyć w okolicy?
Komentarze
Prześlij komentarz